Зв'язок
 • VIVAT переможцям!

  VIVAT переможцям!

 • «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

  «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

 • Семінар-практикум для вчителів інформатики

  Семінар-практикум для вчителів інформатики

 • Семінар-практикум вчителів французької мови

  Семінар-практикум вчителів французької мови

 • Нові досягнення юних математиків

  Нові досягнення юних математиків

VIVAT переможцям!

0987654321Вислів "To be smart!" або "Будь розумним!" насправді став девізом учнівської олімпійської збірної у 2017 році. Починаючи з 20 березня по 7 квітня проходили Всеукраїнські учнівські олімпіади. 51 учень міста Чернівці гідно захистили честь області на Всеукраїнському рівні. За попередніми результами наші учні здобули 27призових місць, що на сім більше порівняно з минулим навчальним роком. Приємно, що серед них є чотири дипломанти І ступеня. Найбільш вдалими є виступи учнів на олімпіадах з фізики та хімії - по чотири призових місця; з математики, астрономії, французької мови - по три перемоги. Відкриттям року стала учениця 8 класу Чернівецького ліцею №1- Цепілова Олександра, яка вперше взяла участь у олімпіадах Всеукраїнського рівня і здобула два призових місця - з математики та фізики. Два дипломи третього ступеня з фізики та астрономії також виборов учень Чернівецької гімназії №5 - Качур Артур. Отже, не зважаючи на обмеження у кількості учасників IV етапу через брак фінансування, учні нашого міста достойно презентують свої знання та результати тривалої роботи їх вчителів-тьюторів.

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

«Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

CIMG0292В ДНЗ №1 оголошено «Тиждень енергозбереження» під час цього періоду проходив конкурс дитячих робіт. Діти в своїх роботах зображували економне використання світла, води і газу.
Так, малята середньої групи разом з вихователями Пасер М. Я. та гномом-економом подорожували по різних державах світу ознайомлюючись з їх валютою. Залучивши батьків до сюжетно-рольової гри «Супермаркет» дорослі взявши на себе роль покупців, а малята були адміністраторами, менеджерами, касирами.
Діти румуномовної групи з вихователем Панфіловою В.Д. показали знання з економічного виховання у формі гри. Відвідуючи «Мінімаркет» малята грали з великим задоволенням та бажанням.
Старші дошкільники з вихователем Н.І. Зегрею продемонстрували справжніх заощаджувальників різних ресурсів. При цьому використовували багато прислів′їв, приказок, художнього слова. Великим враженням у дітей залишився екскурс - огляд філіалу ПриватБанку. Керуюча віділенням Приват Банку ознайомила з роботою і різними функціями банківських справ.
З батьками, які були присутні проведено анкетування: «Бережи, заощаджуй і цьому сам навчай інших».
Завідувач ДНЗ №1 Н.В.Бойко.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум для вчителів інформатики

image-0-02-05-4103eb1c1f0c5a4bd8c3afbe1efe7f8da7e32b7f21af049ed72c95f20f7220bf-V
Ми позбавляємо дітей майбутнього,
якщо продовжуємо вчити сьогодні так,
як вчили цьому вчора.
Джон Дьюн
29 березня 2017 року на базі Чернівецької гімназії № 5 відбувся семінар-практикум для вчителів інформатики з проблеми: «Використання інтерактивних методів навчання на уроках інформатики».
Семінар відкрила методист ММЦ закладів освіти управління освіти Чернівецької міської ради Терлецька Інна Дмитрівна, яка обґрунтувала актуальність та перспективність вибраної проблеми. Директор школи Мінакова Тетяна Георгіївна представила навчальний заклад та кафедру вчителів інформатики.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум вчителів французької мови

29.03.2017 р. на базі Чернівецької гімназії №3 відбувся семінар-практикум вчителів французької мови на тему "ЗНО – підвищення рівня освіти та забезпечення реалізації конституційних прав випускника на рівний доступ до якісної освіти".
DSC 0191
Лакуста А.І. ознайомила присутніх з матеріалами обласного семінару-тренінгу вчителів французької мови з питань підготовки учнів до складання ЗНО з французької мови. Про формулу успішного проходження тестування, переваги і слабкі місця тесту говорила заступник з НВР гімназії Павлюк М.І.
Шість кроків успішної здачі ЗНО запропонувала методист ММЦ Недужко Л.М. Корисним досвідом багаторічних апробацій тестових завдань ЗНО з французької мови на базі гімназії №3 поділилась Провальська Г.М.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Нові досягнення юних математиків

2IV Київська відкрита олімпіада з лінгвістики відбулася 11-12 березня на базі спеціалізованої школи № 52 в місті Києві. Олімпіада традиційно проходила в два тури: особистий і командний. Командний тур пройшов у суботу, 11 березня, і в ньому взяли участь 44 команди. Особистий тур відбувся у неділю, 12 березня, окремо у двох заліках: для молодших класів (6-8 класи) і для старших (9-11 класи).

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...
Previous
Наступна
+ 1
0

Виступ начальника Головного управління освіти і науки М.Й. Бауера на семінарі начальників відділів (управлінь) освіти
міських рад, райдержадміністрацій, завідувачів районних (міських) методичних кабінетів, голів районних (міських) комітетів
4 травня 2011 року м. Вижниця

Стратегія розвитку виховної системи освіти Чернівеччини

Процес оновлення сучасної школи не може відбуватися без виховання. Ми з вами розуміємо, що від якості виховного процесу, його вмілої організації, створення належних умов, а також професіоналізму суб’єктів виховання залежить, за великим рахунком, розвиток суспільства і успішність держави.
Призначення освіти – відродження загальнолюдських цінностей дитини, вивершення її індивідуальності, розвиток свідомого і творчого ставлення до життя, її духовне вдосконалення.
На перших крайових зборах, які відбулися 28 січня 2011 року в місті Чернівцях, було схвалено проект «Регіональної концепції виховної діяльності в загальноосвітніх навчальних закладах області на 2011-2015 роки», затверджено розпорядженням облдержадміністрації заходи на виконання Концепції.
Пропонована Регіональна Концепція має допомогти, перш за все, педагогам спроектувати та змоделювати виховний процес, залучити широку батьківську громадськість до активної участі у навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів, привертати увагу громадськості та влади до проблем навчання і виховання молодого покоління.
Які акценти я хотів би зробити, користуючись нагодою, в такій професійній аудиторії?
І. Виховний процес здебільшого розглядається як моносуб’єктний процес, за яким вихованець постає лише об’єктом педагогічних впливів, а виховна діяльність складається з набору стандартних заходів, має інформаційно-просвітницький характер.
Моніторинг якості виховної роботи у навчальних закладах нашої області, проведений у березні - квітні 2011 року засвідчив, що 11% класних керівників мають проблеми в спілкуванні з батьками, а у 21,3% класних керівників не склалися взаємовідносини з окремими учнями, 34,4% учням не завжди цікаво брати участь у виховних заходах, 1,6% - не мають особливого бажання бути учасниками виховних заходів, 18,7% учнів частково задоволені тематикою класних годин, оскільки побажання щодо вибору тем не враховується.
Деякі показники являються яскравим прикладом формального підходу до організації виховної роботи, вказують на наявність суттєвих недоліків. Більше третини учнів вважає, що якість виховних заходів має бути значно вищою. Тому постає питання доцільності проведення так званих «виховних годин». Ми маємо від них відмовитись! Натомість активізувати краєзнавчо-пошукову, дослідницьку та екскурсійну діяльність.
Сьогодні, як ніколи, мають зрости вимоги до виконання освітою виховної, розвивальної й культурної місії. Перш за все, нам необхідно відмовитися від стереотипної системи виховання.
Сама модель виховної системи школи не самоціль. Дитина - основний об’єкт виховання. Все виховне дійство має бути центроване на основному об’єкті виховання – дитині – через суб’єкти виховного процесу.
ІІ. Перш за все, школа має зробити акцент у виховній діяльності на роботі з батьківською громадою. Першоосновою розвитку дитини як особистості є виховання в родині, сім'ї. Саме у родині формуються підвалини майбутньої особистості, саме тут плекаються риси гуманності, толерантності, основи культури. Тому робота з батьками є першочерговою, а особливо з молодими сім’ями, яким не завжди вдається в повній мірі та якісно реалізовувати ці завдання через недостатню обізнаність у фізіологічних, психічних та вікових особливостях розвитку дитини, невміння з’ясовувати внутрішні мотиви її вчинків, правильно підібрати шляхи і форми покарання та заохочення.
Сьогодні ми працюємо над відновленням роботи обласного батьківського віча, головною метою якого має стати залучення широкої батьківської громадськості до активної участі у навчально-виховному процесі загальноосвітніх навчальних закладів.
Школа має бути відкритою для батьків як безпосередніх учасників навчально-виховного процесу для співпраці щодо виховання та навчання дітей.
Кожен батько, кожна родина повинна сумлінно виконувати свої батьківські обов’язки по відношенню до власних дітей: неухильно сприяти всебічному розвиткові дитини, виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського та інших народів, любов до своєї країни, працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до народних традицій та звичаїв, людей похилого віку.
І на допомогу батькам має прийти педагогічний колектив, який зобов’язаний систематично проводити педагогічну просвіту батьків щодо формування комплексу певних особистісних якостей, педагогічних знань, умінь і навичок, що сприятимуть всебічному вихованню й розвиткові дитини, формувати педагогічну культуру сучасної сім’ї, вносити корективи у виховну діяльність родин із різним рівнем сімейного неблагополуччя.
Необхідно терміново організувати якісну роботу батьківських лекторіїв, семінарів, зустрічей батьків з психологами, соціальними педагогами, лікарями, налагодити педагогічне консультування.
Треба пам’ятати, що батьки вбачають у нас перш за все професіоналів. Більшість з них не орієнтується в тонкощах тих процесів, які відбуваються сьогодні в освіті. Тому, щоб виправдати очікування батьків, щоб поважати себе, щоб отримати задоволення від гарно виконаної роботи, нам необхідно не епізодично, а систематично працювати на дитину, виховна діяльність має стати прогнозованою.
ІІІ. На мою думку, сьогодні важливим є підвищення рівня компетентності педагогічних працівників, в тому числі класних керівників, з питань оновлення змісту виховної роботи, психолого-педагогічної компетентності. Часто класними керівниками призначаються недосвідчені педагоги. Даний вид діяльності розглядається як довантаження вчителеві. Відсутня система контролю за роботою класних керівників. І тут особливе значення надається курсам підвищення професійної кваліфікації педагогів, класних керівників. Такі курси потрібно вводити у практику роботи ІППО, і це буде одним із завдань для керівництва Інституту післядипломної педагогічної освіти.
Особлива роль відводиться керівнику навчального закладу: організовує, керує, планує та контролює виховну роботу директор школи і ніхто інший. Ми не можемо допустити, щоб таку відповідальну роботу здійснював тільки педагог-організатор. Тільки керівник зможе належним чином вибудувати таку модель роботи, де кожен суб’єкт буде якісно виконувати свої виховні функції.
Також перед інститутом поставлено завдання розробити критерії моніторингу виховної системи та моделі оцінки ефективності виховної роботи в школі, а також, забезпечення якісної ступеневої підготовки та перепідготовки педагогічних кадрів з питань виховної роботи.
ІV. Наступний акцент – виховання через урок.
Вся виховна стратегія має відбуватися на уроках.
Необхідно максимально використовувати виховні можливості уроку. Ми маємо навчити учнів глибоко розуміти й оцінювати явища, події, вчинки людей і свої власні, художні твори, орієнтуватися в світі думок, суджень, понять, аналізувати ті чи інші явища. Варто суттєво активізувати роботу щодо виховання у дітей почуття патріотизму, національної свідомості, долучення до національних духовних та історичних цінностей.
Належну увагу необхідно приділяти екскурсіям та походам по визначних місцях рідного краю. Діти мають знати історію села, міста, краю, свою родину, свій родовід, для цього варто максимально використовувати виховні можливості уроку. Все виховне дійство повинно здійснюватися на уроці, а головним вихователем є вчитель-предметник. Виховання учнів має відбуватися через особистість вчителя, бо саме особистість вихователя значить усе в справі виховання.
Велика роль у формуванні світоглядних цінностей учнівської молоді, пізнавального розвитку дитини відводиться спецкурсам та факультативам. З цією метою необхідно широко запроваджувати за рахунок варіативної частини робочого навчального плану викладання курсів морально-духовного спрямування, а саме: «Основи християнської етики і моралі», «Духовна культура» «Психологія особистості», «Статеве виховання», «Основи гендерної культури», «Етика і психологія сімейного життя» та інші. Головне управління категорично забороняє використовувати години варіативної складової робочого навчального плану не за призначенням, зокрема для збільшення тижневого навантаження вчителя.
Тому, ми зобов’язуємо відділи (управління) освіти здійснювати постійний контроль за якістю викладання факультативів, курсів за вибором та спецкурсів. Необхідно вивчити питання доцільності окремих курсів й факультативів та вжити заходи щодо їх оптимізації, використавши моніторинг запитів учнів та батьків.
На нашу думку, варто залучати дітей до змістовного дозвілля і на перервах. Для цього потрібно створити куточки з відповідним спортивним обладнанням, а не заповнювати коридори беззмістовними об’ємними стендами, які ніхто не читає.
V. Одне із проблемних питань виховної роботи, на якому я хочу акцентувати увагу – це ефективність проведення виховних заходів у системі освіти області.
В області впроваджуються в практику різні виховні системи: відродження традиційного мистецтва та народних художніх промислів, шкіл краєзнавства, розвитку творчих здібностей, волонтерів, лідерів, школи-родини, радості, учнівського самоврядування.
Щороку учасниками виховного процесу проводиться понад 100 заходів і серед них - 50% сумнівної виховної доцільності.
Тому наступна позиція – розвантажити виховну роботу від другорядних заходів, розробити критерії моніторингу виховної системи та модель оцінки ефективності виховної роботи в школі.
Нам необхідно систематично проводити ретельну ревізію цих заходів та відмовитися, в першу чергу, від надуманих, другорядних. Цим ми зможемо розвантажити учня та педагога. Тому нами створена комісія з координації проведення та визначення необхідності культурно-масових заходів в області. До кінця цього навчального року доцільно створити аналогічні при відділах (управліннях) освіти.
Ще раз хочу наголосити, що усі семінари, змагання, конкурси необхідно планувати з 1 жовтня до 15 квітня.
VІ. Окремо хочу зупинитися на організації роботи з превентивного виховання та профілактичної роботи з подолання злочинності серед неповнолітніх.
Найбільше нас хвилює криміналізація учнівського середовища, ріст кількості бездоглядних і безпритульних дітей, які покидають функціонально-неспроможні сім'ї, ріст трудової міграції дорослого населення за кордон, і, як наслідок – бездоглядні діти.
Питання профілактики правопорушень неповнолітніх та негативних явищ у підлітковому середовищі потребують значного удосконалення. Виправлення правопорушника великою мірою залежить від того, яким буде вплив на нього всіх осіб, які беруть участь у виховному процесі.
Відчутну допомогу у цій справі покликані надавати шкільні психологи та соціальні педагоги. На жаль, забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області посадами практичних психологів становить тільки 84%, соціальних педагогів – 56%. Тому ставлю завдання перед начальниками управлінь, відділів освіти: укомплектувати всі заклади освіти, відповідно до штатних розписів, ставками практичних психологів та соціальних педагогів.
Мною підписаний вже наказ про створення мобільних соціально-психологічних пунктів, які підвищать якість психолого-педагогічного супроводу правовиховної діяльності школи, оперативне реагування в складних ситуаціях: непорозуміння педагогічних працівників з батьками; насильства та жорстокості; суїцидальної та інших проявів ризикованої поведінки.
Також, на мою думку, в кожному районі мають працювати телефони довіри.
VІІ. Хвилює і розміщення розважальних й торгових закладів з реалізацією тютюнових та алкогольних виробів поруч з навчальними закладами. Майже в кожному населеному пункті поруч зі школою функціонує такий заклад, в якому продаються тютюнові та алкогольні вироби неповнолітнім. Необхідно активізувати громадськість, засоби масової інформації щодо недопустимості функціонування таких закладів біля освітніх.
VІІІ. Наступний акцент - це кардинальні зміни в органах учнівського самоврядування.
Сьогодні робота органів учнівського самоврядування потребує удосконалення, координування, виведення на якісно новий рівень. Необхідно створити районні ради координаторів учнівського самоврядування, ради старшокласників, провести ревізію органів шкільного учнівського самоврядування.
Переконаний, що саме через самоврядування та діяльність учнівських об'єднань відбувається процес соціалізації учнівської молоді, самовиховання особистості, забезпечується виховний і розвиваючий вплив на особистість, яка формується.
Які вимоги до учнівських громадських об’єднань?
Добровільність при формуванні. Ніякий примус у даному випадку належних результатів не дасть.
Багатоаспектність тематики, сфери впливу. Ніяких шаблонів, прагматизму в діяльності.
Ніякого формалізму, написання різноманітних протоколів зборів та інше.
Має враховуватися регіональні особливості, історію, традиції конкретного села, району, міста.
Має бути направленість на вирішення шкільних та соціально важливих проблем сьогодення.
Ми зобов’язані активізувати цю роботу на обласному рівні.
З приємністю відмічаю, що з метою залучення широкої громадськості до навчально-виховного процесу активно створюються Громадські ради, громадські колегії, координаційні ради закладів освіти за прикладом створеної Громадської ради при облдержадміністрації, до складу якої увійшли ветерани праці, журналісти, колишні керівники освіти краю, які теж приділяють велику увагу питанням виховання учнівської молоді.
ІХ. Наступний акцент - проблема зайнятості школярів у вільний від уроків час завжди хвилювала суспільство.
На її розв’язання спрямована діяльність 28 позашкільних навчальних закладів та 16 дитячо-юнацьких спортивних шкіл системи освіти, якими охоплено близько 26 тис. школярів, де вони здобувають додаткові знання, уміння та навички, розвивають свої здібності, готуються до вибору майбутньої професії. Рівень підготовки та особистий талант вихованці позашкільних навчальних закладів виявляють у різноманітних конкурсах, виставках, фестивалях, вернісажах. Проте не секрет, що в організації діяльності цих закладів існують проблеми.
Найбільше нас турбує низький відсоток охоплення учнів гуртковою роботою та відвідування занять вихованцями позашкільних навчальних закладів.
У середньому по області показник охоплення складає 67,5%, з них 45% складає охоплення гуртками в загальноосвітніх закладах. Хочу закцентувати увагу на тому, що у майбутньому нам необхідно реорганізувати ті позашкільні навчальні заклади, які за змістом, результативністю, матеріально-технічною базою та зовнішнім виглядом не будуть відповідати вимогам.
Ми вкрай стурбовані тим, що в позашкільних навчальних закладах немає дієвого контролю за станом відвідування учнями навчальних занять. Як результат, збільшується кількість учнів не охоплених змістовним дозвіллям, що призводить до збільшення правопорушень серед учнівської молоді.
Тому, ми зобов’язуємо відділи (управління) освіти здійснювати постійний контроль стану навчально-виховного процесу та кадрового забезпечення позашкільних навчальних закладів. Вивчити питання доцільності функціонування окремих напрямів роботи та вжити заходи щодо їх оптимізації, за рахунок цього збільшити мережу таких напрямів позашкільної освіти, як екологічний, туристсько-краєзнавчий та науково-технічний.
Введений у дію Закон від 6 липня зобов’язує нас розширити мережу позашкільних навчальних закладів та гуртків, в т.ч. науково-технічної творчості на базі загальноосвітніх навчальних закладів, особливо тих, які розраховані на велику кількість учнів, де є чимало вільних приміщень, створити на базі шкіл філіали обласних та районних позашкільних навчальних закладів.
Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є створення з першого вересня обласного позашкільного навчального закладу «Буковинська Мала академія наук учнівської молоді», відкриття якого відбулося 20 січня. Робота цього навчального закладу дозволить виявити обдаровану молодь, в тому числі сільську, стимулювати її творчий потенціал, забезпечити належні умови для гармонійного розвитку особистості.
Проблему зайнятості учнів у вільний від уроків час необхідно вирішувати і через їх залучення до гурткової роботи у школах. Для цього години гурткової роботи треба використовувати виключно для розвитку пізнавально-світоглядних цінностей дитини.
Х.Чи не найвирішальнішу роль у вихованні підростаючого покоління відіграє інформаційний простір.
Переконаний, що сучасний інформаційний простір потужно й суперечливо впливає на освіту молодого покоління, часто перетворюючись на провідний чинник його соціалізації, стихійного соціального виховання. До цього додаються вседозволеність інформаційного ринку, засилля низькопробної медіа-продукції, низькоморальних ідеологем та цінностей, що спричиняє зниження в суспільстві імунітету до соціально шкідливих впливів. Тому найголовніше, що треба зробити – це почистити інформаційний простір від негативного впливу. Певний – це думка всіх учасників виховного процесу. З метою захищення учнів від поширення через Інтернет-мережу інформації еротичного характеру та такої, що містить елементи насильства і жорстокості рекомендовано встановити захисну програму, яка блокує інформації Інтернет-мережі, що містять елементи насильства, жорстокості та порнографії.
На разі вирішується питання про створення на обласному телебаченні циклу тематичних передач про проблеми дітей, які перебувають у складних життєвих умовах, запровадження постійно діючих рубрик в обласних газетах і журналах з порадами для батьків та дітей з актуальних проблем виховання. Тому важливо, що інформаційним центром з питань виховання має стати газета «Освіта Буковини», в цьому руслі мають працювати і веб-сайти.
Таким чином, інтегруючи зусилля та гармонізуючи взаємини педагогічних колективів і батьківської громадськості, за підтримки органів виконавчої влади та місцевого самоврядування створюватимуться сприятливі умови для ефективної виховної роботи навчальних закладів, реалізації заходів Концеції.
Якість виховних послуг зросте, якщо:
- виховання проходитиме через урок;
- буде здійснено відмову від надуманих, другорядних заходів;
- буде широко залучено батьківську громаду до навчально-виховного процесу;
- школа стане відкритою для батьків;
- підвищиться відповідальність суб’єктів виховання, в тому числі відповідальність батьків за виховання дітей;
- дієво запрацює учнівське самоврядування;
- збільшиться % охоплення дітей гуртками позашкільних навчальних закладів;
Шановні колеги!
Глибоко переконаний, така наполеглива робота всіх суб’єктів виховання сприятиме суттєвому удосконаленню виховної діяльності навчальних закладів Чернівецької області.
Думаю, що всі присутні на цьому семінарі усвідомлюють той очевидний факт, що майбутнє не тільки молодого покоління, а й всієї України залежить від нас з вами, від нашої практичної діяльності та тісної співпраці. Така спільна робота благотворно вплине на становлення особистості дитини та життя суспільства в цілому. Зичу вам невичерпної енергії, оптимізму, сил у виконанні почесної місії – творіння добра і виховання дітей.
Свій виступ хочу завершити словами відомого французького письменника, журналіста, громадського діяча Анрі Барбюса «Школа — це майстерня, де формується думка підростаючого покоління, треба міцно тримати її в руках, якщо не хочеш випустити з рук майбутнє».

e-max.it: your social media marketing partner