Вівторок, 26 квітня 2011, 13:10 Останнє оновлення на П'ятниця, 13 травня 2011, 08:53
Розробка вчителя ЗНЗ №11 Кушнір С.І.
Тема уроку: Поняття про оксиди, окиснення, горіння. Умови виникнення та припинення горіння.
Мета уроку: закріпити та поглибити знання про хімічні властивості кисню; сформувати поняття про окиснення, горіння; порівняти процес горіння та повільного окиснення; розвивати критичне та логічне мислення, пам’ять, уважність; уміння порівнювати, виділяти головне; виховувати відповідальне ставлення до навчання; зацікавленість у вивченні предмета, дисциплінованованість.
Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д.І. Мєндєлєєва, підручник, спиртівка, сірники, вогнегасник, свічка, мідна дротина.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
Вправа «Привітання».
Завдання 1 учня:
……+….→ CuO
……+…→ Fe2O3
…..+…→MnO2
….+…→Cl2O7
…..+…..→K2O
…+…..→N2O5
Завдання 2 учня:
……..→ K2MnO4 + MnO2 + O2↑
…… → KCl + O2↑
…… → KNO2 + O2↑
….. → Hg + O2↑
…… → H2O + O2↑
….. → H2 ↑ + O2↑
Завдання 3 учня:
2. Завдання для учнів по рядах. Вправа «Дешифрування».
Учням пропонується розшифрувати слова і дати їм пояснення, використовуючи коди:
|
1 А,Б,В |
2 Г,Д,Е |
3 Є,Ж,З |
4 І,Ї,И |
|
5 К,Л,М |
6 Н,О,П |
7 Р,С,Т |
8 У,Ф,Х |
|
9 Ц,Ч,Ш |
10 Щ,Ю,Я |
11 Й,Ь |
1-й ряд: 1 – 6/2; 5/1; 7/2; 4/3; 2/1; 2/3; 6/1.
2 – 8/2; 4/1; 3/3; 4/3; 9/2; 6/1; 4/1….1/3; 5/2; 1/1; 7/2; 7/3; 4/3; 1/3; 6/2; 7/2; 7/3; 4/1.
3 - 6/3; 6/2; 9/3; 4/3; 7/1; 2/3; 6/1; 6/1; 10/3.
2-й ряд: 1 – 5/1; 4/3; 7/2; 2/3; 6/1; 11/2.
2 - 2/2; 6/2; 1/2; 8/1; 1/3; 1/1; 6/1; 6/1; 10/3.
3 - 5/1; 1/1; 7/3; 1/1; 5/2; 4/1; 3/3; 1/1; 7/3; 6/2; 7/1.
3-й ряд: 1 – 6/2; 5/1; 7/2; 4/3; 2/2.
2 - 7/1; 2/3; 1/1; 5/1; 9/1; 4/1; 10/3…..7/1; 6/2; 3/3; 5/1; 5/2; 1/1; 2/2; 8/1/
3 - 8/3; 4/1; 5/3; 4/1; 9/2; 6/1; 4/1…..1/3; 5/2; 1/1; 7/2; 7/3; 4/3; 1/3; 6/2; 7/2; 7/3; 4/1.
(Оцінювання дітей біля дошки: один з учнів класу задає питання учневі біля дошки, оцінює його).
Учні говорять слова повідомлення і пояснюють їх.
III. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Ці та інші питання теми розглянемо на уроці і закріпимо написанням реакцій з киснем, використовуючи логічні вправи.
Відповіді на ці та деякі інші питання теми отримаємо сьогодні на уроці, а також опрацювавши вдома § 13 у підручнику та виконавши вправи …….
А для учнів, які захочуть показати свої творчі здібності - завдання : казка про кисень (з малюнками або презентацією).
Отже, тема уроку «Поняття про оксиди, окиснення, горіння. Умови виникнення та припинення горіння».
Демонстрація: спалювання спирту .
- що відбувається;
- яке явище;
- які ознаки процесу.
Отже, горіння – процес окиснення речовин із виділенням тепла і світла. (записати в зошит)
- Як правильно загасити полум’я ?
- Як називаються реакції, які відбуваються із виділенням тепла і світла? (екзотермічні)
- Згадаємо речовини – оксиди.
Виконуємо вправу «Логікон»: (заповніть порожні місця у таблиці):
|
Na2O |
? |
? |
N2O5 |
|
? |
Сульфур (IV) оксид |
Кальцій (II) оксид |
? |
|
основний |
? |
? |
? |
(обговорення з поясненням).
Приклад. Горіння метану (природного газу).
- Як відбувається процес?
- Які речовини при цьому утворюються?
- Чим вони шкідливі? (знання із основ здоров’я про вплив чадного газу на організм людини).
Записують рівняння горіння
метану учні – в зошиті, 1 учень – біля дошки коментує.
Висновок:
- Кожен елемент, що входить до складу складної речовини утворює оксид.
- Скільки елементів у складній речовині, стільки й оксидів.
Вправа «Допишіть рівняння» (Допишіть рівняння та урівняйте їх):
- Згадайте з курсу природознавства склад повітря.
- Суть повільного окиснення;
- Назвіть умови виникнення горіння.
- Порівняйте горіння та повільне окиснення ( вправа «кола Вена»):
(Учні працюють на дошці і в зошиті)
ГОРІННЯ ПОВІЛЬНЕ ОКИСНЕННЯ
- Що потрібно для того, щоб горіння почалося?
- Чому папір загоряється швидко, а деревина повільніше?
- Коли процес горіння зупиниться?
- Як це використовують для гасіння пожеж?
- Протипожежна поведінка людей.
Завдання:
А). Сліпий дідусь з бандурою втікав. Бандура горіла, він її руками гасив, від бандури зайнялася борода. Дід робився подібним до огненного стовпа. Мотря припала до нього. Скинула жупан і обгорнула бандуру, Любов Хведорівна долонями гасила обсмалене дідове волосся. Огненний стовп погасав (Богдан Лепкий. Мазепа).
Б). Але що могли зробити ці люди? Бігали, носили відрами воду, хлюпали на вогонь, а він горів усе дужче. Суха солома, як порох, бралася враз огнем, скоро він до неї доторкався (Борис Грінченко. Серед темної ночі).
2. Смітні кури Австралії відкладають свої яйця в гнізда, які вони будують, згрібаючи в купу пріле листя, траву і землю. Час від часу самець засовує свій дзьоб в купу, після чого частково розкидає або, навпаки, підгортає її. Який процес відбувається в гнізді? Поясніть поведінку птаха.
3. Сире зерно не можна зберігати у великих купах. Воно може обвуглитися і навіть само зайнятися. Поясніть, чому це відбувається. Щоб зберегти зерно, його час від часу перелопачують. Поясніть, чому це необхідно робити.
4.Вправа «Перехрестя»:
|
4 |
Оксиди |
Припинити доступ кисню; пониження температури |
М |
|
2 |
Умови виникнення горіння |
Хімічна реакція взаємодії з киснем |
Д |
|
3 |
Горіння |
Речовини, які прискорюють швидкість хімічної реакції |
Ц |
|
6 |
Каталізатор |
Складні речовини, утворенні 2-ма елементами, один із яких – Оксиген. |
О |
|
1 |
Припинення горіння |
Хімічна реакція, що супроводжується виділенням тепла і світла |
Л |
|
5 |
Окиснення |
Доступ кисню, температура самозаймання |
О |
|
7 |
Кисень |
Речовина, необхідна всім живим організмам, хімічна формула – О2 |
І |
Зразок: 1 - ….; 2 - …..
- Яке слово утворилось?
Вправа «Незакінчене речення»:
На уроці я……
- Дізнався…
- Зрозумів…
- Навчився…
- Найбільший мій успіх – це …
- Найбільші труднощі я відчув…
- Я не вмів, а тепер умію..
- Я змінив своє ставлення до..
- На наступному уроці я хочу…
Додаток 1
Тема уроку: Поняття про оксиди, окиснення, горіння. Умови виникнення та припинення горіння.
1. Завдання для учнів по рядах. Вправа «Дешифрування».
Учням пропонується розшифрувати слова і дати їм пояснення, використовуючи коди:
|
1 А,Б,В |
2 Г,Д,Е |
3 Є,Ж,З |
4 І,Ї,И |
|
5 К,Л,М |
6 Н,О,П |
7 Р,С,Т |
8 У,Ф,Х |
|
9 Ц,Ч,Ш |
10 Щ,Ю,Я |
11 Й,Ь |
1-й ряд: 1 – 6/2; 5/1; 7/2; 4/3; 2/1; 2/3; 6/1.
2 – 8/2; 4/1; 3/3; 4/3; 9/2; 6/1; 4/1….1/3; 5/2; 1/1; 7/2; 7/3; 4/3; 1/3; 6/2; 7/2; 7/3; 4/1.
3 - 6/3; 6/2; 9/3; 4/3; 7/1; 2/3; 6/1; 6/1; 10/3.
2-й ряд: 1 – 5/1; 4/3; 7/2; 2/3; 6/1; 11/2.
2 - 2/2; 6/2; 1/2; 8/1; 1/3; 1/1; 6/1; 6/1; 10/3.
3 - 5/1; 1/1; 7/3; 1/1; 5/2; 4/1; 3/3; 1/1; 7/3; 6/2; 7/1.
3-й ряд: 1 – 6/2; 5/1; 7/2; 4/3; 2/2.
2 - 7/1; 2/3; 1/1; 5/1; 9/1; 4/1; 10/3…..7/1; 6/2; 3/3; 5/1; 5/2; 1/1; 2/2; 8/1/
3 - 8/3; 4/1; 5/3; 4/1; 9/2; 6/1; 4/1…..1/3; 5/2; 1/1; 7/2; 7/3; 4/3; 1/3; 6/2; 7/2; 7/3; 4/1.
(Оцінювання дітей біля дошки: один з учнів класу задає питання учневі біля дошки, оцінює його).
Учні говорять слова повідомлення і пояснюють їх
|
Na2O |
? |
? |
N2O5 |
|
? |
Сульфур (IV) оксид |
Кальцій (II) оксид |
? |
|
основний |
? |
? |
? |
А). Сліпий дідусь з бандурою втікав. Бандура горіла, він її руками гасив, від бандури зайнялася борода. Дід робився подібним до огненного стовпа. Мотря припала до нього. Скинула жупан і обгорнула бандуру, Любов Хведорівна долонями гасила обсмалене дідове волосся. Огненний стовп погасав (Богдан Лепкий. Мазепа).
Б). Але що могли зробити ці люди? Бігали, носили відрами воду, хлюпали на вогонь, а він горів усе дужче. Суха солома, як порох, бралася враз огнем, скоро він до неї доторкався (Борис Грінченко. Серед темної ночі).
2. Смітні кури Австралії відкладають свої яйця в гнізда, які вони будують, згрібаючи в купу пріле листя, траву і землю. Час від часу самець засовує свій дзьоб в купу, після чого частково розкидає або, навпаки, підгортає її. Який процес відбувається в гнізді? Поясніть поведінку птаха.
3. Сире зерно не можна зберігати у великих купах. Воно може обвуглитися і навіть само зайнятися. Поясніть, чому це відбувається. Щоб зберегти зерно, його час від часу перелопачують. Поясніть, чому це необхідно робити.
4. Вправа «Знайдіть пропуски» (Допишіть рівняння та урівняйте їх):
CS2 + ….. → CO2 ↑ + SO2↑
C2H2 + O2 → CO2 ↑ + H2O
H2S +…… → H2O + SO2↑
|
4 |
Оксиди |
Припинити доступ кисню; пониження температури |
М |
|
2 |
Умови виникнення горіння |
Хімічна реакція взаємодії з киснем |
Д |
|
3 |
Горіння |
Речовини, які прискорюють швидкість хімічної реакції |
Ц |
|
6 |
Каталізатор |
Складні речовини, утворенні 2-ма елементами, один із яких – Оксиген. |
О |
|
1 |
Припинення горіння |
Хімічна реакція, що супроводжується виділенням тепла і світла |
Л |
|
5 |
Окиснення |
Доступ кисню, температура самозаймання |
О |
|
7 |
Кисень |
Речовина, необхідна всім живим організмам, склад – О2 |
І |
Зразок: 1 - ….; 2 - …..
Вправа «Незакінчене речення»:
На уроці я……
- Дізнався…
- Зрозумів…
- Навчився…
- Найбільший мій успіх – це …
- Найбільші труднощі я відчув…
- Я не вмів, а тепер умію..
- Я змінив своє ставлення до..
- На наступному уроці я хочу…
- Опрацювати § 13,
- Вправи № 4-7 стор. 95;
- Творче завдання – «Казка про кисень».
Додаток 2
Завдання 1 учня:
……+….→ CuO
……+…→ Fe2O3
…..+…→MnO2
….+…→Cl2O7
…..+…..→K2O
…+…..→N2O5
Завдання 2 учня:
……..→ K2MnO4 + MnO2 + O2↑
…… → KCl + O2↑
…… → KNO2 + O2↑
….. → Hg + O2↑
…… → H2O + O2↑
….. → H2 ↑ + O2↑
Завдання 3 учня:
| Про зберігання хімічних реактивів< Попередня | Наступна >ОСВІТНІ РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ |
|---|