Зв'язок
 • VIVAT переможцям!

  VIVAT переможцям!

 • «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

  «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

 • Семінар-практикум для вчителів інформатики

  Семінар-практикум для вчителів інформатики

 • Семінар-практикум вчителів французької мови

  Семінар-практикум вчителів французької мови

 • Нові досягнення юних математиків

  Нові досягнення юних математиків

VIVAT переможцям!

0987654321Вислів "To be smart!" або "Будь розумним!" насправді став девізом учнівської олімпійської збірної у 2017 році. Починаючи з 20 березня по 7 квітня проходили Всеукраїнські учнівські олімпіади. 51 учень міста Чернівці гідно захистили честь області на Всеукраїнському рівні. За попередніми результами наші учні здобули 27призових місць, що на сім більше порівняно з минулим навчальним роком. Приємно, що серед них є чотири дипломанти І ступеня. Найбільш вдалими є виступи учнів на олімпіадах з фізики та хімії - по чотири призових місця; з математики, астрономії, французької мови - по три перемоги. Відкриттям року стала учениця 8 класу Чернівецького ліцею №1- Цепілова Олександра, яка вперше взяла участь у олімпіадах Всеукраїнського рівня і здобула два призових місця - з математики та фізики. Два дипломи третього ступеня з фізики та астрономії також виборов учень Чернівецької гімназії №5 - Качур Артур. Отже, не зважаючи на обмеження у кількості учасників IV етапу через брак фінансування, учні нашого міста достойно презентують свої знання та результати тривалої роботи їх вчителів-тьюторів.

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

«Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

CIMG0292В ДНЗ №1 оголошено «Тиждень енергозбереження» під час цього періоду проходив конкурс дитячих робіт. Діти в своїх роботах зображували економне використання світла, води і газу.
Так, малята середньої групи разом з вихователями Пасер М. Я. та гномом-економом подорожували по різних державах світу ознайомлюючись з їх валютою. Залучивши батьків до сюжетно-рольової гри «Супермаркет» дорослі взявши на себе роль покупців, а малята були адміністраторами, менеджерами, касирами.
Діти румуномовної групи з вихователем Панфіловою В.Д. показали знання з економічного виховання у формі гри. Відвідуючи «Мінімаркет» малята грали з великим задоволенням та бажанням.
Старші дошкільники з вихователем Н.І. Зегрею продемонстрували справжніх заощаджувальників різних ресурсів. При цьому використовували багато прислів′їв, приказок, художнього слова. Великим враженням у дітей залишився екскурс - огляд філіалу ПриватБанку. Керуюча віділенням Приват Банку ознайомила з роботою і різними функціями банківських справ.
З батьками, які були присутні проведено анкетування: «Бережи, заощаджуй і цьому сам навчай інших».
Завідувач ДНЗ №1 Н.В.Бойко.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум для вчителів інформатики

image-0-02-05-4103eb1c1f0c5a4bd8c3afbe1efe7f8da7e32b7f21af049ed72c95f20f7220bf-V
Ми позбавляємо дітей майбутнього,
якщо продовжуємо вчити сьогодні так,
як вчили цьому вчора.
Джон Дьюн
29 березня 2017 року на базі Чернівецької гімназії № 5 відбувся семінар-практикум для вчителів інформатики з проблеми: «Використання інтерактивних методів навчання на уроках інформатики».
Семінар відкрила методист ММЦ закладів освіти управління освіти Чернівецької міської ради Терлецька Інна Дмитрівна, яка обґрунтувала актуальність та перспективність вибраної проблеми. Директор школи Мінакова Тетяна Георгіївна представила навчальний заклад та кафедру вчителів інформатики.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум вчителів французької мови

29.03.2017 р. на базі Чернівецької гімназії №3 відбувся семінар-практикум вчителів французької мови на тему "ЗНО – підвищення рівня освіти та забезпечення реалізації конституційних прав випускника на рівний доступ до якісної освіти".
DSC 0191
Лакуста А.І. ознайомила присутніх з матеріалами обласного семінару-тренінгу вчителів французької мови з питань підготовки учнів до складання ЗНО з французької мови. Про формулу успішного проходження тестування, переваги і слабкі місця тесту говорила заступник з НВР гімназії Павлюк М.І.
Шість кроків успішної здачі ЗНО запропонувала методист ММЦ Недужко Л.М. Корисним досвідом багаторічних апробацій тестових завдань ЗНО з французької мови на базі гімназії №3 поділилась Провальська Г.М.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Нові досягнення юних математиків

2IV Київська відкрита олімпіада з лінгвістики відбулася 11-12 березня на базі спеціалізованої школи № 52 в місті Києві. Олімпіада традиційно проходила в два тури: особистий і командний. Командний тур пройшов у суботу, 11 березня, і в ньому взяли участь 44 команди. Особистий тур відбувся у неділю, 12 березня, окремо у двох заліках: для молодших класів (6-8 класи) і для старших (9-11 класи).

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...
Previous
Наступна
+ 1
0

Методичні рекомендації містять матеріали, які допоможуть педагогічним працівникам дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, зацікавленим працівникам у сфері ЦЗ та БЖД організувати, підготувати та провести "Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності "з метою вироблення правильних дій, правил та навичок безпечної поведінки дітей та дорослих у випадку виникнення надзвичайних ситуацій; профілактики травматизму та запобігання загибелі дітей; виховання поважного ставлення до безпеки людини, її життя; формування у підростаючого покоління світоглядних та етичних основ здорового способу життя; підвищення інформаційно-просвітницького рівня населення з питань БЖД.

Зміст

Передмова ...................................................................................... 4
Розділ I. Цивільний захист як складова «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» ............................................................................... 6
Розділ II. «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільних
та загальноосвітніх навчальних закладах ............................................... 8
Частина 1. «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» в загальноосвітніх навчальних закладах ................................................... 8
Частина 2. «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільних навчальних закладах ........................................................................ 13
Частина 3. Матеріали для роботи з батьками під час проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільних навчальних закладах .................................................................................................... 16
Розділ III. Навчально-методичні матеріали з безпеки життєдіяльності та цивільного захисту (згідно рекомендованого тематичного плану) ............. 20
1. Основні правила поведінки при експлуатації побутових газо- та електроприладів .............................................................................. 21
2. Основні правила безпеки вдома .................................................. 24
3. Основні правила безпеки на дорозі ............................................. 29
4. Основні правила безпеки під час літнього відпочинку на воді, поблизу водоймищ ..................................................................................... .30
5. Правила поведінки при зустрічі з собаками .................................. 40
6. Правила безпечної поведінки під час подорожі до лісу ................... 42
7. Правила безпеки при збиранні грибів та рослин ............................. 49
8. Правила поведінки при виникненні пожежі у квартирі .................... 52
9. Правила поведінки під час грози, повені, заметів ............................ 54
10. Порядок дій при виявленні розливу ртуті ................................... 57
11. Правила користування предметами побутової хімії та піротехнічними засобами ........................................................................................ 58
12. Правила поведінки в разі виявлення вибухових невизначених предметів, речовин ......................................................................................... 64
13. Правила безпечної поведінки під час новорічних та різдвяних свят ..66
14. Радіаційні засоби безпеки ........................................................ 68
15. Захист населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій .......... 70
(дані для оформлення Куточка ЦЗ )

Додатки ......................................................................................... 78
Література .................................................................................... 108

Передмова

Науково-технічний прогрес - поняття суперечливе, оскільки несе з собою як багато позитивного, так і цілий ряд небезпек техногенного, природного, та біологічного характерів. Наше байдуже ставлення до цих небезпек - ніщо інше, як усталена частина нашого буття. І змінити цю драматичну ситуацію зможе тільки все суспільство. Найважливіша місія покладена на освіту, оскільки сьогодні, як ніколи, зростає роль освіти у підготовці дитини до самостійного життя у світі, де кількість надзвичайних ситуацій постійно зростає, екологічна ситуація погіршується. Життєво необхідно озброїти дітей знаннями, вміннями і розумінням важливості збереження власного здоров'я.
Основне завдання освіти і сім'ї - виховання з раннього дитинства здорового громадянина, який здатний самотужки й свідомо протистояти небезпекам і вести активне суспільне життя, відстоювати основні принципи безпечної реальності, діяльності та відпочинку.
Молодь повинна знати про світ небезпек, який її оточує, мінімізувати можливий ризик, жити в гармонії з собою та з природою, адже недаремно в основі терміну «безпека життєдіяльності» лежить співвідношення «людина - середовище - проживання».
В реальному житті це співвідношення порушується, і найчастіше жертвами нещасних випадків, аварій, стихійних лих стають діти. Як правило, вони не знають елементарних правил поведінки або просто бездумно та безпечно поводять себе на вулиці, на воді, в лісі, на дорозі, в побуті тощо. Нерідко біда приходить і тоді, коли батьки залишають дітей без нагляду, не контролюють їхні розваги та не роз'яснюють про небезпеку тих чи інших дій. Разом з тим, діти і самі створюють небезпечні ситуації. Щоб протистояти такому явищу в суспільстві, треба озброїти підростаюче покоління певним багажем знань, забезпечити сприятливі умови для життя, навчання, дозвілля.
Одним із способів такого забезпечення є проведення, згідно спільного Наказу МНС, МОН та Державної інспекції техногенної безпеки України №721/519/92 «Про проведення Тижнів знань з основ безпеки життєдіяльності у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах України "від 25.04.2012р., "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в закладах освіти (Додаток 1). Цей захід є своєрідним узагальненням знань дітей з особистої та колективної безпеки, які вони здобули протягом навчального року; він не потребує суворої регламентації, а його зміст залежить від місцевих умов, традицій, видів загроз, особливостей території, професійного досвіду педагогів та підготовленості дітей.
Головною метою заходу є:
- підвищення якості навчально-виховної роботи з дітьми у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах з питань особистої безпеки та захисту життя у надзвичайних ситуаціях;
- удосконалення теоретичних і практичних навичок педагогічних працівників закладів освіти з питань захисту та дій в умовах надзвичайних ситуацій;
- пропаганда кращого педагогічного досвіду з проблем виховання та організації заходів із запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.
Суть проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» полягає в ефективній організації навчально-виховного процесу, який дозволятиме дітям оволодіти основами знань про здоровий спосіб життя, формувати правила безпечної поведінки та дотримання їх у різних життєвих ситуаціях.

Розділ I. Цивільний захист як складова «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»

Заклади освіти, що надають освітні послуги за своїм призначенням, основні сили під час «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності "спрямовують на навчально-виховну діяльність - на уроки, виховні години, естафети, тренінги тощо... І основний акцент при цьому робиться на питаннях безпеки в усіх життєвих обставинах.
Але першочергове завдання вищезгаданого заходу - навчитися виробляти правильні дії, правила та навички у випадку надзвичайних ситуацій, і виробляти їх під час практики, яка максимально наближена до реальних безпек.
Це завдання покликаний вирішити саме цивільний захист, як одна із основних частин загального поняття «безпека життєдіяльності». З цією метою, згідно «Організаційно-методичних вказівок щодо навчання населення Харківської області з питань цивільного захисту та дій в умовах надзвичайних ситуацій на 2012рік», в частині 2.4, «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності "слід завершувати проведенням заходів з цивільного захисту, до яких, крім навчально-виховних, належить евакуація дітей, дії за ввідними, робота формувань....
Якщо проведення «Днів цивільного захисту» чи «Тижнів безпеки дитини» вимагали суворої регламентації, опрацювання щорічних та довгострокових документів, довготривалої підготовки, то «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності "не має принципових обмежень, що, в свою чергу, дає більше простору для творчості та реалізації поставлених цілей.
Враховуючи це, методисти нашого Центру рекомендують при проведенні «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» керуватися документами, що складаються за типовими зразками ділової документації, а саме:
1. «Наказ про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в дошкільному навчальному закладі» (Додаток 2)
(«Наказ про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в загальноосвітньому навчальному закладі» (за зразком додатка 2));
2. «План підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в дошкільному навчальному закладі» (Додаток 3)
(«План підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в загальноосвітньому навчальному закладі» (за зразком додатка 3));
3. Наказ керівника ДНЗ «Про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»)(Додаток 4).
(Наказ керівника ЗНЗ «Про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"» (за зразком додатка 4)).
Крім того, процес вивчення питань цивільного захисту не обмежується конкретно "Тижнем знань з основ безпеки життєдіяльності» чи іншими вищезгаданими - це процес постійний. І важливу роль при цьому відіграють інформаційно-довідкові куточки цивільного захисту, підставою для обов'язкового створення яких, і в закладах освіти зокрема, є Наказ МНС України №97 від 23.04.2001р. розділ 6: „ На підприємствах, установах, в учбових закладах для надання допомоги персоналу об'єктів в одержані інформації по конкретним діям в надзвичайних ситуаціях з врахуванням місцевих умов і особливостей виробничої діяльності обладнуються інформаційно-довідкові куточки" (Додаток №5).
При оформленні стендів інформаційно-довідкових куточків, як правило, передбачається висвітлення інформації про можливі стихійні лиха, аварії, катастрофи, схеми і порядок оповіщення, місця розміщення захисних споруд, порядок дій при НС, тощо...:
(матеріали до пунктів - дивись Розділ ІІІ, п.14):
Таким чином, день цивільного захисту - провідний день у вирішенні головних завдань "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності", оскільки спрямований на формування в дітей нового мислення, нових підходів та поглядів на вирішення проблем безпеки, які полягають в гуманному, людяному та розумному відношенні до надбань цивілізації та поваги до навколишнього середовища.

Розділ II. «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах

У нашому житті є пріоритети, які незмінні упродовж усього періоду існування людства. Одним із них справедливо визначено безпеку дитини. Дитина має право бути захищеною незалежно від місця її народження і проживання, кольору шкіри і статусу батьків, а також багатьох інших чинників, які впливають на нас протягом життя. Ніщо і ніколи не повинно бути сильнішим за дитячу долоньку, яка зручно вмостилась у великій надійній руці дорослого.
Та набагато краще, коли одну дитячу долоньку міцно тримає рідна рука тата чи мами, а іншу - відданий та мудрий педагог.
Перефразовуючи ці рядки, надійними і міцними «руками», що підтримують дитину, є навчальний заклад і батьки. Лише в такому тісному тандемі можливий найкращий захист для дитини, найкраще отримання знань та умінь правильно діяти у надзвичайних обставинах, приймати правильні рішення, володіти навичками самозбереження, мати усвідомлені штампи поведінки, дотримання яких є запорукою успішного подолання всіх негараздів, викликаних несприятливими умовами сучасного суспільства.
Кожний заклад освіти «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» вищесказані можливості реалізовує відповідно до категорії своїх вихованців; має свою специфіку проведення та особливості в роботі.
Тому запропоновані рекомендації мають за мету сформувати єдиний погляд на найважливіші моменти організації і підготовки «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» та посприяти ефективності та якості його проведення.

Частина 1. «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» в загальноосвітніх навчальних закладах.

Етап організації та підготовки
«Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»
На цьому етапі, в першу чергу, необхідно підготувати (за 2 тижні) такі основні документи:
- «Наказ про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в загальноосвітньому навчальному закладі»;
- «План підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"».
Наказ про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" включає створення комітету.
Комітет , як правило, складають:
- керівник навчального закладу;
- заступник директора;
- викладачі;
- медична сестра;
- учні старших класів;
- батьки.
Робота комітету включає:
- створення, відповідно до затвердженого Наказу, за 2 тижні до початку проведення, «Плану основних заходів підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"»;
- вивчення необхідної навчально-методичної літератури;
- ознайомлення з різними варіантами проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" та адаптація їх до умов свого навчального закладу;
- запрошення зацікавлених фахівців з різних галузей на конференції, диспути, дискусії, дебати, «круглі столи» тощо;
- призначення голів журі конкурсів;
- звітування ,за тиждень до початку, на черговому засіданні комітету про хід підготовки, а далі - про проведення кожного заходу «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності».
За 4 доби до початку «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» у вестибюлі школи вивішують оголошення з програмою основних етапів заходу , яка містить :
- план проведення;
- умови проведення окремих конкурсів;
- теми семіна¬рів, конференцій, виступів на конференціях.
Крім цього, начальний заклад повинен мати відповідні стенди, стінгазети, плакати з крилатими висловами про безпеку, здоров'я, правила поведінки при НС та фотоматеріали з проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» минулого року.
Основні вимоги до організації «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»:
1. Залучення всіх учнів з урахуванням Їхніх інтересів і здібностей.
2. Органічне поєднання навчальної , виховної і поза навчальної діяльності.
3. Практична спрямованість заходів.
Зміст роботи під час «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» слід планувати відповідно до сезонних ризиків. Наприклад, в осінній період варто більше уваги звертати на правила поведінки в лісі, при збиранні грибів, на змій, а також готувати молодь вже і до зимових ризиків: поведінка на льоду, під час ожеледиці, в мороз, під час Новорічних та Різдвяних святкувань, тощо. Весною слід наголошувати на правилах поведінки на воді, під час буревіїв та повеней, знахідках невідомих предметів, в побуті, тощо...
Технологічні етапи «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»:
• чітко продумана організація навчально-виховного процесу;
• використання міжпредметних зв'язків;
• моделювання чи створення ігрових навчальних ситуацій та використання інших інтерактивних технологій;
• засвоєння правил поведінки, які гарантують безпеку життя учням;
• залучення фахівців МНС та інших служб.
Оскільки безпека життєдіяльності - предмет інтегрований, тому при проведенні заходів слід опиратися на знання учнів з біології, географії, хімії, фізики, основ медико-санітарної підготовки, знань з предмету «Захист Вітчизни» тощо.
«Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» складається з чотирьох складових, а саме:
1. Практична складова. Вона передбачає здійснення учнями будь-яких практичних дій: підготовка стіннівки, плакатів, проведення спортивних естафет, тощо;
2. Теоретична складова .Є дуже різноманітною. ЇЇ основне завдання - роз¬ширити знання учнів про основи безпеки життєдіяльності, про різні надзвичайні ситуацій та правила поведінки під час Їх виникнення, про безпеку у повсякденному житті та ведення здорового способу життя. На конференції, диспути, дискусії, дебати, «круглі столи» можуть бути запрошені фахівці.
3. Ігрова складова. Ця складова найбільш видовищна в «Тижні знань з основ безпеки життєдіяльності». Це конкурси, вікторини, турніри, рольові ігри, театралізовані вистави, в яких беруть участь всі учні, проявляючи свої здібності та знання з БЖД.
У вищезазначені складові слід впроваджувати інтерактивні методики, бо вони дають змогу задіяти не тільки свідомість дитини, але й її почуття, емоції, вольові якості, тобто залуча¬тиметься до процесу навчання «цілісна людина».
Підбір матеріалів і форма навчання повин¬ні відповідати віковим групам дітей: 1-4 класи, 5-7 класи, 8-11 класи.
Необхідно приділити увагу розбору практичних питань із навчання дітей правильному поводженню в різних життєвих ситуаціях.
4. Заходи з ЦЗ (завершальний день).

Етап проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»
Основні заходи «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»:
• показ оформлених основних документів заходу;
• показ-виставка яскраво оформлених розгорнутих планів - конспектів уроків, виховних годин тощо....;
• оформлення інформаційно-довідкового Куточка з ЦЗ;
• запрошення із лекціями та тренінгами зацікавлених у сфері ЦЗ та БЖД фахівців;
• проведення міні-лекторію або серії передач по шкільній радіотрансляційній мережі під рубрикою «Це повинен знати кожен»;
• проведення виховних годин у кожному класі (наприклад, «Твоя безпека - це твоя уважність»);
• проведення конкурсу на кращу стіннівку (наприклад, «Безпечне довкілля», «Безпечна поведінка на канікулах»);
• проведення конкурсу поробок, плакатів, колажів (наприклад, «Будь уважним», «Правила безпеки», «Коли електроприлади бувають небезпечні», «Безпека на дорозі»);
• проведення конкурсів, КВК, брейн -рингів (наприклад, «НС та дії при них», «Азбука безпеки», «Сам собі рятувальник»);
• проведення вікторин (наприклад, «Правила безпечної поведінки», «Безпека та загрози», «Виживання в екстремальній ситуації»);
• проведення конференцій, семінарів, круглих столів (наприклад,«Сучасні проблеми безпеки життєдіяльності», «Екологічні проблеми сьогодення», «Чиста вода»);
• написання творів чи інших творчих робіт на різні теми (наприклад, «Рятувальник - героїчна професія»);
• проведення дебатів, диспутів ( наприклад, «Твоє життя - твій вибір», «Чи слід легалізувати легкі наркотики?», «Паління - загроза для здоров'я людини» «Венеричні хвороби - мірило моральних якостей людини»);
• організація виставки дитячих робіт(наприклад, «НС очима дітей»);
• проведення спортивних змагань із включенням етапів за програмою юних рятувальників Всеукраїнського громадського дитячого руху «Школа безпеки»;
• демонстрація відеофільмів про надзвичайні ситуації та їх наслідки, про героїчну працю рятувальників тощо;
• виступи агітбригад, команд юних рятувальників «Школа безпеки»;
• проведення екскурсій у підрозділи МНС України в області, на пожежно-технічні виставки та інші цікаві за тематикою місця;
• оформлення тематичних стендів «Безпека у повсякденному житті»;
• коментування через радіомережу хід запланованих заходів, місце і час їх проведення, підсумки і результати роботи (називати прізвища учнів і класи, які найбільш відзначилися за цей період);
• евакуація.

Орієнтовний план проведення
«Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» ( осінній)
Понеділок
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». «Переохолодження організму».
2. Проведення виховної години «Твоя безпека - це твоя уважність».
3. Проведення конференції (семінару) на тему «Сучасні проблеми безпеки життєдіяльності. Побутова хімія».
Вівторок
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». «Обережно, радіація!», «Змії».
2. Проведення брейн-рингу (конкурсу, КВК) серед команд старшокласників на тему «Надзвичайні ситуації та вихід з них».
3. Організація конкурсу стіннівок учнів молодших та середніх класів «Безпечна поведінка під час відпочинку» або «Правила безпеки».
Середа
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». «Небезпечні забави», «Увага:сказ!»
2. Проведення вікторини для учнів середніх класів «Правила безпечної поведінки».
3. Проведення змагання серед старшоклас¬ників «Юний рятувальник».
Четвер
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». «Грип!!!», «Обережно, буревій!» Проведення дебатів серед учнів старших класів на тему «Твоє життя - твій вибір».
3. Організація екскурсії у підрозділи МНС України, на пожежно-технічні виставки для учнів молодших та середніх класів.
П'ятниця - заходи з ЦЗ.
1. Читання лекції відповідними фахівцями на тему « Вибухонебезпечні предмети. Петарди».
2. Перегляд та обговорення відеоматеріалів, відеофільмів про надзвичайні ситуації та правила поведінки при них.
3. Відпрацювання дій за ввідними - евакуація.
4. Нагородження переможців конкурсів, змагань, активних учнів школи.

Орієнтовний план проведення
«Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» (весняний)
Понеділок
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». Правила поведінки в весняно-літню пору року - «Поведінка на вoдi».
2. Проведення виховної години «Загартовування організму», «Перша допомога при сонячному (тепловому) yдapi».
3. Проведення конференції (семінару) на тему «Чиста вода. Охорона водних ресурсів».
Вівторок
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». Правила поведінки в весняно-літню пору року - «Oтpуйні гриби». Проведення брейн-рингу серед команд старшокласників на тему «Основи пожежної безпеки».
3. Організація конкурсу стіннівок для учнів молодших та середніх класів «Безпечне довкілля» або колажів «Коли електроприлади бувають небезпечні».
Середа
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». Правила поведінки в весняно-літню пору року - «Якщо ви заблукали в лісі».
2. Проведення вікторини для учнів середніх класів «Виживання в екстремальній ситуації».
3. Проведення змагання серед старшокласників «Юний рятувальник».
Четвер
1. Проведення міні-лекторію під рубрикою «Це повинен знати кожен». Правила поведінки в весняно-літню пору року - «Блискавка!»,«Кліщі».
2. Проведення дебатів серед учнів старших класів на тему «Паління - загроза для здоров'я людини».
3. Написання творчих робіт на тему «Героїчна професія - рятувальник».
П'ятниця - заходи з ЦЗ.
1. Проведення тренінгу відповідними фахівцями на тему «Ртуть. Дії при виливах ртуті».
2. Перегляд та обговорення відеоматеріалів про надзвичайні ситуації.
3. Відпрацювання дій за ввідними - евакуація.
4. Нагородження переможців конкурсів, змагань, активних учнів школи.

Завершальний етап «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»
Останній етап включає:
- складання комітетом звіту про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності";
- оголошення «Наказу начальника ЗНЗ «Про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності".
- нагородження переможців та активістів заходу;
- виставка найкращих творчих робіт, створена учнями за тиждень;
- проведення підсумкових бесід з учнями в класах з метою оцінки проведеної педагогами роботи з навчання дітей питанням безпеки життєдіяльності;
- визначення недоліків усіх етапів заходу та шляхів їх подолання;
- обговорення планів на майбутнє.

Частина 2. «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільних навчальних закладах.

Етап організації та підготовки
«Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності».

На цьому етапі , в першу чергу, необхідно підготувати (за 2 тижні) такі основні документи:
- «Наказ про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в дошкільному навчальному закладі»;
- «План підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"»;
- «Наказ начальника ДНЗ «Про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"».
Наказ про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" включає створення творчої групи.
Творчу групу , як правило, складають:
- керівник дошкільного навчального закладу;
- методист;
- вихователі;
- медична сестра;
- батьки.
Робота творчої групи включає:
- створення, відповідно до затвердженого Наказу, за 2 тижні до початку проведення, «Плану основних заходів підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"»;
- вивчення необхідної навчально-методичної літератури;
- ознайомлення з різними варіантами проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" та адаптація їх до умов свого дошкільного навчального закладу;
- запрошення зацікавлених фахівців з різних галузей на відкриті заняття;
- звітування ,за тиждень до початку, на черговому засіданні творчої групи про хід підготовки, а далі - про проведення кожного заходу «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності...»;
При плануванні "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" слід чітко визначити час і місце його проведення для кожної з вікових груп та призначити відповідальних осіб. Заплановані заходи мають бути конкретними та пізнавальними, цікавими не тільки для дітей, але й для їх батьків, які беруть участь у "Тижні знань з основ безпеки життєдіяльності" .
Крім цього, педагогічні працівники дошкільних закладів повинні зосередити увагу на:
- забезпеченні мінімально необхідного, але достатнього рівня знань і умінь дітей з питань особистої безпеки, враховуючи вікові особливості;
- раціональному поєднанні навчальних занять та рухової активності дітей;
- створенні доброзичливої, позитивної атмосфери при проведенні заходів з метою запобігання залякування та емоційного пригнічення дітей;
- суворому дотриманні вимог техніки безпеки при проведенні заходів.
Дошкільний начальний заклад за 4 доби до початку «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» готує оголошення з програмою основних етапів заходу, а також відповідні стенди, стіннівки, плакати з крилатими висловами про безпеку здоров'я, правила поведінки при НС, зразки творчої співпраці з батьками та фотоматеріали з проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» минулого року.

Етап проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»

Під час проведення заходу вихователі працюють за планами заходів для кожної вікової групи (створених на основі загального «Плану підготовки та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"»), які включають такі види роботи:
- тематичні заняття, відкриті заняття;
- конкурси, вікторини;
- естафети, змагання, розваги;
-різноманітні дидактичні, сюжетні, театралізовані, конструктивно-будівельні ігри з елементами безпеки життя;
- екскурсії (відеоекскурсії) та прогулянки на природу;
-відвідування виставок та читання творів художньої літератури відповідної тематики;
-залучення рятувальників, працівників ДАІ та інших фахівців для проведення цікавих бесід та тренінгів з дошкільниками та їх батьками на спритність та знання правил безпеки (демонструють рятувальну техніку, спеціальний одяг, засоби пожежогасіння, засоби індивідуального захисту шкіри та дихальних шляхів);
- робота з батьками в межах заходів "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності".

Орієнтовна тематика форм організації життєдіяльності дитини під час проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"
(6 рік життя)

Перший день "Дитина та природа"
1. Засідання екологічного клубу за темою "Природа - друг, природа - ворог".
2. Музична розвага "У лісочок ми підемо, грибів, ягід там нарвемо".
3. Дидактична гра "Стихійне лихо".
4. Інтегроване заняття "Подорож у країну рослин".
5.Робота з батьками: « Нетрадиційні ліки - рослини »
Другий день "Дитина в світі людей та речей"
1. Оповідання з досвіду дітей "Твої друзі".
2. Бесіда за змістом англійської народної казки "Троє поросят".
3. Ігровий тренінг "Сам вдома".
4. Дидактична гра "Свої та чужі люди".
5.Робота з батьками: «Тероризм - загроза людству».
Третій день "Вогонь – добрий, вогонь – злий"
1. Театралізована вистава "Кицьчин дім".
2. Дидактична гра "Добрий сірничок".
3. Практичне заняття "Від пожежі не сховатись!".
4. Гра-естафета "Принеси вогню води".
5.Робота з батьками: «Правила користування первинними засобами пожежогасіння в побуті »
Четвертий день "Дитина й вулиця"
1. Інтегроване змагання "Пішохід, пішохід, пам'ятай про перехід".
2. Дидактична гра "Сигнали світлофора".
3. Розвага "Абетка дороги".
4. Ігрові ситуації "Де малята можуть грати".
5.Робота з батьками: «Чи знають дорослі правила поведінки на дорозі?»
П'ятий день (заходи з ЦЗ)"Захист дитини"
1.Виступ працівника МНС на тему "Засоби захисту".
2. Спортивна розвага "Спорт - це здоров'я, а здоров'я – це життя".
3. КВК з батьками "Як діяти в різних життєвих ситуаціях".
4. Перегляд та обговорення відеоматеріа¬лів, мультфільмів про надзвичайні ситуації та правила поведінки при них.

Завершальний етап «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»
Останній етап включає:
- складання творчою групою звіту про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності";
- оголошення «Наказу начальника ДНЗ «Про підсумки проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"».
- нагородження переможців (дітей та батьків) заходу;
- виставка найкращих творчих робіт дошкільнят і батьків;
- проведення підсумкових бесід з дошкільнятами та їх батьками в групах з метою оцінки проведеної педагогами роботи з навчання дітей та батьків питанням безпеки життєдіяльності;
- визначення недоліків усіх етапів заходу та шляхів їх подолання ;
- обговорення планів на майбутнє.

Частина 3. Методичні матеріали для роботи з батьками під час проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільних навчальних закладах.
(матеріали можуть бути використані для роботи в початковій школі)

Народна мудрість «Те, чому навчиш Петрика, ніколи не навчиш Петра» набуває суттєвого значення, коли мова йде про дошкільні навчальні заклади. Саме вони є базовими в процесі створення у дітей на все життя стереотипу здорового і безпечного способу буття. Поглиблюючи знання дітей, в них формується готовність до ситуацій, в яких вони можуть опинитися. Якщо життєва ситуація не містить в собі елементів несподіванки і зрозуміла малюкові, тобто вони психологічно готові до сприйняття відповідної інформації про небезпеку та до практичних дій у надзвичайних ситуаціях, дитяча психіка не буде травмована, що в свою чергу допоможе вберегти дитину від стресів, тривог та страхів.
Але максимальний ефект в навчанні безпеці досягається лише в тому випадку, коли навчально-виховна робота здійснюється одночасно в трьох напрямках: дошкільний навчальний заклад - діти - батьки.
Систематична й планомірна робота з дошкільниками та їхніми батьками дає змогу формувати у дітей навички регулювання власної поведінки в довкіллі, серед людей, предметів, в умовах природних стихійних явищ. Формування в дитини дошкільного віку свідомої безпечної поведінки в довкіллі базується на позитивних прикладах дорослих. Тому педагогам дошкільного закладу необхідно приділити особливу увагу роботі з батьками, переконати їх, що не можна вимагати від дитини виконання будь-якого правила, якщо близькі їй дорослі самі не завжди ними керуються, зробити батьків своїми однодумцями з питань безпеки життєдіяльності дошкільнят.

Основними напрямками роботи педагогів з батьками є:
- ознайомлення батьків з правилами особистої безпеки та правилами поведінки в різних екстремальних ситуаціях;
- інформування щодо створення максимально безпечних умов перебування дитини вдома, на подвір'ї, на відпочинку та ін.;
- ознайомлення батьків з роботою дошкільного навчального закладу з проблем безпеки життєдіяльності дітей та результатами навчання і виховання під час бесід, консультацій, дискусій і т.д.;
- залучення батьків до навчально-виховного процесу;
- виготовлення папок, наповнених інформаційним матеріалом на тематику безпеки життєдіяльності;
- виготовлення інформаційно-довідкових матеріалів в Куточок ЦЗ;
- ознайомлення з новинками літератури на тематику безпеки життєдіяльності;
- проведення спільних заходів, Днів здоров'я, Тижнів безпеки дитини, «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності»;
- вивчення та поширення кращого досвіду родинного виховання з формування у дітей основ безпеки життєдіяльності

Форми роботи з батьками
1. Бесіди:
1. Охорона життя і здоров'я дітей - одна з найважливіших проблем сучасності.
2. Основи формування життєво безпечної поведінки в дітей дошкільного віку.
3. Вогонь у звичаях і традиціях українців.
4. Електричний струм і здоров'я дитини.
5. Природне середовище і здоров'я дитини.
2. Лекції - консультації:
1. Ознайомлення дітей з гострими предметами та правилами поведінки з ними.
2. Дотримання правил вуличного руху дорослими і дітьми.
3. Безпека катання на лижах, санчатах, ковзанах, велосипеді.
4. Профілактика отруєнь солодощами. (Додаток № 6)
3. Дискусії:
1. Електрика і діти.
2. Здоров'я і настрій.
3. Емоції та здоров'я.
4. Іграшки: небезпека чи забавка?(Додаток № 7)
4. Усні журнали
1. Увага! Перехрестя!
2. Обережно! Гриби їстівні та отруйні.
3. "Брати" наші менші. Правила поведінки з домашніми тваринами.
4. Батьки, діти та надзвичайні ситуації.(Додаток № 8)
5. Круглі столи для роботи з батьками
1. (Додаток № 9.«Безпека дошкільників – турбота дорослих» )
6. Варіанти дидактичних вправ, які батьки можуть проводити з дітьми
під час занять, на прогулянці, у ранкові та вечірні години
(Додаток № 10 Дидактичні вправи "Продовжи речення ", "Можна - не можна", "Вибери "небезпечне" слово і поясни його лексичне значення").
7. Творчі тренінги на створення порад , пам'яток, плакатів, матеріалів для стендів...(з подальшим коментуванням)

Поради батькам щодо збереження життя і здоров'я дітей:
- кожна дитина має усвідомлювати, що немає більшої цінності, ніж життя, має бути впевненою, що її люблять і цінують;
- дитина має знати, що у неї є права. Так само, як право дихати, вона має право захищати своє тіло, свої думки, свої погляди;
- дитина не повинна боятись. Страх - поганий помічник у ситуаціях, коли треба діяти рішуче і швидко;
- не можна виховувати у дитини сліпе підкорення авторитету дорослого або виробляти у неї автоматичні звички. Дії дитини мають бути свідомими і розумними, а дорослі повинні заохочувати прояви дитячої ініціативи;
- дитина має довіряти близьким дорослим - батькам, вихователям - і, не вагаючись, розповідати їм про будь-яку пригоду; дитина має бути певною, що близькі зрозуміють та допоможуть;
- у розмовах з дитиною не може бути заборонених тем;
- діти мають бути певні: ніхто не каратиме їх за відмову розмовляти з незнайомими людьми. У ситуації, коли дорослі проявляють настирливість чи агресивність, діти мають право брехати, кричати, тікати, здіймати паніку, робити все, що вважають за потрібне, аби залишитися неушкодженими;
- дитина має знати, що інтимні частини тіла належать лише їй, і у відсутності батьків та вихователів ніхто без дозволу дитини не має права їх оглядати, а тим більше - торкатися. Навіть під час медичних оглядів у дошкільних навчальних закладах поруч з дитиною має бути вихователь.
Варто зважати на те, що безпека - це не просто сума засвоєних знань, а стиль життя, вміння адекватно поводитися в різних ситуаціях. Адже опинитися в екстремальній ситуації дитина може зовсім несподівано, тоді, коли близького дорослого, який захистив би її, немає поруч.

Небезпеки, які можуть зустрітися на життєвому шляху дитини
Важкі предмети, які можуть упасти з полиці.
Гострі предмети.
Грубо оброблене дерево.
Електричний струм.
Елементи живлення (батарейки, акумулятори).
Газові плити.
Небезпечні рідини: окріп, оцет, одеколон, спиртне, отрути, кислоти, луги, розчинники.
Водойми: можна потонути, при пірнанні можна наткнутися на гострий предмет.
Лід на водоймах: можна провалитися чи потрапити в непомітну ополонку.
Лід на доріжках: можна підсковзнутися.
Будівництво: ями, гострі предмети, будівельні машини, не огороджені майданчики на висоті.
Дах, вікно, балкон: можна впасти.
Собаки: можуть злякати, покусати, заразити сказом й іншими хворобами.
Саморобна зброя: рогатки, луки, самостріли й ін.
Викрадачі дітей.
Автомобільна дорога.
Автомобіль, що маневрує у дворі.
Залізниця : вихор від потягу може збити з ніг.
Крута гірка.
Люк на тротуарі.
Отруйні рослини, гриби.
Бурульки: можуть впасти на голову.
Сонце: можна отримати тепловий удар або сонячний опік.
Укуси змій, кліщів, павуків, перетинчастокрилих.
Ліс: можна заблукати.
Натовп: можна згубитися, або бути затиснутим у ньому.
Низька температура взимку: можна отримати обмороження.

3. Особливі небезпеки для малюків
Маленькі предмети можуть бути проковтнуті дитиною.
Мотузка, великий шматок тканини: дитина може заплутатися й задихнутися.
Гострий або твердий край ліжка, іграшка із твердою гранню або штирем.
Пластиковий мішок: дитина може надягти його на голову й задихнутися.
Нова їжа може викликати алергію. Новий продукт давайте пробувати дитині у невеликій кількості.
Небезпечні гучні метушливі ігри: діти збуджуються, перестають зважати на небезпеку.

ЗАПАМ'ЯТАЙ!
10 правил-пам'яток для батьків

Люби свою дитину!
Радій з її присутності, сприймай її такою, якою вона є; не ображай, не принижуй, не позбавляй її бути впевненою у собі, не піддавай несправедливому покаранню.
Охороняй свою дитину!
Захищай від фізичних і душевних небезпек, навіть жертвуючи власними інтересами і ризикуючи життям.
Будь прикладом для своєї дитини!
Нехай у вашій сім'ї побутують чесність, скромність, гармонія.
Грайся зі своєю дитиною!
Приділяй їй якомога більше часу, розмовляй з нею.
Працюй зі своєю дитиною!
Привчай її включатися в усі роботи по господарству.
Дозволь дитині набути життєвого досвіду!
Хай навіть не безболісно, але самостійно.
Покажи дитині можливості й межі людської свободи!
Привчай дитину бути слухняною!
Батьки повинні стежити за поведінкою дитини і спрямовувати її таким чином, щоб дії не завдавали шкоди ні їй самій, ані іншим.
Чекай від дитини тільки таких міркувань та оцінок, на які вона здатна у своєму віці, виходячи з рівня розвитку і життєвого досвіду.
Зроби так, щоб спогад про щасливе дитинство зігрівав її все життя.
Знай: життя наших дітей залежить тільки від нас самих!
Розділ III. Навчально-методичні матеріали з безпеки життєдіяльності та цивільного захисту (згідно рекомендованого тематичного плану)

Тематичний план
проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах

Небезпека вдома й на вулиці
Основні правила поведінки:
- при експлуатації побутових газо- та електроприладів;
- в транспорті, на автошляхах і залізниці;
- під час літнього відпочинку на воді, поблизу водоймищ; під час зимового відпочинку поблизу водоймищ;
- при зустрічі зі свійськими та дикими тваринами;
- під час подорожі до лісу;
- під час збирання грибів і лікарських рослин;
- при виникненні пожежі у квартирі;
- під час грози, сильного вітру, шквалів, буревію;
- при виявленні розливу ртуті;
- при користуванні предметами побутової хімії та піротехнічними засобами;
- при виявленні маловідомих предметів;
- під час новорічних та різдвяних свят;
- радіаційна безпека і захист населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Пам'ятка
щодо порядку зв'язку з екстреними службами

При пожежі 101
Міліція 102
Швидка медична допомога 103
Аварійна газова служба 104
Головне управління МНС України в Харківській
області, 61013, м. Харків, вул. Шевченка 8
Начальник управління
Телефон термінового виклику
Оперативно-диспетчерська служба ОКЦ Головного управління (цілодобово)

766-64-50
112

766-64-74
Головне управління з питань надзвичайних ситуацій
Харківської облдержадміністрації
61038, м. Харків, Салтівське шосе, 73, факс:
Начальник управління
„Міський запасний пункт управління ХОДА"
Оперативний черговий, тел.

738-00-76

700-30-90
Оперативно-рятувальна служба м. Харкова
61057, м. Харків, пров. Театральний, 10
тел., факс:

706-43-07
Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління МНС України в Харківській області 61096, м.Харків, вул. Ньютона 132а, тел.

97-80-33
Навчальний центр Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України м. Мерефа (Ватутіно), тел

406-83-29
Комунальна установа "Спеціалізована водно-рятувальна служба міста Харкова", тел.
764-24-21
Харківська обласна комунальна аварійно-рятувальна водолазна служба, 61022, м. Харків, Держпром, 4-й під., 6-й пов, к. 355, тел.:
757-08-71
707-02-61, 707-02-62
Місце збору ртуті - ТОВНВП «ЕКОСФЕРА» м.Харків, пр.Гагаріна 1, кімната 411, телефони: . 717-96-92, 54-42-77
Східний регіональний координаційний центр авіаційних робіт пошуку і порятунку 740-17-01

1. Основні правила поведінки при експлуатації побутових газо- та електроприладів

Нещасні випадки від дії електричного струму трапляються через пошкодження ізоляції електроприладів, несправні розетки. Важкість ураження електричним струмом визначається схемою включення людини в ланцюг. Найбільш небезпечним є дотикання людини до двох проводів або провідників струму. Життя людини буде залежати від того, наскільки швидко їй вдасться звільнитися від контакту з джерелом струму.

Правила користування побутовими електроприладами

Щоб запобігти ураженню електричним струмом, не можна:
- залишати електроприлади ввімкненими без нагляду;
- користуватися несправними приладами, саморобними побутовими приладами, особливо великої напруги;
- вмикати в одну розетку одночасно декілька приладів;
- торкатися оголених ділянок у місцях з'єднання приладів з клемами, вилкою, між собою;
- використовувати електричні прилади не за призначенням та не ознайомившись попередньо з інструкцією.

Правила поведінки при виявленні обірваного електричного дроту:

- небезпечно наближатися до обірваного електричного дроту;
- якщо дріт не покрито ізоляцією, то він становить загрозу для життя людини;
- доторкнувшись до дроту, можна отримати ураження внутрішніх органів;
- відкинути дріт можна лише за допомогою сухої деревини чи гуми;
- якщо ви побачили обірваний електричний дріт, не торкайтеся його та не намагайтеся прибрати;
- негайно повідомте дорослим про місцезнаходження обриву.

Правила поведінки поблизу електрощитової, лінії електропередач.

Небезпечно знаходитись поблизу електричних щитків і лінії електропередач. Не можна торкатися проводів під напругою. Необачний рух може призвести до ураження електрострумом.

Електротравма
Діти, як правило, через цікавість обов'язково наступають ногою на дроти або чіпають їх руками, як результат - можуть отримати ураження від електричного струму. Удар електричним струмом може бути коротким, таким що не є небезпечним для життя, але й може становити смертельну небезпеку.
Найчастіше трапляються випадки ураження дітей "побутовим" електричним струмом змінної напруги від 110 до 220 В. Важкі електротравми від дії струму більше 1000 В трапляються значно рідше. При цьому, внаслідок шоку і змертвіння тканин, виникає загроза ушкодження головного мозку, серця і нирок. Взагалі, наслідки електротравми залежать від сили, тривалості дії і шляху проходження струму через організм. При ураженні блискавкою з'являється особлива небезпека незворотних змін головного мозку і серця.

Дії при електротравмах
Перш за все, від'єднайте дитину від джерела струму, але безпечними методами. За можливості, вимкніть електроенергію у помешканні. Якщо це зробити неможливо, спробуйте відтягти дитину від джерела, взявши за сухий одяг, сухий килим або за допомогою сухої дерев'яної палиці. Причому братися потрібно за ті ділянки, які не торкаються тіла дитини. Надаючи допомогу, не використовуйте мокрих чи металевих предметів, станьте на сухий килимок чи навіть на купу газет.
Якщо дитина отримала електричний опік, зніміть з неї одяг, якщо він легко знімається. Обливайте обпечену ділянку прохолодною водою з-під крана, поки не стихне біль.
До обпечених частин тіла, які не можна надовго занурити у воду (напри-клад, обличчя), прикладіть мокру тканину. Обережно обітріть дитину. Якщо опік продовжує завдавати маляті болю, накладіть на обпечену ділянку чисту суху пов'язку.
Якщо в дитини обпечені кисті чи ступні, розділіть пальці прокладками з тканини чи марлі, а потім накладіть нещільну чисту пов'язку.
Перевірте, чи немає в дитини ознак шоку. Якщо малюк скаржиться на головокружіння, непритомніє, а шкіра його стає блідою, холодною і вологою, якщо дихання набуває поверхневого і прискореного характеру, а пульс стає слабким і частим, це означає, що в дитини настав травматичний шок. Негайно викликайте "швидку допомогу". А до її приїзду починайте діяти самостійно.
Якщо маля в свідомості й не має супровідних травм голови або грудної клітки (отриманих, наприклад, при падінні), підніміть її ніжки на 20-30 см вище рівня голови.
У випадку наявності ознак відповідних травм, навпаки, підніміть вище го¬лову дитини. Аби зберегти тепло, накрийте дитя теплою ковдрою і чекайте на лікаря, не забуваючи слідкувати за диханням та пульсом потерпілого.
Якщо ви бачите, що дихання в малюка відсутнє і пульс не визначається, треба негайно надавати допомогу, інакше дитина може загинути.
Добре підтримуючи рукою голівку і шию, не згинаючи спини, покладіть його на тверду поверхню обличчям догори і роздягніть, щоб отримати доступ до грудної клітки.
Аби звільнити дихальні шляхи від язика, що міг запасти, - припідніміть дитині підборіддя і відведіть голову назад. Рот маляти повинен бути відкритим.
Далі нахиліться вухом до ротика і ще раз переконайтеся, що малюк не дихає. Уважно пригляньтеся до грудної клітки - рухається вона з диханням чи ні? Проте слідкуйте не довше ніж 5 секунд. Якщо дихання все ж відсутнє - розпочинайте штучне дихання.
Великим і вказівним пальцями затисніть дитині ніс і щільно притисніть свій рот до її рота. Зробіть неглибокий вдих і виконайте два обережних вдування повітря тривалістю по 1 секунді кожне.
Якщо грудна клітка під час проведення штучного дихання не починає рухатися, змініть положення голови малюка і зробіть іще 2 вдування повітря. Продовжуйте робити штучне дихання до прибуття бригади "швидкої допомоги".
Чого робити не можна
Не торкайтеся до дитини голими руками, поки вона знаходиться в конта¬кті з джерелом електричного струму. Якщо в малюка є опіки, не знімайте змерт¬вілу шкіру і не розкривайте пухирі. Не прикладайте до опіку лід, олію, мазі, ліки, не застосовуйте вату чи лейкопластир.

Правила безпеки при експлуатації газу
- небезпека може статися у випадках виходу газу з газової конфорки (полум'я залило водою з чайника, загасило протягом);
- не можна допускати запалювання газової плити маленькими дітьми;
- при виявленні неприємного запаху газу в приміщенні не можна:

а) вмикати світла та користуватися електроприладами;
б) запалювати сірники;
в) залишатися в приміщенні;
г) залишати вікна та двері замкненими – їх необхідно якомога швидше відчинити;
r) приховувати факт виходу газу – треба негайно повідомити дорослих.

Невідкладна допомога при отруєнні газом:

- закривши ніс і рот вологою тканиною, відчиніть навстіж вікна і двері;
- виведіть постраждалого із загазованого приміщення і викличте «швидку допомогу»;
- вкладіть потерпілого, розстебніть йому комір і пасок;
-якщо постраждалий знепритомнів, винесіть його із загазованого приміщення і вкладіть на бік;
- піднесіть до носа вату з нашатирним спиртом і потріть нею скроні;
- якщо припинилося дихання, треба розпочати штучне дихання до його відновлення або до приїзду лікарів.

Запам'ятайте:
- при відчутті запаху газу ні в якому випадку не вмикайте і не вимикайте електроприлади, освітлювальні прилади;
- не користуйтесь джерелами відкритого вогню для запобігання вибуху.

Правила безпеки при роботі з комп'ютером
Знайте:
- електромагнітне випромінювання від різних деталей комп'ютера може сприяти виникненню пухлин головного мозку;
- потужне навантаження на очі при довготривалій роботі веде до погіршення зору;
- підвищений рівень шуму при роботі комп'ютера та принтерів створює додаткове навантаження на мозок;
- використовуйте лише ті комп'ютери, які мають сертифікат безпеки;
- дорослим рекомендується працювати з комп'ютером не більше 4 годин з перервами через кожні 20-30 хвилин,а дітям - не більше 2 годин на добу.

Рекомендації для користувачів мобільних телефонів:
- купуйте мобільні телефони тільки у відомих компаніях;
- читайте уважно інструкції з використання телефонів: там має міститись інформація щодо безпечної експлуатації мобільного телефону;
- не слід користуватися мобільним телефоном дуже часто -уникайте зайвого впливу електромагнітного випромінювання;
- вимикайте мобільний телефон в районах з потенційно небезпечною атмосферою (пожежонебезпечні, вибухонебезпечні приміщення).

2. Основні правила безпеки вдома

1. На кухні.
Кухня - найнебезпечніше для дітей місце. Тут вони можуть отримати опіки, порізи, колючі рани, ураження струмом. Дотримуючись нижчевказаних порад, ви зможете уберегти дітей від небезпеки отримати травму:
- каструлі на плиті повинні бути розміщені таким чином, щоб найбільші з них стояли на максималь¬ній відстані від краю плити;
- уважно стежте за процесом закипання, не допускайте витікання рідини з каструль, що може призвести до загасання вогню конфорок, а жирні рідини (наприклад, олія), навпаки, можуть самі займатися;
- оскільки дітям подобається торкатися вимикачів газу, подача його до плити повинна бути припинена, якщо її не використовують за призначенням. Не допускайте дитячих ігор із плитою, навіть якщо подачу газу припинено;
- особливу увагу варто приділити шухляді з ножами, виделками та іншими гострими предметами; необхідно знайти для них місце, яке недосяжне для малят;
- не залишайте ввімкненими електроприлади, особливо міксери, кавоварки, м'ясорубки.

2. У вітальні
У цій кімнаті дитина проводить більшу частину часу, тому варто зняти з меблів небезпечні предмети, щоб не було необхідності постійно стежити за дитиною і постійно їй щось забороняти. Дитина має право на деяку волю та автономність, щоб гармонійно розвиватися.
Кути меблів є основною причиною синців і гуль, тому бажано закрити їх поролоном на клейкій стрічці. Не залишайте дитину одну перед незахищеним каміном: може відскочити іскра і підпалити килим або навіть одяг дитини. Якщо дитина занадто близько підходить до полум'я - це також може призвести до загорання одягу, причому одяг, виготовлений з синтетичного матеріалу, загорається набагато швидше.

3. У спальні
Ця кімната повинна бути добре освітленою і постійно провітрюватися. Щоб уникнути будь-якої можливої небезпеки для дитини, пам'ятайте:
- ліжко повинно мати товстий матрац і не занадто м'яку подушку;
- простирадло повинно бути добре натягнуте за допомогою поворозок, які закріплюють його краї, проходячи під матрацом;
- висота бар'єра ліжка повинна бути 50-60 см, а відстань між прутиками не повинна перевищувати 7 см;
- вічка сітки, які обрамляють манеж, не повинні бути ширшими 3 см;
- не користуйтеся електроковдрами, електричними переносними печами, які можуть спричинити опіки;
- не вішайте на шию ланцюжки, мотузочки чи слинявчики, особливо коли вкладаєте дитину спати;
- мати, яка годує, повинна бути уважною вночі, тому що через недогляд немовля може захлинутися. 3 погляду гігієни та правильного виховання краще не класти дити¬ну в ліжко до батьків;
- скриньки, баули, комоди, шафи, тощо повинні бути замкнені на ключ;
4. У ванній кімнаті
У ванній кімнаті бажано не залишати дитину одну та дотримуватися таких правил:
- не купайте дитину, якщо не минуло трьох годин піс¬ля останнього прийому їжі;
- заміряйте температуру води, перш ніж опускати у неї дитину;
- не додавайте гарячої води, коли дитина вже у ванні;
- ніколи не залишайте дитину одну у воді;
- у ванній кімнаті краще мати шафу, яка замикається на ключ, або поличку, розташовану на достатній висоті, де зберігалися б предмети особистої гігієни, миючі засоби, косметика, аерозолі, пінцети, ножиці, шпильки тощо;
- електроустановки повинні бути обладнані спеціальним захистом;
- ніколи не включайте електроприлади, фени, бритви, коли стоїте голими ногами на мокрій підлозі або торкаєтеся до води чи крана. Черевики з гумовою підошвою служать найкращим ізолятором;
- не використовуйте електропіч, не слухайте радіо у ванній кімнаті, тому що повітря, насичене парою, є провідником електричного струму;
- якщо у ванній кімнаті є газовий обігрівач, тримайте вікно відчиненим, періодично перевіряйте герметичність установки і роботу витяжної вентиляції;
- використовуйте неслизьке взуття, тому що можна отримати травму, упавши на мокрій підлозі;
- балончики дезодоранту можуть вибухнути, якщо во¬ни стоять поруч із джерелом тепла або вікном, звідки на них падають сонячні промені.

Щоб не трапилося нещасних випадків,
запам'ятайте:
- виймайте ключі з дверей для того, щоб дитина не замкнулася у кімнаті;
- якщо морозильна камера має замикаючий пристрій, тримайте її постійно замкненою.
- якщо хочете викинути старий холодильник, зламайте замикаючий пристрій, щоб діти, які граються, не зачинилися всередині нього.
- телевізор необхідно встановлювати у стійкій ніші, а не на хиткому столику або візку. Телевізор випромінює радіацію, тому варто триматися на достатній відстані від екрана, розмір якого не повинен бути надмірним, та обмежити дітям час перегляду телепередач ( 15 хв.).
- предмети особистої гігієни та косметику слід тримати подалі від дітей;
- інструменти набору "Зроби сам" повинні зберігатися у металевій шухляді з надійним замком: цвяхи, молоток, свердло, пилка можуть стати небезпечними, якщо опиняться в руках дитини;
- кожен член сім'ї, включаючи дітей, повинен знати, де розміщені розподільники (газу, води, електроенергії), балони, та вміти відключати їх в екстреному випадку;
- у кімнатах повинно бути вдосталь світла, щоб не вдарятися об кути та інші частини меблів;
- ліки, алкоголь, цигарки, запальнички та сірники повинні зберігатися в недоступному для дітей місці;
- попільниці повинні бути завжди очищеними, навіть маленький недопалок може викликати інтоксикацію;
- не залишайте у межах досяжності монетки, шпильки, намисто, кісточки від фруктів, цвяхи, гвинтики, які дитина може проковтнути або встромити у розетку, у рот чи ніс;
- під час обіду дитина може потягнути на себе скатертину, перекинути на себе, крім порожнього посуду, і посуд з гарячою їжею;
- дитяче крісельце повинне мати тверду опору і забезпечуватися запобіжним ременем;
- не залишайте відкритими розетки, підвісні дроти (краще прикріпити їх до стіни або провести за меблями);
- деякі кімнатні (дифенбахія, олеандр) та садові рослини токсичні, тому слід тримати дітей подалі від них;
- вогнепальну зброю вдома необхідно зберігати розрядженою, у металевій шафі (сейфі), замкненій на ключ.
Важливо мати завжди на видному місці список телефонних номерів сусідів, робочі телефони батьків й інших близьких родичів (особливо тих, хто працює або мешкає поруч), різних аварійних служб, щоб їх міг викликати кожен, включаючи і дітей.
Досвід показує, що в напруженій обстановці навіть дорослі не одразу можуть згадати ці телефони.

Як тільки дитина навчиться говорити - одночасно зі своїм ім'ям вона повинна вивчити своє прізвище, адресу і телефон батьків.

Це корисно знати:

Якщо дитина...
Порізалась. Промийте ушкоджене місце ватою, змоченою перекисом водню. Краї рани обробіть йодом чи зеленкою, накладіть пов'язку. Коли рана глибока, і ви не можете зупинити кровотечу, зверніться до лікаря..

Вдарилася головою. Покладіть її в ліжко й робіть компреси з холодної води на забите місце, міняючи їх у міру нагрівання. Нудота і запаморочення - ознаки струсу мозку. Негайно викличте швидку допомогу.

Проковтнула ліки. Спробуйте якомога швидше викликати в неї блювоту. Обгорніть палець бинтом, відкрийте рот і злегка натисніть на корінь язика. До приїзду лікарів визначте, скільки і які ліки проковтнула дитина. Слабкість, сонливість або надмірне збудження - ознаки отруєння.

Випила оцет. Примусьте її до прибуття лікаря випити якомога більше води з білками курячих яєць або просто чистої води.

Ошпарилася. Змажте натуральним медом чи покладіть на уражене місце натерту картоплину, поміняйте двічі-тричі, а потім накрийте опік капустяним листком. Пухирці не проколюйте. Якщо опік має більшу площу, ніж долоня дитини, терміново зверніться до лікаря. До його приїзду нічим не змащуйте й не присипайте шкіру, просто накрийте ошпарене місце стерильним бинтом.

Впала з висоти. Переконайтесь у тому, що в дитини, яка впала з висоти, немає зовнішньої кровотечі. Якщо в тілі малюка стирчить палка, уламок скла або заліза, не витягуйте його самі. Кровотеча може посилитися, від чого стан погіршиться.
Якщо рана відкрита і кровотеча сильна, її можна на 15 хвилин зупинити, використавши джгут. Ушкоджену частину тіла, по можливості, необхідно підняти вище від рівня грудей потерпілого. Навіть якщо відсутні ознаки зовнішньої кровотечі, при падінні з висоти можлива внутрішня кровотеча і ушкодження внутрішніх органів Необхідна негайна допомога лікаря.
Дитину, яка впала з висоти, доставляють у лікарню в горизонтальному положенні, повернувши голову вбік, щоб не запав язик.

Поради щодо небезпек
внаслідок гри зі сторонніми предметами:

Потрапив у вухо сторонній предмет. У жодному разі не намагайтеся впоратися з ним самостійно, без допомоги лікаря. Ви ризикуєте пошкодити барабанну перетинку.

Потрапив у ніздрі сторонній предмет. Притисніть носовичком вільну ніздрю, примусьте дитину якомога сильніше подути носом. Це допомагає, якщо горошина, намистина тощо застрягли неглибоко. В іншому разі слід звернутися до лікаря. Невмілими способами допомогти ви лише погіршите стан. Дитина має дихати ротом - це полегшить завдання лікарю.

Якщо ж малюк вдихнув дрібний предмет і не може відкашлятися, покладіть його собі на коліна обличчям донизу й поплескайте по спині. У такому положенні найлегше виштовхнути сторонній предмет із дихальних шляхів. Якщо це не допомагає, терміново зверніться до лікаря.

Якщо сторонній предмет (комаха, смітинка) потрапив у око, подразнюючи слизову оболонку, викликає біль, витікання сліз, хворобливу реакцію на світло. Його виймають шляхом промивання ока теплою водою, чи вологою чистою тканиною (у напрямку до перенісся). Інколи смітинку можуть вимити власні сльози потерпілого. Для цього чистими пальцями відтягніть віко і тримайте в такому положення 10-15 сек., сльози, які з'являться, вимиють смітинку.

Якщо у око потрапив уламок скла, дрібний камінець, шматочок дерева – негайно звертайтеся до лікаря! Ніколи не можна терти око - цим ще більше його травмуєте.

При високій температурі (>39 С) у дитини можливі судоми. Щоб понизити температуру, протріть дитині лоба та долоні розчином оцту, дайте дитині потри¬мати у долонях маленькі пляшечки, наповнені прохолодною водою. Викличте лікаря. Ліки давайте лише за призначенням лікаря. Але пам'ятайте: нові ліки можуть викликати алергію або токсикоз. Першу порцію нових ліків давайте в половинній дозі.

3. Основні правила безпеки на дорозі

1. Правила безпеки при переході вулиці:
- переходьте проїжджу частину по переходах – підземних,надземних або наземних – це не створить аварійну ситуацію на дорозі;
- подивіться ліворуч, а дійшовши до середини дороги – праворуч, коли йдете по наземному переході;
- переходьте дорогу тільки на зелене світло світлофора біля знаку «Пішохідний перехід» або по дорожній розмітці «зебра»;
- обходьте після висадки автобус і тролейбус позаду, а трамвай попереду;
- обов'язково керуйтесь сигналами регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофора, дорожнім знакам і розмітці на дорозі.

2. Правила поведінки пасажира в транспорті:
- посадка та висадка здійснюється не на проїжджій частині, а у спеціально відведених місцях або біля бордюру і лише після повної зупинки транспорту;
- посадка та висадка здійснюється не з боку руху транспорту;
- не відволікайте під час руху водія;
- не чіпайте ручку дверей, не грайтеся з гострими предметами в салоні;
- не висовуйте руки або голову у вікна;
- користуйтеся пасками безпеки.

3. Самозахист від ДТП:
- виконуйте правила дорожнього руху та дорожньої дисципліни;
- не переходьте дорогу на червоне світло незалежно від наявності на ній автомобіля;
- не вибігайте на проїжджу частину з тротуару – можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;
- ходіть лише тротуарами, а за їх відсутності по узбіччю, повернувшись обличчям до транспорту, що рухається, - тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід – водія;
- навчіться розраховувати, коли до авто далеко, а коли - близько, адже відстань до автомобіля залежить від швидкості, з якою той рухається;
- пам'ятайте , навіть при швидкості 60км\год гальмовий шлях авто буде довшим на 15 метрів;

4. Безпека руху велосипедиста:
- виконуйте правила дорожнього руху та дорожньої дисципліни;
- їздіть на велосипеді по дорогах з дозволеного віку -з 14 років;
- обладнайте велосипед обов'язковими світловідбивачами - спереду білого кольору, з боків – оранжевого, ззаду – червоного.
- не рухайтеся по проїжджій частині, коли поряд є велосипедна доріжка;
- не рухайтеся по тротуарах і пішохідних доріжках (це дозволено дітям на дитячих велосипедах під наглядом дорослих );
- не тримайтеся за інший транспортний засіб під час руху;
- не буксируйте велосипед;
- не їздіть на велосипеді кинувши кермо та знявши ноги з педалей;
- не керуйте велосипедом із несправним гальмом і звуковим сигналом, а також без освітлення у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості;
Пам'ятайте: нерідко сам велосипедист є джерелом напруженості та ДТП на дорозі.

4. Основні правила безпеки під час літнього відпочинку на воді, поблизу водоймищ

Необхідно засвоїти:
- зниження температури води з 18° С негативно впливає на організм людини;
- купання при температурі води близько 4°С викликає різкі зміни в організмі: зростає ритм пульсу і дихання, підвищується артеріальний тиск, значно збільшуються газообмін і витрати енергії, знижується температура тіла;
- протипоказано дітям і підліткам купання у холодній воді,адже лише здоровим людям рекомендоване перебування у холодній воді і то досить обмежений час;
- купатися у відкритих водоймищах слід при температурі повітря не нижче 20-25° С і води не нижче 18-20° С;
- доцільно купатися один раз на день - зранку через годину після сніданку або через дві години після обіду;
- перед купанням необхідно відпочити 15-20 хвилин, погрітися на сонці та обсушити пітну шкіру;
- щоб уберегтися від переохолодження, у воді потрібно постійно рухатися;
- не слід купатися до тремтіння і з'явлення так званої "гусячої шкіри"- це шкідливо впливає на організм;
- не рекомендується після виходу із води обсихати на повітрі та приймати сонячні ванни - після купання треба обтертися тільки рушником;
- купатися необхідно тільки у відведених для цього місцях і у тверезому стані;
- не можна входити у воду в стані алкогольного сп'яніння, бо алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку;
- не можна відпускати на купання дітей без супроводу дорослих;
- не слід допускати грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги, "топити", подавати помилкові сигнали про допомогу і т. ін.;
- не треба розгублюватися і прагнути якнайшвидше доплисти до берега,відчувши втому - навчіться "відпочивати" на воді (плавати на спині), адже перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви зможете відпочити;
- забороняється запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил і загинути;
- не можна запливати за обмежувальні знаки, що обмежують акваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною, бо там гарантована відсутність водовирів та інших небезпек;
- не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас – це може призвести до травмування;
- дотримуйтесь обережності при плаванні на надувних матрацах, авто-мобільних камерах і надувних іграшках, бо вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега або захлеснути хвилею. Із них також раптово може вийти повітря, і вони втратять плавучість;
- будьте обережні при купанні з маскою, трубкою і ластами: не плавайте з трубкою при сильному хвилюванні води у морі, тільки уздовж берега та обов'язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога;
- якщо вас захопило плином, не намагайтеся з ним боротися - треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега;
- не розгублюйтесь якщо ви потрапили у вир - треба набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти;
- якщо ви потрапили у водойму із великою кількістю ряски, намагайтеся пли¬сти поблизу самої поверхні води, не чіпати рослини, не роби¬ти різких рухів. Якщо усе ж руки або ноги заплуталися стеблами, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них;
- якщо у вас починає судомити ногу ( раптове довільне скорочення м'язів), то у таких ви¬падках треба негайно зняти судомний стан: припинити рух ногами, на секунду зануритися з головою у воду і, роз¬прямивши ногу, рукою сильно потягти на себе ступню за вели¬кий палець, аби поновити дію ікроніжного м'яза;
- особи, схильні до судоми, не повинні запливати на глибоку во¬ду, адже при загальному судомному нападі плавець втрачає свідомість і може загинути (в таких випадках необхідна термінова допомога, щоб втримати потерпілого на поверхні води - краще це робити двом або трьом вправним плавцям).

Безпека купання дітей

При організованому купанні:
- купання дітей дозволяється в спеціально обладнаних місцях під керівництвом дорослих (педагогів, керівників або батьків);
- до купання допускаються групи дітей до 10 осіб, під наглядом одного відповідального, що вміє добре плавати і знає прийоми рятування на воді;
- під час купання обов'язкова наявність медичного пункту або медпрацівника;
- напередодні купального сезону відповідними керівниками визначаються місця для купання дітей;
- місця купання обладнуються рятувальним постом з рятувальними засобами. Крім цього, в місці купання дітей ретельно перевіряється дно водолазними службами, про що складається акт перевірки. Вимірюється температура води і повітря;
- купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкістю вітру до 10 м/ сек., темпе¬ратурі води - не нижче +18 градусів за Цельсієм, повітря - не нижче +24 градусів за Цельсієм;
- купатися дозволяється через 1,5-2 годи¬ни після прийому їжі;
- не дозволяється входити у воду ро¬зпашілими і спітнілими;
- діти допускаються до купання після огля¬ду їх лікарем;
- роздягання й одягання дітей проводить¬ся під наглядом організатора купання (одяг кожної дитини складається у рядки ок¬ремими купами);
- відповідальний за купання до по¬чатку купання повинен на¬гадати дітям правила поведінки на воді, ввійти у воду першим (до дозво¬леної межі), а вийти останнім;
- до купання і після нього обов'язково прово¬диться перевірка дітей;

При плануванні індивідуального відпочинку з дітьми біля води:
- дорослі зобов'язані постійно спостерігати за дітьми, що купаються;
- купання дозволяється в присутності рідних, родичів або знайомих, що вміють плавати;
- купання дозволяється в спеціально відведених місцях - обладнаних пляжах;
- купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкістю вітру до 10 м/сек., температурі води – не нижче +18 градусів за Цельсієм, повітря – не нижче +24 градусів за Цельсієм;
- купатися дозволяється через 1,5-2 години після прийому їжі;
- не дозволяється входити у воду розпашілими і спітнілими;
- одяг до початку купання складається окремою купою кожної дитини в окремому місці;
- до і після купання обов'язково проводить¬ся перевірка дітей;
- не слід допускати при стрибках у воду удару животом об во¬ду, тому що головний дихальний м'яз – діафрагма – втратить ритм дихання;
- потрібно обмежити пірнання дітей у воду, бо воно може спричинити кисневе голодування;

Для ліквідування кисневого голодування необхідно:
а) негайно припинити пірнання у воду;
б) швидко вийти на берег;
в) дати ви¬пити міцної кави або чаю;
г) дати понюхати нашатирний спирт.

Під час купання забороняється:
- вживати спиртні напої дорослим, що кон¬тролюють купання дітей.
- залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени;
- стрибати у воду з човнів, катерів, споруд¬жень, не призначених для цього;
- пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;
- прожогом кидатися у воду - треба заходити повільно;
- використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання;
- плавати на плавзасобах у місцях, відведе¬них для купання;
- забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і інше);
- прати білизну й одяг у місцях, відведених для купання;
- підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання;
- допускати під час купання грубі ігри, які пов'язані з обмеженням руху рук і ніг у воді;
- подавати помилкові сигнали небезпеки;
- заходити глибше ніж до пояса дітям, які не вміють плавати;
- навчити дітей плавати.

Запобіжні заходи під час катання на човнах

Кожна дитина повинна знати, що:
- сідати в човен потрібно обережно, ступаючи по центру настилу;
- під час руху човна не можна пересідати з місця на місце, сідати на борт, розгойдувати човен, пірнати з нього;
- категорично забороняється переходити з одного човна в інший. Дітям варто пояснити, що порушення цих правил може призвести до перекидання човна.

Дії у випадку нещастя:
- потрібно зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега: перевернений човен добре три¬мається на воді;
- потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинувся, ні в якому разі не можна закривати очі. Варто плисти у тому напрямку, з відкіля надходить світло;
- той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє плавати, і підтримувати його на плаву;
- рятувати треба спочатку одного потопаючого, потім іншого; врятувати уплав одночасно кількох людей неможливо;
- під час катання дітей в кожному човні необхідна присутність дорослого, який уміє керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.

Категорично забороняється під час катання на плавзасобах:
- навантажувати малі судна понад установлені норми;
- перетинати курс суден, що йдуть;
- близько підходити до суден, що рухаються;
- кататися поблизу пристаней і причалів;
- віддалятися на човні від берега більш як на 100 метрів,
- катати дітей на саморобних човнах, катерах, плотах і т.д.
- кататися при несприятливих метеорологічних умовах.

Рятування та надання невідкладної першої медичної допомоги постраждалим на воді

Характер надання допомоги потерпілим на воді може бути різним.
Якщо ви добираєтеся до потопаючого вплав, треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега та ін. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, який витратив сили. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальника. Якщо ж він не контролює свої дії - поводитися з ним треба жорстко і без¬церемонно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити потопаючого, щоб врятувати його і своє життя.

Техніка рятування потопаючого:
- підпливти і підпірнути під нього, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний - за волосся), транспортувати до берега;
- якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию - звільніться і негайно пірнайте - інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити;
- якщо потопаючий уже занурився у воду, не кидайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той, хто потонув, перебував у воді близько 6 хвилин.

Перша медична допомога:
- оцінити тяжкість стану постраждалого та доручити іншому рятувальнику викликати бригаду швидкої медичної допомоги;
- якщо людина при свідомості, то необхідно зняти з неї мокрий одяг, витерти тіло, заспокоїти постраждалого та зігріти (укутати і дати гарячий напій);
- якщо ж врятований не реагує ні на звертання до нього, ні на легкі поплескування по щоках але наявна пульсація на сонній артерії та дихання, необхідно надати тілу постраждалого горизонтальне положення з повернутою на бік головою та провести вищезгадані заходи;
- непритомному необхідно дати вдихнути нашатирний спирт, розстебнути одяг, а для активізації дихання використати ритмічне посмикування за язик;
- для перевірки пульсу на сонних артеріях треба натиснути щитовидний хрящ по черзі з обох боків;
- дослідження пульсу на променевій артерії не потрібне, оскільки його відсутність тут ще не свідчить про зупинку кровообігу;
- ознаками зупинки дихання є відсутність рухів грудної клітки, руху повітря через ніс та рот;

- у разі відсутності свідомості, пульсу на сонних ар¬теріях, ознак дихання, широкі зіниці але нема трупних плям та задубіння тіла, необхідно якнайшвидше почати дії, спрямовані на усунення причин умирання і на відновлення функцій дихання та кровообігу, тобто необхідно виконати найпростіші реанімаційні методи оживлення організму;
- обстеження постраждалого, видалення рідини та підготовку до проведення штучної вентиляції легень потрібно провести за 4 -5 хвилин, тому що потім відбудуться незворотні зміни в організмі;

Найпростіші реанімаційні методи оживлення організму

Перше - це спробувати частково видалити воду з дихальних шляхів. Для цього треба трохи підняти постраждалого за талію так, щоб верхня частина тулуба і голова звисали, або "перегнути" постраждалого через своє стегно при загнутій у коліні нозі, одночасно натискуючи на його спину.
Ці заходи необхідно проводити у виняткових випадках максимально швидко. Не слід пориватися до видалення всієї рідини або значної її частини, тому що це практично неможливо і вимагає багато часу.

Далі діяти треба швидко в такому порядку:
- покласти постраждалого на спину на тверду поверхню,а голову максимально опустити назад;
- однією рукою відкрити йому рота, пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або носову хустинку, зробити рух навкруги порожнини рота і звільнити її від піску, мулу, решток їжі, зубних протезів, блювотної маси та слизу - все це потрібно робити швидко, але обережно, щоб не завдавати додаткових травм;
- рукою, заведеною під потилицю, макси¬мально розігнути хребет в шийному відділі (це потрібно робити, якщо є підозра на пошкодження цього відділу хребта);
- потрібно знати, що западання язика стає основною перешкодою для доступу повітря в легені, тому голова потерпілого повинна лежати прямо по відношенню до тулуба, нижню щелепу слід витягнути вперед, язик із порожнини рота теж вперед, до зубів;
- утримуючи голову в такому положенні однією рукою, другою стиснути крила носу, щоб запобігти витоку повітря та спрямувати його в органи дихання;
- після цього розпочати штучне дихання методом «рот в рот» через марлю або тонку тканину.

Метод «рот в рот» :
а) набрати повітря у свої легені;
б) щільно охопити відкритий рот пацієнта та зробити пробне вдування повітря в його легені;
в) водночас "краєм ока" контролювати підіймання грудної клітки: якщо воно є – продовжувати;
г) у випадку, якщо грудна клітка не підіймається або піднімається надче¬ревна ділянка, повторити все спочатку.

- якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або є пошкодження щелепи, язика, губ, провести штучну вентиляцію не методом "рот в рот", а "рот в ніс", затискаючи при цьому не ніс, а рот (кількість вдувань - 16 - 20 за хвилину);
- вдихаючи потерпілому повітря, потрібно зробити масаж серця, ритмічно натискуючи на його грудину, щоб змоделювати роботу серця і забезпечити переміщення крові в кількості, достатній для підтримки кровопостачання до життєво важливих органів.

Масаж серця:
а) для зовнішнього масажу серця треба розташуватися з боку від хворого;
б) масаж серця слід робити схрещеними долонями рук, розташувавши їх посередині грудини, в нижній її третині;
в) долоні однієї п'ятірні руки покласти на передньо - нижню по¬верхню грудини, основу другої долоні - впоперек першої, розігнути руки в ліктьових суглобах;
г) таким чином серце стискається поміж грудиною та хребтом і кров виганяється із серця до основних органів, а під час паузи знову заповнює серце ;
д) для масажу серця використовується не тільки сила рук, але і вага тіла: робити ритмічні поштовхи всією масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою 80-100 рухів за хвилину. При паузах руки від грудини віднімати не слід. Здавлювання грудної клітки проводять з інтервалом в 1 секунду. На одне вдування повітря в рот потерпілого слід зробити п'ять здавлювань грудей;
е) у випадку, коли рятувальник один, співвідношення кількості вдувань до натискувань на гру¬дину 1 : 5, якщо рятувальників двоє -2 : 15;

- кожні 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію необхідно на декілька секунд припинити для перевірки, чи не з'явився пульс на сонних артеріях;
- правильність виконання закритого масажу серця - це наявність пульсових поштовхів, синхронно з натискуванням на грудину, на сонних артеріях;
- масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри;
- необхідно при будь-якому стані потерпілого проводити заходи для зігрівання тіла шляхом розтирання і масажу кінцівок;
- в тих випадках, коли протягом 30-40 хвилин, незважаючи на правильно проведену реанімацію, змін у стані хворого немає або з'являються трупні плями, задубіння, реанімаційні заходи припиняються;

Безпека на водоймищах в сезон зимових канікул

Взимку вода вабить дітлахів та дорослих не менше, ніж літом, адже без катання на ковзанах, прогулянок по замерзлих водоймищах або риболовлі канікули просто неможливі. А для покоління XXI століття це взагалі екстрим!
Який, на жаль, нерідко закінчується трагічно.
Отже:
- перш ніж ступати на лід, дізнайтеся про товщину льодового покриву на водоймі: у різних місцях річок та озер товщина льодового покриву може бути різною, у гирлах річок та приток міцність льоду послаблена течією;
- міцність льоду можна частково визначити візуально (при температурі повітря нижче 0)
- за кольором :
лід блакитного кольору – найміцніший;
білого – міцність у два рази менша;
сірий – свідчення про присутність води у товщі льоду;
- за товщею:
лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше 5-7 см. - витримає лише одну людину;
для групи людей (масові переправи пішки) – товщиною не менше 15 см. (дистанція у колоні по 4 чоловіка 5 м.);
для влаштування ковзанки - не менше 10-12 см.;
при масовому катанні на ковзанах – 25 см.;
для переправи вантажного автомобіля (колісного) вагою 15т. – 35-43 см. (дистанція у колоні не менше 35 м.);
для гусеничного трактора і тягача вагою 20т. – 40-60см. (дистанція у колоні не менше 30 м.);
лід неміцний біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами снігу, у місцях, де водорості повмерзали у лід;
тонкий лід там, де б'ють ключі, де швидка течія або струмок впадає в річку.
Тому:
- ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги, а тільки за допомогою пешні;
- негайно припиніть рух якщо лід недостатньо міцний і почав тріщати, при цьому повертайтеся лише своїми слідами, не біжіть, а відходьте повільно, роблячи перші кроки не відриваючи ступні ніг від поверхні льоду;
- якщо ви на лижах і треба прокладати лижню, кріплення лиж відстебніть, зніміть з рук петлі лижних палиць і тримайте палиці в руках;
- якщо є рюкзак, то повісьте його лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метри позаду;
- якщо ви йдете гру¬пою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше ніж на 5 м. (відстань повинна бути не менше 5-6 м.);
- під час руху лижник, який іде першим, ударами палиць перевіряє міцність льоду та контролює його стан;
- виміряти точну товщину можна, лише знявши спочатку верхній (каламутний) проша¬рок від снігового, зовсім уже неміцного льоду;
- якщо лід почав тріщати, не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

Правила безпеки на зимовій рибній ловлі:
- не пробивайте поруч багато лунок;
- не збирайтеся великими групами на одному місці;
- не пробивайте лунки на переправах;
- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;
- завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;
- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку;

Дії при потраплянні у воду

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера, то:
- широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою;
- намагайтеся, не обламуючи краю пролому, без різких рухів вибиратися на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги;
- вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена;
- будьте обережні до самого бере¬га, а там не зупиняйтеся, доки не опинитеся у теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, то:
- негайно сповістіть їй, що йдете на допомогу;
- візьміть лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них, широко розкидаючи при цьому руки і не підповзаючи до самого краю ополонки;
- ремені, шарфи, дошки, жердини, санки або лижі допоможуть врятувати людину - кидати їх потрібно з відстані 3-4 метрів;
- якщо ви не один, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і ру¬хайтеся до пролому, а подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони;
- не допустіть переохолодження потерпілого: негайно укрийте його від вітру і якнайшвидше допровадьте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

Дії при переохолодженні (гіпотермії)
Ознаки гіпотермії:

1) при легкій гіпотермії:
- з'являється неконтрольоване тремтіння;
- спостерігається втрата координації рухів;
- притупляється свідомість;
- виникають позиви сечовипускання.

2) при важкій гіпотермії:
- бліде, одутле обличчя;
- апатія, сонливість;
- погана координація рухів;
- млява, невиразна мова;
- ірраціональна поведінка (постраждалий може нагадувати п'яного);
- припинення неконтрольованого тремтіння;
- уповільнений, нерегулярні пульс, серцебиття і дихання.

Перша допомога

Дії до прибуття лікаря:
- постраждалого перенесіть у тепле місце (при цьому пересувайте його дуже обережно і намагайтеся підтримувати у горизонтальному положенні);
- покладіть його так, щоб ноги були вище, ніж голова;
- зніміть з нього вологий одяг, замініть сухим і починайте зігрівання;
- закутайте постраждалого в сухі ковдри або додатковий одяг (ще краще - покласти його в попередньо нагрітий спальний мішок);
- накрийте чим-небудь його голову;
- якщо постраждалий у повній свідомості, дайте йому тепле питво;
- якщо ви у приміщенні, спробуйте зробити йому теплу, кімнатної температури (але не гарячу) ванну;
- зігрівання потрібно проводити поступово: здійснюю¬чи масаж тіла, температуру води доводять до 36°С.;
- якщо ванна недосяжна, прикладіть теплі (але не гарячі) грілки до шиї, під пахви і до паху постраждалого;
- якщо тепла вода недосяжна, використайте тепло свого тіла;
- після того, як шкіра постраждалого стане рожевою, проведіть штучне дихання і масаж серця;
- після появи самостійного дихання, постраждалого тепло закутують, дають гарячий чай, молоко;
- при відмороженні кінцівок постраждалому надають відповідну допомогу і доставляють до найближчого лікувального закладу, не допускаючи повторного переохолодження.

Це потрібно запам'ятати:
- НЕ залишайте постраждалого без уваги і піклування ні на хвилинку;
- НЕ намагайтеся відігріти постраждалого одномоментно (необхідне поступове зігрівання);
- НЕ розтирайте шкіру або кінцівки постраждалого;
- НЕ занурюйте у гарячу воду (можна тільки у теплу);
- НЕ дозволяйте постраждалому рухатися (примусьте його лежати нерухомо);
- НЕ допускайте, щоб тепло від печі або калорифера надходило безпосередньо на шкіру постраждалого;
- НЕ використовуйте гарячі грілки;
- НЕ давайте гарячу їжу або питво (можна тільки тепле);
- НЕ давайте їжу або питво взагалі, якщо він без свідомості або у напівсвідомому стані;
- НЕ давайте постраждалому ніяких алкогольних напоїв.

5. Правила поведінки при зустрічі з собаками.

Обережно - собаки!

Правила безпеки при зустрічі з чотирьохлапим другом:
- уникайте собак без намордника, зграї собак і вузьких місць, де не можна розминутися зі звіром;
- не підходьте до собаки без прив'язі, бо захист «особистих» територій - одна з головних причин проявлення надмірної агресивності;
- не дивіться в очі тварині і не посміхайтеся - це для собаки рівнозначно, як показувати зуби і демонстрував силу;
- не повертайтеся спиною до тварини і не тікайте, бо це може викликати у пса рефлекс переслідування;
- особливо остерігайтесь собак-охоронців - ротвейлерів і доберманів - у них загострене почуття охорони господаря, а територія їх «особистих» інтересів перевищує 50 м.

Рекомендації щодо самозахисту при нападі собак, у тому числі спеціально навчених:
- зупиніться, поверніться обличчям до собаки і голосно скомандуйте:
«стояти», «лежати», «сидіти», «фу» - це зможе привести тварину в замішання;
- прийміть оборонну стійку або киньтесь назустріч - налаштована на гонитву тварина може розгубитися;
- киньте в собаку будь-який предмет або зробіть вигляд, що ви підбираєте палицю і кидаєте її на неї - цим ви виграєте час, а пам'ять про колишню біль в подібних випадках може змусити її відбігти; бажано при цьому мати грізний вигляд і загрозливо кричати;
- захищайтеся газовим балончиком або пістолетом - «Черемха» (балончики СІЧ), «Терен-1» і балончики АБХ з капсоіцином (палючою речовиною - витяжкою з червоного перцю); допоможе і серія пострілів холостими патронами, але стріляти потрібно в напрямку тварини, так як звуку пострілів дресирована тварина може і не злякатися;
- зброю самозахисту до застосування ховайте в руці або за спиною, так як навчені собаки агресивно реагують на озброєну руку; для відвернення уваги від тварини використовуйте будь-які предмети і особисті речі;
- якщо спецзасобів у вас немає, повільно, не обертаючись спиною до собаки, відступайте до будь-якого природного прикриття: паркану, стіни, дерева і т. п., захищайтеся підручними засобами і кличте на допомогу;
- пам'ятайте: особливо небезпечний собака, який присів, - він готується до стрибка, тому, щоб захистити горло, притисніть підборіддя до грудей і виставте на собаку руку;
- за можливості, обмотайте руку і передпліччя плащем, піджаком, шарфом, потім, захищаючи шию та обличчя від укусу, спровокуйте собаку на напад: у стрибку собака не захищений, а в цей час різко і жорстко вдарте рукою, ногою, будь-яким твердим предметом - краще всього в ніс, по верхній щелепі, в живіт або пах - це найбільш вразливі місця у собаки;
- спробуйте схопити шию собаки і затиснути її під пахвою, але при цьому слід дуже міцно тримати пса і твердо стояти на ногах.

Перша допомога при укусах собаки:
- терміново промийте рану великою кількістю води, ще краще - перекисом водня;
- краї рани обробіть йодом або зеленкою, а саму рану змастіть маззю «Рятувальник», «Левоміколь» або присипте стрептоцидом;
- в разі відсутності медикаментів, антисептиком може послужити будь-яка спиртова рідина (горілка, одеколон і т. п.) – і терміново до лікарні;
- якщо можливо, з'ясувати, щеплений собака від сказу чи ні, якщо не щеплений або це невідомо, доведеться пройти серйозний курс лікування і довгий час перебувати під наглядом лікаря.

Рекомендації щодо запобігання захворювання на сказ та смерті у випадках укусів собаки:
1) уникати контактів з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів;
2) якщо покусала або обслинила тварина, потрібно промити рану теплою кип'яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду; особливо уважно слід оглядати дітей після прогулянки чи контакту з тваринами;
3) у випадку укусу чи обслинення підозрілою твариною, якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного щеплення (попереджує захворювання і врятовує життя)та серотерапії;
4) своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам.

Це варто знати!

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) - гостра інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи, що спричиняєть¬ся вірусом. Сказ віднесено до особливо небезпечних хвороб.
Зараження людини ска¬зом відбувається в основно¬му через укус хворою твари¬ною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизо¬ві оболонки. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хи¬жих (вовки, лисиці - понад 40% випадків) чи домашніх тварин (коти, собаки), а та¬кож сільськогосподарських тварин (20%).
Головною ознакою захворю¬вання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрача¬ють обережність і вдень з'являються в населених пунктах, нападають на людей і тварин. З метою попередження сказу, ветеринарною службою ве¬деться боротьба зі сказом се-ред собак, знищення бродячих тварин, профілактична вакци¬нація свійських тварин.
При несвоєчасно проведе¬них щепленнях, котрі здій¬снюються після укусу інфіко¬ваної тварини, хвороба закін¬чується смертю.
Щорічно в Україні реєстру¬ється понад 100 тисяч осіб, котрі звернулись у медичні за¬клади з приводу укусів твари¬нами, з яких 60% отримують направлення за показниками підозри інфікування сказом.

6. Правила безпечної поведінки під час подорожі до лісу.

ПІДГОТОВКА ДО МАНДРІВКИ У ЛІС

Повідомте про те, куди ви збираєтеся. Якщо поблизу нікого немає, залиште записку з повідомленням (дата, час відбуття, кількість людей, що йдуть разом з вами, напрямок подорожі і при¬близний час повернення).
Візьміть собі за правило перед мандрівкою чи походом до лісу подивитися карту або хоча б намальований від руки план місце¬вості та запам'ятати орієнтири.
Підберіть зручний одяг та взуття. Вони повинні підходити для місцевості та погодних умов. Запам'ятайте, погодні умови можуть змінитися дуже швидко.
Одягніть дітей в яскравий кольоровий одяг - він більш помітний у разі розшуку їх.
Домовтеся про сигнали, щоб не загубити одне одного у лісі, особливо на випадок несподіванок, - свистом або голосом.
Переконайтеся, що все ваше спорядження у доброму ро¬бочому стані. Якщо ви сумніваєтеся, брати ту чи іншу річ, пам'ятайте, зайва вага буде вам заважати.
Обов'язковою річчю у спорядженні при зборах до лісу повинна бути аптечка.
Перелік основних медикаментів, перев'язувальних засобів і приладдя для похідної аптечки такий:
1. Бинт стерильний - 2 шт.
2. Індивідуальний пакет першої допомоги – 2 шт.
3. Розчин йоду 5%-й спиртовий з притер¬тою коркою – 1 пляшечка.
4. Розчин аміаку 10%-й з притертою коркою – 1 пляшечка.
5. Розчин перекису водню 3% - 1 пляшечка.
6. Розчин борної кислоти 5% спиртовий з притертою коркою – 1 пляшечка.
7. Валідол у таблетках – 1 пляшечка.
8. Парацетамол у таблетках – 1 шт.
9. Сульфацил натрію 30%-й спиртовий з притертою коркою – 3 шт.
10. Ножиці медичні – 1шт.
11. Пінцет – 1 шт.
12. Булавки англійські – 5 шт.
13. Шина зі щільного картону саморобна – 50 х 5 см.
14. Джгут медичний - 1 шт.
У лісі

Запам'ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблу¬кати, лишайте мітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі по¬чинає кружляти.
Виберіть місце для вогнища та обладнайте його. Місце для розпалювання вогнища повинно бути розташованим на відкритому місці, сухим і біля струмка.
Перед тим як розкласти багаття необхідно зняти верхній шар трави з грунтом приблизно на півлопати і покласти його вбік, а потім вже розпалити вогнище.
Ніколи не залишайте вогнище без догляду, бо воно може стати причиною лісової пожежі. Залийте його водою і прикрийте шаром ґрунту, який зняли готуючи вогнище до розпалювання.
Не кидайте палаючі сірники та недопалки , не паліть суху траву, не залишайте промаслені або просочені іншою горючою речовиною шматки тканини, бо це також призводить до пожеж у лісі.
Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійні дже¬рела води - струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу чи тварин, взагалі не можна навіть руки мити.
Будьте обережні, у лісі може бути болотиста місцевість - обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк.
Пам'ятайте: збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте сирих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди поблизу транс¬портних магістралей, бо навіть їстівні гриби в тих місцях - отруйні.

Уникайте диких тварин. Пам'ятайте, що небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця - у людей і тварин близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовува¬ти як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.
Уникайте додаткових неприємностей з тваринами, особливо у нічний час: ніколи не залишайте їжу у вашому наметі або поряд з місцем вашого відпочинку; краще покладіть її на дерево, а недоїдки закопайте подалі від місця відпочинку.
Навесні в лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо вас укусив кліщ, треба не пробувати виколупати його, а якнайшвидше дістатися до лікарні.
Якщо ви опинилися біля поламаних дерев, не затримуйтесь. Во¬ни спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру. Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на відкритій галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.
Ніколи не пірнайте у незнайомому місці у водойму. Спочатку обстежте і переконайтеся у відсутності схованих під водою перешкод (каміння, залізяки, корчі, гострі гілки або мілководдя). Уникайте води зі швидкою течією. Ніколи не плавайте на самоті.
Будьте обережні. Взимку водойма вкривається кригою - ходити по ній небезпечно. Навесні, коли крига темна, на неї ступати не можна - вона дуже ламка.
Якщо ви заблукали

Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо.
Негайно зупиніться і присядьте. І більше не робіть жодного кроку не поміркувавши. Думати можна тільки про одне - як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.
Залізьте на дерево і кличте на допомогу. Крім цього, крик відлякує диких тварин, якщо вони є у лісі.
Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і намагайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо це не вдасться, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще - залізницю, судноплавну річку, шосе – і прислухайтесь. При відсутності знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" - униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Запам'ятайте наступні способи визначення сторін горизонту:

за допомогою компаса: стрілка компаса завжди показує напрям на північ;
за положенням Сонця: в основі приблизного визначення ле¬жить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкулі Сонце приблизно перебуває: о 7 годині - на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині - на півдні, тіні від предметів найкоротші, їх напрям завжди показує на північ; о 19 годині - на заході;
за Сонцем та годинником - тримайте годинник в горизонталь¬ному положенні, поверніть його так, щоб годинникова стрілка бу¬ла спрямована на Сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годин¬никовою стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру "1" циферблата, покаже напрямок на південь;
за Полярною зіркою - напрямок на Полярну зірку завжди відповідає напрямку на північ. Знайдіть сузір'я Великої Ведме¬диці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подум¬ки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки "ковша" і відкладіть на ній приблизно п'ять відрізків, що дорівнюють відстані між двома зірками, Наприкінці лінії і буде зірка, що май¬же нерухомо "висить» цілий рік над Північним полюсом та пока¬зує напрямок на північ,
за Місяцем - опівночі у своїй першій чверті ")" Місяць перебуває на заході, повний Місяць - на півдні, в останній чверті "(" - на сході; існують і менш точні прикмети, що дозволяють вибрати пра¬вильний напрямок.
за мурашниками – вони завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Північна сторона мурашника крутіша південної.
за деревами - кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стовбурі, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння . Гілки дерев густіші і довші завжди з південної сторони. Річні кільця на пеньку спиляного дерева розташовані нерівномірно - із південної сторони вони значно товщі. Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у на¬прямку північ - південь або схід – захід.
за рослинами - ягоди краще набувають окрас дозрілості з південної сторони ; на північному боці лісових галявин і прогалин трава, як правило, густіша.
за хрестами церков - перекладка хрестів на куполах церков розташована у напрямі північ-південь, причому піднятий кінець перекладки хрестів має напрям на північ.
Використовуйте навички та вміння будування схованок (буда, навіс, намет i інші), або користуйтеся природними печерами. Це допоможе виживанню у лісі і забезпечить вам захист і тепло.
Бережіть та економно використовуйте воду. Вона для вашого виживання важливіша за їжу.
У лісі є ймовірність зустрічі з різними шкідливими істотами: кліщами, бджолами, гадюками тощо....
Кліщі

Поради при виявленні кліща на шкірі :

- якомога швидше позбутися паразита, бо чим довше він буде пити кров, тим більша ймовірність зараження будь-якою хворобою;
- витягати кліща необхідно лише в тому випадку, якщо ви зможете обробити місце укусу (коло діаметром 1см. разом з кліщем) йодом або іншим антисептиком, щоб не було зараження;
- не можна роздавлювати «вампіра», бо тоді віруси ( якщо вони в ньому є) потраплять в ранку і людина заразиться енцефалитом або бореліозом ;
- якщо у вас під рукою немає відповідних медичних препара¬тів, то не варто самостійно видаляти кліща;
- якомога швидше звернутися до медичного закладу;
- мати антикліщеву аптечку (йод, вата, небагато соняшникової олії, каблучка, нитки, пінцет для брів).

Види видалення кліща
Обов'язково перед кожним способом видалення обробити місце укусу йодом, а на обличчя надіти маску, щоб захистити дихальні шляхи на випадок, якщо тільце лопне і в повітрі утвориться аерозоль зі збудниками хвороб, які переносять кліщі;

Перший спосіб видалення:
- накласти на кліща каблучку, щільно притиснувши його до шкіри;
- наповнити простір над паразитом соняшниковою олією - тоді павуку буде нічим дихати і він відпаде сам через 10 хвилин.

Другий спосіб видалення:
- взяти міцну нитку та зробити з неї зашморг ;
- накинути його на кліща та стягнути якомога ближче до хоботка ;
- обережно двигати кінцями нитки вправо-вліво.;
- не допускати різких рухів - черевце павука може відірватися, залишивши в шкірі голівку, що спричинятиме дискомфорт;
- почекати: через 2—3 хвилини кліщ відпаде.

Третій спосіб видалення:
- взяти пінцет для брів та затиснути ними черевце кліща;
- крутити пінцетом проти годинникової стрілки;
- через хвилину вправ кліща буде видалено;
- у випадку,коли голівка павука все-таки відірвалася,місце присмоктування протерти ватою чи бинтом, змочених спиртом;
- видалити голівку стерильною голкою (загартовану над вогнем) так, як видаляють звичайну занозу.

Небезпечні друзі – оси, бджоли, джмелі, шершні
Засоби захисту:

- позбавитися гнізд комах в місцях відпочинку;
- не залишати відкритими пляшки з солодкими напоями, особливо на свіжому повітрі;
- перед вживанням їжі або напоїв звертати увагу на тарілку або склянку, з якої будете їсти або пити, особливо якщо там м'ясо;
- завжди мати при собі медичні засоби, які позбавлять від наслідків укусів, особливо це стосується людей, схильних до алергії.
- обробляти одяг спеціальними захисними засобами - вони продаються у господарських магазинах та аптеках;

Дії при укусах ос, бджіл, джмелів, шершнів:

- витягти жало зі шкіри пінцетом, якщо не виявлено ускладнень;
- не розчісувати ні в якому разі вжалене місце, бо отрута може розповсюдитися на інші ділянки шкіри;
- продезінфікувати місце ураження спиртом;
- зробити примочку зі слабкого розчину марганцю;
- приложити на місце ураження холод, якщо це можливо;
- накласти анти подразнюючий крем;
- прийняти антигістамінний препарат в разі чутливості;
- піднести до вжаленого місця, по можливості, запалену сигарету або включений фен, не торкаючись,звичайно, шкіри – отрута при нагріванні розчиняється;
- посмоктати в роті шматок льоду в разі укусів на шиї, в роті та на язиці з метою запобігання набряків на слизових оболонках;
- викликати машину швидкої допомоги, якщо у постраждалого алергія, бо можливі сильні набряки, блювота, висипи по всій шкірі, зниження артеріального тиску, втрата свідомості.
Комарі

Щоб місця укусів комарів якнайменше свербіли, потрібно змащувати шкіру антиподразнюючим кремом, бальзамом «Зірочка» або слабким розчином оцету чи лимонної кислоти. Крім цього, користуйтеся захисними сітками на вікна, аерозолями, ароматичними паличками, електродифузорами та іншою продукцією для захисту від комарів.

Медузи

Будьте обережні: багато видів медуз є носіями нервово - паралітичної отрути, якої достатньо для зупинки серця у постраждалого! Щупальця медуз мають мініатюрні присоски, насичені отруйними речовинами . При контактах зі шкірою людини отрута викидається із щупальця та утворює опік.

Ознаки опіку:
- відчуття ураження електричним струмом;
- червона смуга на тілі, що згодом розпухає та свербить;
- обпік відчувається відразу та сильно;

Засоби боротьби:
- купатися тільки у спеціально призначених для цього місцях;
- негайно виходити із води при появі медуз або незнайомих вам морських тварин ;
- при ураженні швидко та акуратно видалити зі шкіри залишки тіла медузи – отруйний шип або його уламок;
- посипати залишки жовчі медуз морським піском та потерти, щоб видалити їх зі шкіри;
- не розчісувати місце ураження;
- продезінфікувати опік спиртом, аміаком або содою для нейтралізації отрути;
- прикласти пакет з льодом;
- промити рану розчином марганцю;
- накласти стерильну пов'язку;
- у випадку погіршення самопочуття негайно звернутися в токси-кологічний центр або в будь-який інший медичн¬ий заклад.
- спочатку на місці отрути відчувається сверблячка;
- через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу;
- незначний пульсуючий біль у місці укусу;
- злегка болять лімфатичні вузли;
- іноді спостерігається блідість, запаморочення, нудота, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність.

• іноді в місці укусу (і по ходу судин) вини¬кають геморагічні пухирі з кров'янистим вмістом, що залишають після себе незагоєні протягом тижня виразки.

Змії

При укусі змій категорично забороняється:
- піддаватися паніці (хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров, дихайте повільно і глибоко; в 30% випадках укус навіть га¬дюки не має ніяких наслідків і отруєння не виникає);
- накладати на уражену кінцівку джгут;
- робити надрізи в місці укусу або припікати ранки;
- обколювати місце укусу розчином марганцю або господарського мила;
- вживати алкоголь;
- займатися фізичною працею.

Послідовність дій першої допомоги при укусах:
- протягом 5-10 хвилин, злегка закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати отруту з ранок, спльовуючи кров. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Цим заходом при вчасному застосуванні (не пізніше 3-5 хвилин із моменту укусу) вдається видалити до 40 % отрути, яка не встигла потрапити у кровообіг.

Увага! У ротовій порожнині не повинно бути подряпин, ранок і каріозних зубів! При їх наявності відсмоктування небезпечне!

- продезінфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою і т. ін.);
- зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття;
- за можливістю багато пити: у перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (молока, води, неміцного солод¬кого чаю);
- переміститися, якщо є можливість, потерпілого у прохолодне затінене місце і забезпечити повний спокій ;
- бажано іммобілізувати уражену кінцівку - для зменшення дрену¬вання отрути лімфатичною системою;
- відвезти хворого у найближчий лікувальний заклад, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу і введуть проти¬правцевий розчин;
- якщо ви знаходитеся за кермом автомобіля, не намагайтеся вести машину самостійно, бо після укусу з'являється запаморочення, що може призвести до аварії.

Найпростіші профілактичні запобіжні за¬ходи при укусах змій (гадюки):
- у «зміїній» місцевості носіть щільне високе взуття;
- не намагайтеся упіймати гадюку або змію;
- при ночівлі на природі уникайте розташування біля колоній гризунів, зсувів брустверів окопів, хащ ча¬гарнику;
- переміщаючись у темряві, користуйтеся ліхтарем (у спеку степова гадюка зустрічається у вечірніх сутінках і перед світанком;
- вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.

7. Правила безпеки при збиранні грибів та рослин.

ГРИБИ

Останніми роками реєструється значна кількість нещасних ви¬падків, пов'язаних із вживанням грибів. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.

Основні причини отруєнь:
- вживання отруйних грибів;
- неправильне приготування умовно їстівних грибів;
- вживання застарілих або зіпсованих їстівних грибів;
- вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпеч¬них двійників)

Симптоми отруєння:
- нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення;
- зниження артеріального тиску;
- судоми, ми¬мовільне сечовиділення; проноси;
- розвиваються симптоми серце¬во-судинної недостатності.

Щоб запобігти отруєнню грибами, дотримуйтесь наступних правил:

- НЕ збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх, - якими б апетитними вони не здавалися;
- НЕ збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирищах, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно-небезпечних зонах;
- НЕ збирайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, у якої є потовщення - "бульба"- обрамлене оболонкою;
- НЕ збирайте грибів з ушкодженою ніжкою, застарілих , в'ялих, червивих або ослизлих;
- НЕ збирайте ніколи пластинчаті гриби. Отруйні гриби маску¬ються під них;
- НЕ збирайте "шампіньйони" та "печериці", у яких пластин¬ки нижньої поверхні капелюха гриба білого кольору;
- НЕ порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями у довідниках - вони не завжди відповідають дійсності;
- НЕ куштуйте сирі гриби на смак;
- НЕ лінуйтеся вдома ще раз перевірити принесені гриби, особливо ті, які збирали діти - усі сумнівні сміливо викидайте;
- НЕ залишайте нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом - викиньте її;
- НЕ залишайте у маслюків та мокрух на капелюшку слизьку плівку, ретельно промийте їх;
- НЕ зволікайте із кулінарною обробкою грибів в день збирання, іна¬кше в них утворюється трупна отрута;
- НЕ забудьте при обробці кип'ятити гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити;
- НЕ забудьте обов'язково вимочити або відварити умовно їстівні гриби, які використовують для соління, - грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунка;
- НЕ пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок;
- НЕ розчиняються у шлунку от¬руйні речовини грибів зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші. У взаємодії із ал¬коголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння;
- НЕ вживайте декілька днів підряд гриби, які досі вважались їстівними, але містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх, також може статись отруєння;
- НЕ зневажайте і суворо дотримуйтесь правил консервування грибів. Непра¬вильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм;
- НЕ вживайте гриби, які довго зберігалися, а обов'язково прокип'ятіть їх 10-15 хвилин.

УВАГА!
Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

"Усі їстівні гриби мають приємний смак".
"Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні - приємний".
"Усі гриби в молодому віці їстівні".
"Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів".
"Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби".
"Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні".
"Отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин".
"Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах".

Первинними ознаками отруєння є:
- нудота, блювота;
- біль у животі, пронос ;
- симптоми з'являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості спожитих грибів;
- біль та напади нудоти повторюються декілька разів, а смерть настає через 5-10 днів-після отруєння;

Перша допомога при отруєнні грибами:
- викличте швидку медичну допомогу;
- одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки;
- натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту;
- випийте активоване вугілля (4-5 пігулок), ко¬ли промивні води стануть чистими;
- після надання первинної допомоги дайте випити по¬терпілому міцний чай; каву або злегка підсолену воду, щоб відновити тим самим водно-сольовий баланс;
- покладіть на живіт і на ноги по¬терпілого грілки для полегшення стану;
- з'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється:
- вживати будь-які ліки та їжу, алкогольні напої, молоко – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишковику;
- займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Запам'ятайте!
1. Не збирайте та не їжте гриби зовсім - без грибів можна прожити.
2. Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Вря¬тування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров'я, а інколи й життя своєї ро¬дини та своє власне життя.
3. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях - магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках; особливо уникай¬те купівлі на стихійних ринках.
4. Збирайте і купуйте тільки такі гриби; про які вам добре відомо, що вони їстівні.

Рослини

Існує ряд садових рослин і квітів, які отруйні або настільки токсичні, що викликають отруєння. Більша частинна потерпілих - діти, чиї батьки не знають про це.
Увага: небезпечні рослини!

Дурман. Усі частини цієї рослини містять алкалоїди з наркотичним ефектом. Його легко відрізнити за великими воронкоподібними квітками. Щоб уникнути неприємних наслідків, краще вирвати його з коренем.
Рицина. Насіння цього куща дуже красиве - в цяточку, білого і коричневого кольору. Його можна використовувати для намиста. Проте досить пожувати одну насінину, щоб одержати смертельне отруєння.
Олеандр. Гілки, листя і квіти цієї рослини містять смертельну отруту.
Беладона. Містить соланін - дуже отруйний, навіть у невеликій кількості.
Картопля. Крім бульби, всі її частини, особливо паростки і плоди (зелені ягоди), отруйні через вміст у них соланіну.
Ревінь. Деякі частини цієї рослини містять щавлеву кислоту, яка може викликати порушення роботи нирок.
Бузина. Нестиглі ягоди, гілки, листя викликають нудоту, блювання та пронос. 3і стиглих ягід можна робити варення, а висушені квіти використовують для приготування відвару.
Наперстянка. 3 цієї рослини добувають речовину для лікування серцево-судинних захворювань. Квітки, листя та насіння можуть викликати отруєння і порушення роботи серця.
Конвалія. Має ті ж ефекти та властивості, що й у наперстянки.
Плющ, вовчі ягоди, лавр, рододендрон, азалія, борщівник - також отруйні рослини.
Сік кульбаби («молочко») може викликати алергічні реакції.

Щоб запобігти випадкам отруєння, необхідно:
- знати отруйні рослини;
- пояснити дітям, чому не можна їсти незнайомі ягоди і брати все до рота;
- доглядати постійно за найменшими. Коли виникає підозра на отруєння рослинного походження, відведіть дитину до лікаря, точно вказавши тип рослини, яка за вашим припущенням, стала причиною розладу, а ще краще – покажіть лікарю її зразок.
Для очищення рослин від паразитів застосовують протигрибкові та дезінфекційні речовини високої токсичності. Не допускайте, щоб діти гралися біля оброблених рослин.
Пам'ятайте:
- перед там, як їсти фрукти та овочі, необхідно ретельно помити їх;
- необхідно мити руки і після того, як ви торкалися рослин або тварин. Взагалі часто мити руки - добра звичка. Навчіть цьому дітей.

8. Правила поведінки при виникненні пожежі у квартирі.

АЛГОРИТМ ДІЙ ПРИ ПОЖЕЖІ

Горить квартира:

- якщо можливо, не наражаючись на небезпеку, підійти до телефону та подзвонити за номером 101, щоб викликати пожежену охорону, розбірливо повідомивши свою адресу, прізвище,ім'я та по батькові;
- слід вимкнути джерела струму,перекрити крани газоподачі, джерело вогню накрити простирадлом;
- якщо пожежа виникла через несправність електропроводки, нічого не можна заливати водою, можна взяти пісок, вогнегасник, вікна відкривати не можна, бо кисень посилить вогонь;
- якщо дим і полум'я не дозволяють вийти назовні, потрібно закрити двері і заткнути рушниками або простирадлами усі щілини і отвори - це відверне потрапляння диму в кімнату;
- якщо кімната наповнилася димом, необхідно пересуватися повзком, за можливістю накривши себе мокрим простирадлом, - так легше дихається, тому що дим підіймається вгору;
- якщо пожежа виникла у багатоповерховому будинку, то в залежності від місця пожежі ( нижчий чи вищий поверх) або вийти назовні, або, користуючись пожежними драбинами, піднятися на дах і там чекати пожежну охорону – ліфтами під час пожежі користуватися заборонено;
- якщо пожежа виникла у одноповерховому будинку і шлях до порятунку заблокований полум'ям, потрібно виплигнути з вікна - перед стрибком обов'язково потрібно викинути з вікна подушки або матрац, щоб пом'якшити удар при приземленні і запобігти травмування;
- перш ніж стрибнути, необхідно спустити з вікна ноги, розвернутися та, спираючись повністю на руки, стрибнути.

Не забудь!

1. Щоб не задихнутися у димі, пробирайся під ним (повзком).
2. Будь обережним з дверима: металеві поверхні найгарячіші - не відкривай їх.
3. Закривай усі двері поза собою - закриті двері затримують пожежу на 15 хвилин.
4. Тікаючи від пожежі, нічого не шукай, йди швидше від вогню та попередь криком про неї усіх.

Назад не повертайся – згориш по дорозі!

Долікарська медична допомога постраждалим від пожежі

- викликати «швидку допомогу»;
- заспокоїти постраждалого, бо метушня та паніка в цьому випадку не допоможуть, а будь-який рух повітря або вітер ще більше роздмухають полум'я і воно швидше пошириться по одягу, покликати дорослих ;
- якщо поблизу немає води, потрібно накинути шматок цупкої (краще вологої) тканини на людину що горить, бо це припинить доступ кисню;
- як тільки полум'я згасне, тканину зняти, щоб не травмувати обгорілу шкіру;
- ні в якому разі не знімати одяг (або його частини), що прилипли до ураженого місця постраждалого; акуратно розрізати одяг ножицями і зняти те, що знімається;
- до приїзду лікарів накласти на опік суху й чисту тканину.
9. Правила поведінки під час грози, повені, заметів.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ГРОЗИ:

- не можна ховатися під деревами, особливо коли негода застає в полі, на відкритій місцевості (поміж усіх потерпілих від блискавки третина вражена саме під деревами);
- не можна ховатися від блискавки в невеликих господарських приміщеннях, під навісами, якщо вони зведені на підвищенні;
- не можна знаходитися в човні під час грози - якнайшвидше намагайтеся вибра¬тися на берег, бо вода є провідником елек¬трики;
- не слід у відкритому полі під час грози переносити лопати, граблі, вила;
- небезпечно наближатися за такої погоди до те¬леграфних стовпів або опор мережі електропередач;
- неприпустимо під час негоди їздити на велосипеді, мотоциклі чи конях, працювати на тракторі;
- не можна в цей час лишатися на спортивних майданчиках, пляжах, на подвір'ї;
- якщо гроза застала в поході, треба триматися якомога далі від вершин гірських хребтів, особливо їхніх піків,
- слід уникати сусідства з водонапірними баштами, металевими трубами, дротами, залізними огорожами;
- якщо ж гроза застала в чистому полі, треба знайти невелику ямку або лягати просто на зем¬лю;
- коли гроза застала в автотранспорті, слід лишатися на місці і ні в якому разі не виходити назовні ;
- якщо ж украй необхідно виб¬ратись з автотранспорту, треба уникати од¬ночасного контакту з землею й ме¬талевим корпусом автомобіля - найкращим буде вистрибнути з нього.
- найкращим захистом від грози є будинок, проте варто триматися далі від дверей, вікон, каміна (на горище забиратися також небезпечно);
- уникайте під час грози користування телефоном;
- не рекомендується приймати під час грози душ або ванну.

Ознаки ураження блискавкою:

- ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму високої напруги;
- травма від блискавки руйнує нервову систему;
- спостерігається розлад дихання;
- порушується серцева діяльність;
- на шкірі потерпілих лишаються характерні сліди, так звані «знаки блискавки» – червоні смуги, опіки;
- у 88-96 відсотків уражених спостерігається втрата свідомості.

Допомога при ураженні:
- негайно розпочати непрямий масаж сер¬ця в поєднанні з диханням "ротом до рота" чи "ротом до носа", поки не почне працю¬вати серце і не відновиться дихання;
- на місце події викликати машину швидкої допомоги;
- не зволікаючи, потерпілого відправити до лікарні;
- необхідно пам'ятати, що постраждалий від удару блискавки може мати переломи, навіть хребта, тому переміщувати його необхідно дуже обережно;
- категорично забороняється закопувати для відновлення дихання потерпілого в землю.

Повінь

Повінь - це значне підтоплення місцевості в результаті підйому води в річці, озері чи іншому водоймищі, викликане різноманітними причинами: танення снігу, зливи, нанесення води вітром.
Щоб уникнути збитків від повені необхідно дотримуватись наступних правил:
Перед початком повені необхідно:
 Переконатись, що домашні засоби оповіщення (радіоприймачі, телевізори, репродуктори радіомовлення, телефони) у робочому та включеному стані.
 Зробити запас продовольства, медичних препаратів, води.
 Перенести продовольство, цінні речі, одяг, взуття, електроприлади, меблі та інші речі на верхні поверхи або підняти на верхні полиці. Розмістити препарати побутової хімії так, щоб запобігти забрудненню навколишнього середовища.
 Перекрити вентилі на газпроводі та водогоні, знеструмити будинок. Від'єднати сантехнічне обладнання від системи загального користування, особливо туалетні з'єднання, щоб попередити витік стічної води в будинок та підвал.
 Захистити будинок, підвал чи погріб мішками з піском та іншими бар'єрами.
 Перегнати худобу на підвищену місцевість.
При проведенні евакуації необхідно:
 Взяти з собою:
 Документи, що засвідчують особу кожного члена родини, гроші та цінності.
 Радіоприймач, ліхтар та додаткові джерела живлення до них.
 Необхідний одяг, постільну білизну, ковдри.
 Ліки, предмети першої необхідності, засоби особистої гігієни.
 Продукти харчування і воду на 3доби.
 Посуд для приготування їжі
 Замкнути будинок.
По закінченні повені необхідно:
 Повертатись до житла лише після офіційного дозволу комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
 Користуватись системами опалення, газо- та водопостачання, електромережею лише після їх перевірки відповідними службами.
 Осушувати підвальні приміщення поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води на добу. Воду в підвалі дезінфікувати хлорним вапном кожні 3-4 доби, з розрахунку 8-10 г вапна на 1 м3 води.
 Прибрати всю прилеглу до будинку територію та будівлі від уламків і сміття.
 Позбавитись від продуктів харчування, медикаментів, косметичних та гігієнічних засобів, що побували у воді.
 Дезінфікувати та просушити все майно, що було затопленим, а одяг, білизну та інші подібні речі - випрати.

Замети та штормове попередження

Зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах унаслідок снігопадів і хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин, дуже впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням або потеплінням.
Негативний вплив цих явищ приводять до того, що різко погіршується видимість, переривається транспортне сполучення як в місті, так і між населеними пунктами області. Випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для зледеніння ліній електропередач, зв'язку, контактних мереж електротранспорту, а також покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що нерідко викликає їх руйнування.
З оголошенням штормового попередження - необхідно обмежити рух, особливо на власному транспорті, створити удома необхідний запас продуктів (води, палива), виконати герметизацію житлових приміщень, що допоможе зберегти тепло і зменшить витрати палива.
Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей, які знаходяться у дорозі, далеко від житла. Заметені снігом дороги, втрата видимості викликають повну дезорієнтацію на місцевості.
Під час руху на автомобілі не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися, повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора. Якщо є можливість, автомобіль треба встановити двигуном у навітряну сторону. Періодично треба виходити із автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом. Крім того, не занесений снігом автомобіль - гарний орієнтир для пошукової групи. Двигун автомобіля необхідно періодично прогрівати для уникнення "розморожування двигуна", якщо система охолодження залита водою. При прогріванні автомобіля важливо не допускати затікання в кабіну (кузов, салон) вихлопних газів, з цією метою необхідно слідкувати, щоб вихлопна труба не завалювалася снігом.
Якщо у дорозі разом опинилося декілька чоловік (на декількох автомобілях), доцільно зібратися разом і використати один автомобіль як укриття; із двигунів необхідно злити воду.
Ні в якому разі не можна залишати укриття - автомобіль: у сильний снігопад (хуртовину) орієнтири, які здавалися надійними з першого погляду, через декілька десятків метрів можуть бути загублені.
У сільській місцевості з отриманням штормового попередження необхідно терміново заготувати у необхідній кількості корми і воду для тварин.

10. Порядок дій при виявленні розливу ртуті.

РТУТЬ - рідкий метал сріблястого кольору. Використовується в побутових приладах (термометри, апарати вимірювання артеріального тиску, лампи денного освітлення та інші), хімічній, фармацевтичній, золотодобувній промисловості.
Найбільшу небезпеку для людини становлять пари ртуті (вона може випаровуватись навіть при кімнатній температурі). Пари мають здатність накопичуватись у стінах і стелях будинків, можуть про¬никати в бетон на глибину до 1 см.
Ртуть і її сполуки здатні потрапляти в організм людини через органи дихання та травлення, через шкіру і слизові оболонки.
Ознаки отруєння виявляються лише через 8 годин. Ртуть уражає слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, нирки, кров, центральну нервову систему. При невеликих дозах ознаки отруєння практично не виявляються.
При сильному отруєнні виникає токсичний шок, болі в животі, металевий присмак у роті, блювання з кров'ю та гостра ниркова недостатність, підвищена збудженість, порушення зору ("двоїння" предметів), втрачається орієнтація, інколи виникає тремтіння кінцівок.

При розливі ртуті потрібно зібрати її механічним способом - провести ДЕМЕРКУРИЗАЦІЮ.

Проведення демеркуризаційних дій в жилому приміщенні
(вилив 3-4 гр. ртуті при пошкодженні медичного термометра)

1. Вивести з приміщення всіх людей, в першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку.
2. Відчинити всі вікна, кватирки для провітрювання приміщень.
3. Максимально ізолювати від людей заражені приміщення, двері до нього заліпити скетчем - не допустити проникнення зараженого повітря з цього приміщення в інше.
4. Знайти або виготовити засоби захисту органів дихання та рук (протигаз, респіратор, ватно-марлеві пов'язки, гумові рукавиці), одяг та взуття, які більше не будете одягати.
5. Знайти або виготовити пензлі, щітки, аркуші паперу, гумову грушу табо спринцівку, емальований совок.
6. Приготувати розчини:
- в 1-літрову скляну банку з кришкою налити воду та розчинити там 2г. марганцю (КМn О4);
- в 10-літровому відрі підготувати темнокоричневий або чорний розчин марганцю, розчинивши там 20гр.марганця;
- в 10-літровому відрі підготувати мильно-содовий розчин - розчинити 400гр. мила та 500гр. кальцінованої соди;
7. З усім цим інвентарем зайти в заражене приміщення та почати демеркуризацію:
- зібрати за допомогою щітки та пензлів видимі шарики ртуті в совок та помістити їх в 1-літрову банку з розчином марганцю. Збирання крапель слід здійснювати ВІД (!) межі зараженої поверхні до її центру. Великі краплі можна збирати за допомогою гумової груші.
Застосування побутового пилевсмоктувача недопустимо!
- малі краплі ртуті (1мм.) збирають за допомогою гумової груші з тонким наконечником;
- дуже малі краплі ртуті (від 0, 5 - до 1мм.) збирають за допомогою вологого фільтрованого чи газетного паперу. При цьому папір розмочують у воді, віджимають та прикладають до забрудненої поверхні. Для цих цілей можна використати й лейкопластир, який прикладають до забрудненої поверхні. Використаний папір та лейкопластир кладуть в банку з розчином марганцю;
- місце виливу ртуті після збору крапель промивають мильно-содовим розчином;
- приміщення знову ізолюють від інших кімнат та провітрюють протягом 3-х діб.
8. Використані матеріали, пензлі, щітки, гумові груші, засоби захисту, рукавички, взуття та верхній одяг занурюють в 20% розчин марганця (темнокоричневий або чорний розчин ).
9. Зібрану ртуть необхідно здати у ТОВНВП «ЕКОСФЕРА» м.Харків, пр.Гагаріна 1, кімната 411, телефони: 717-96-92, 54-42-77.

11. Правила користування предметами побутової хімії та піротехнічними засобами.

Побутова хімія - безперечне досягнення цивілізації. Без неї сьогодні важко обійтися. Однак, підтримуючи чистоту, ми недооцінюємо ту шкоду, яку хімія може завдати нашому здоров'ю. Більшість використовуваних синтетичних миючих засобів містить небезпечні речовини, які викликають подразнення шкіри і запалення слизових оболонок очей і носа, ускладнення дихання, кашель і напади астми, збільшують ризик алергії і навіть ракових захворювань.
На жаль, більшість побутової хімії, що лежить на прилавках магазинів, виготовлена з отруйних речовин. Так що повністю позбавити своє помешкання від них практично неможливо, проте до цього необхідно прагнути.
Насамперед, обов'язково треба звертати увагу на те, що написано на етикетці та в інструкції!
Назви більшості хімічних термінів мало про що говорять пересічному споживачу, тому розкриємо небезпечні фактори декількох хімічних речовин.
Отже, небезпечними є:
Аніонні ПАР (поверхнево-активні речовини). Вони очищають посуд і поверхні від бруду (миючі засоби), а також використовуються в пральних порошках. ПАР бувають трьох основних видів:
- аніонні;
- катіонні;
- неюногенні.
Найнебезпечніші - аніонні (А-ПАР). Вони викликають порушення імунітету, алергію, ураження мозку, печінки, нирок, легенів. Майте на увазі, при використанні миючих засобів, ПАР потрапляють до вас в організм, тому що навіть десятикратне полоскання в гарячій воді повністю не звільняє посуд від хімікатів. Щоб зменшити шкідливий вплив, використовуйте засоби, в яких вміст ПАР не перевищує 5 %.
Гідрохлорид натрію - у складі він може бути вказаний, як sodium hypochlorite. Це з'єднання, часто використовується у відбілювачах, може викликати дуже небажані реакції.
Хлор. Всім відомо, що він небезпечний. Хлор є причиною захворювань серцево-судинної системи, сприяє виникненню атеросклерозу, анемії, гіпертонії, алергічних реакцій. Він руйнує білки, негативно впливає на шкіру і волосся, підвищує ризик захворювання на рак. Звичайно, хлору у побутовій хімії міститься небагато. Але навіщо взагалі тримати вдома джерело хлору, якщо існують ефективні формули без нього? Зараз випускаються засоби для чи¬щення туалету, що містять органічні кислоти.
Нафтові дистиляти (у поліролі для металевих поверхонь): короткочасний вплив може призвести до тимчасового розладу зору; дов-гостроковий вплив призводить до порушень функціонування нервової системи, нирок, органів зору і до шкірних захворювань.
Нашатирний спирт (засоби для чищення скляних поверхонь): призводить до подраз¬нення очей, дихальних шляхів, викликає головний біль.
Феноли і крезоли (бактерицидні речовини) дуже їдкі, викликають діарею, запаморочення, втрату свідомості і порушення функцій нирок і печінки.
Нітробензол (у поліролі для підлоги і меблів): викликає знебарвлення шкіри, задишку, блювоту, а в особливо важких випадках - смерть; ця речовина викликає ракові захворювання, вона є причиною вроджених дефектів у дітей
Формальдегід (консервант в різних про¬дуктах): є канцерогеном; викликає сильне подразнення очей, горла, шкіри, дихальних шляхів і легенів.

Крім того, намагайтеся уникати хімічних продуктів з наступним позначками:

Дратівливий
Як правило, цей знак можна знайти на баночках з різними миючими та миючими засобами. При попаданні в очі і на шкіру такий продукт може викликати свербіж, подразнення і навіть запалення. Після роботи з цією речовиною слід не допускати потрапляння в очі, а також ретельно мити руки. Намагайтеся також працювати в добре провітрюваних приміщеннях - випаровування цих продуктів можуть викликати кашель і запалення дихальних шляхів.

Подразнюючий.
Як правило, цей символ (на помаранчевому фоні чорний хрест) можна знайти на баночках з різними миючими і чистячими засобами. При потраплянні в очі і на шкіру такий продукт може викликати свербіння, подразнення і навіть запалення. Слід не допускати потрапляння в очі, а також ретельно мити руки після роботи з цією речовиною. Намагайтеся також працювати в добре провітрюваних приміщеннях - пари цих продуктів можуть викликати кашель і запалення дихальних шляхів.

Шкідливий.
Цей символ (на жовтому фоні чорний хрест) найчастіше зустрічається на упаковках з розчинниками, лаками і фарбами. Він говорить про те, що продукт містить одну або декілька шкідливих чи токсичних речовин.

Їдкий.
Попереджувальний символ (на жовтому фоні рука, на яку капають краплі) говорить про те, що до складу продукту входить луг або кислота у великій концентрації. А значить, при потраплянні на шкіру засіб може викликати важкі опіки і серйозні пошкодження шкіри, м'язової тканини і слизової оболонки. При роботі з такими продуктами треба обов'язково одягати рукавички. Їдкими можуть бути, наприклад, різні засоби для очищення каналізаційних труб.

Небезпечний для навколишнього середовища.
Цей символ (на жовтому фоні мертва риба та чорне дерево) попереджає про шкідливість продукту для природи. До його складу можуть входити речовини, які створюють загрозу для життя живих організмів

Якщо є можливість, використовуйте безпечні альтернативи хімічних речовин
Адже домогтися ідеальної чистоти і блис¬ку цілком можливо й натуральними засобами, не вдаючись до допомоги хімії. Наприклад:
Харчова сода - натуральний засіб, за до¬помогою якого посуд можна довести до блиску. Сода допоможе вам ефективно боротися з плямами, чистити і полірувати алюмінієві, хромовані, срібні, сталеві, жерстяні і пластикові поверхні, а також коштовності. Її можна використовувати для очищення і дезодорування холодильників, сильно забруднених килимів, обшивних матеріалів на меблях. Со¬да також пом'якшує тканини і видаляє деякі види плям. Харчова сода пом'якшує жорстку воду, так що з нею можна прийняти ванну. Со¬да може застосовуватися в якості дезодоранту для тіла і як зубна паста, її також можна вико¬ристовувати як засіб від накипу.

Сік лимона можна використовувати для видалення плям іржі з посуду, а також полі¬рування столового срібла. Лимонний сік може використовуватися під час миття скла і видалення плям з алюмінію, одягу та порцеляни. Лимонний сік може відбілювати під впливом сонячного світла.

Натуральні природні масла та есенції.
Любителям приємних запахів слід перейти з освіжувачів повітря на натуральні природні масла та есенції (лимон, евкаліпт, ялина, апельсин, лаванда). Для того, щоб освіжити повітря в приміщенні, можна використовувати спеціальні ароматичні лампи, які вмикають максимум на 20 хвилин, заправивши попередньо кількома краплями ароматичної олії.
Оцет ефективно видаляє воскові плями і плями від усіляких смол, чудово дезинфікує (чистий оцет можна сміливо використовувати для обробки туалету), очищає плитку, кахель (тільки не забудьте потім як слід провітрити приміщення), видаляє накип (налийте в чайник разом з водою трохи оцту, перемішайте, прополощіть - і готово!). Крім того, з оцту можна приготувати ефективну і безпечну «рідину для миття скла», яка чудово чистить і не залишає розводів. Для цього потрібно лише розбавити дві чайні ложки оцту в 1 л. води. За допомогою оцту можна також чистити цеглу і камінь.
Вантуз може впоратись із засміченим санвузлом не гірше, ніж спеціальні хімічні засоби.
Майцена виробляється з кукурудзи і може використовуватися для чищення вікон, полірування меблів, чищення килимів і накрохмалювання одягу.
Бура. Це природний мінерал, розчинний у воді. Бура перешкоджає утворенню борошнистої роси і цвілі, покращує чистячі властивості мила та інших миючих засобів, видаляє плями, а якщо її змішати з цукром або чим-небудь солодким, то можна буде боротися з тарганами.

Правила зберігання засобів побутової хімії:
- не переливайте їх в посуд з-під харчових продуктів;
- не тримайте їх на кухні; в холодильнику, шафах з посудом або харчами;
- особливо слідкуйте за тим, щоб ці препарати не потрапили до рук дітей.
Частою причиною нещасного випадку є самоотруєння. Це буває, коли при роботі з побутовими хімікатами перевищується рекомендована доза речовини або не використовують¬ся засоби індивідуального захисту (респіратор, рукавиці).

Найбільш розповсюджені отруєння:
- оцтовою есенцією;
- нашатирним спиртом;
- засобами для знищення комах (інсектицидами);
- миючими засобами.

Ступінь токсичності цих речовин:
Миючі засоби та пральні порошки не викликають тяжкого отруєння. їх дії обмежуються подразненням слизової оболонки шлунково-кишкового тракту або шляхів дихання, чи то алергічними реакціями (чхання, сльозотеча, закладання носа).
Інсектициди - найбільш токсичні, вони містять фосфорорганічні з'єднання (ФОС): хлорофос, карбофос, дихлофос. З цієї групи препаратів найменше усього токсичний аерозоль «Прима». Отрута типу ФОС швидко викликає тяжке отруєння.

Перші симптоми отруєння:

- блювота;
- пронос;
- сильна пітливість;
- задуха;
- ускладнене дихання;
- втрата свідомості.
Ці симптоми проявляються, коли препарати потрапляють в організм через рот. А при вдиханні їх токсичність проявляється слабо: головний біль, запаморочення, нудота, що можна віднести на рахунок неприємного запаху препарату.
Оцтова есенція, яка використовується у побуті (70-80 % розчин оцтової кислоти): при потраплянні на шкіру або слизові оболонки, викликає хімічний опік. Якщо людина випила оцтову есенцію, то, крім місцевого опіку, про¬являються і загальні дії на організм - починається розпад еритроцитів, внаслідок якого уражаються нирки і печінка. Якщо це сталось, то сеча, забарвлюється у червоний колір. Тяжкі опіки травного тракту можуть призвес¬ти до інвалідності, так як часто при цьому утворюються рубцеві звуження стравоходу та шлунку, що порушує прохідність їжі. В таких випадках потрібні складні відновлювальні операції.
Отруєння нашатирним спиртом може виникнути, якщо його помилково випити замість алкогольних напоїв. Інколи хворому у непритомному стані підносять до носа не вату, змочену нашатирним спиртом, як це потрібно, а відкритий флакон. Внаслідок необачного руху флакон може перевернутись, а рідина потрапити в рот та ніс і викликати опік.
Якщо хімічна речовина потрапила в організм, треба насамперед викликати «Швидку допомогу» і обов'язково сказати, чим викликане отруєння. В цьому випадку до хворого направлять спеціальну бригаду, яка виконає необхідні дії. До прибуття машини «Швидкої допомоги» треба самим вжити невідкладних заходів.

Дії при отруєнні препаратами групи ФОС.

Промийте потерпілому шлунок, для чого дайте йому випити одразу 0,5 л водопровідної води кімнатної температури і викличте блювання. Повторіть цю маніпуляцію декілька разів, що хоча і не дасть повного очищення шлунку, але допоможе вилучити з нього значну частину отрути та зменшить кількість її всмоктування в кров. Промивання шлунку подібним методом допускається тільки у тому випадку, якщо потерпілий не втратив свідомість. Хворого, який непритомнів треба покласти на бік, це потрібно для того, щоб вміст шлунку під час блювоти не потрапив в дихальні шляхи. Порожнину роту потерпілого в цьому випадку треба очистити, для чого треба повернути його голову набік.

Дії при ураженні отрутами припікаючої дії

Дайте потерпілому випити склянку холодної води, щоб зменшити концентрацію речовини і відповідно її припікаючу дію. Промивати шлунок, викликати блювоту, таким хворим не можна: вони можуть поперхнутись і кислота або луї" потрапить у дихальний шлях та викличе опік. Для того, щоб нейтралізувати кислоту і луг, дайте хворому випити склянку молока. Пити содовий розчин при отруєнні кислотами не рекомендується, так як внаслідок реакції нейтралізації виділяється велика кількість вуглекислоти і тепла, котрі сприятимуть посиленню больового відчуття.
Найчастіше, через постійний брак часу, ми купуємо побутову хімію мимохідь. І дуже рідко, на жаль, читаємо її склад. А саме це так важливо! Не потрібно сліпо довіряти рекламі, важливо контролювати все самим. Обов'язко¬во читайте склад побутової хімії! Звичайно, пересічному громадянину складно розібратися в хімічних термінах, але від правильного вибору залежить ваше самопочуття.
Побутова хімія постійно знаходиться в квартирі, і дуже важливо, щоб вона не чинила шкоди здоров'ю як вам, так і вашим дітям

12. Правила поведінки в разі виявлення вибухових невизначених предметів, речовин.

Види боєприпасів, методи їх розпізнання.
Небезпечні предмети (знахідки) та дії при їх виявленні.
Час від часу в землі відшуковують небезпечні знахідки - вибухові предмети, що й до сьогодні являють велику загрозу життю і здоров'ю людей. Це різні види боєприпасів: артилерійські снаряди, артилерійські та реактивні міни, авіаційні бомби, інженерні міни, ручні гранати. Зовні небезпечні предмети нагадують безформенні шматки металу. Роздивлятися їх та кидати у вогонь не можна, адже це може призвести до нещасного випадку. Знайшовши небезпечний предмет, сповістіть про це дорослих.

Правила поводження з вибуховими невизначеними (ВНП) предметами, невизначеними предметами та речовинами.
Щоб уникнути нещасних випадків, треба твердо запам'ятати, що доторкатися до вибухових або невизначених предметів не можна, бо це небезпечно для життя. Виявивши вибухові небезпечні предмети далеко від населених пунктів, треба добре запам'ятати дорогу до того місця, де їх виявлено, поставити біля них пам'ятну мітку.
Про знайдені вибухові небезпечні предмети треба негайно сповістити працівників місцевого самоврядування, міліції, найближчого підприємства, школи або просто дорослих, які є поблизу. До жодних самостійних дій вдаватися не можна!

Порядок дій після виявлення вибухонебезпечного предмету:
1.Зупиніть будь-які роботи в районі небезпечного місця.
2. Ні в якому разі не чіпайте підозрілий предмет.
3. Організуйте охорону небезпечного місця.
4. Не допускайте сторонніх осіб до небезпечного предмету, доки не прибули спеціалісти.

Запобігання дитячому травматизму від вибухових небезпечних предметів побутового призначення.
Не можна користуватися без нагляду дорослих піротехнічними засобами: хлопавками, петардами, феєрверками. Більше того, не можна зберігати їх вдома, адже вони належать до вибухових небезпечних предметів.
Міра небезпеки зростає у випадку із саморобними піротехнічними іграшками: можна отримати важкі опіки, втратити зір, скалічитися та навіть загинути.
Так само існує висока ймовірність спричинити пожежу, якщо бавитися з вогнем біля горючих і легкозаймистих речовин та матеріалів.

Вогнепальна зброя - не забава. Небезпечність користування мисливськими рушницями, виготовлення та випробування вибухових пакетів.
Якщо вдома є мисливська рушниця або якась інша зброя, вона повинна зберігатися у спеціальному сейфі або дерев'яному ящику, які не дають можливості доступу стороннім особам.
Неповнолітнім та особам без спеціального дозволу зброю вдома тримати не можна.
Необережне поводження з предметами, призначення яких ви не знаєте, та вибухонебезпечними речовинами може призвести до нещасного випадку. Тим більше дітям не можна виготовляти вибухові чи вогненебезпечні предмети, перевіряти їх міцність.
Вкрай небезпечно кидати їх у вогонь, бавитися поблизу них сірниками чи запальничками. Вибухова речовина, що знаходиться всередині, може вибухнути та завдати великої шкоди. Балони зі стисненим газом при ушкодженні чи перегріванні на сонці також можуть вибухнути.

Пам'ятай:
При виявленні небезпечних речовин і предметів (снарядів, бомб, мін тощо), а також хімічних речовин у вигляді аерозолю, пилу, в крапельно-рідинній формі з неприємним запахом необхідно:
- не доторкатися до небезпечних речовин і предметів;
- припинити доступ до виявлених небезпечних речовин і предметів;
- повідомити службу оперативного реагування району, міста, районну чи міську санітарно-епідемічну службу, управління (відділ) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, відділ внутрішніх справ.
- негайно вийти за межі зони зараження (забруднення);
- при попаданні отруйних речовин на шкіру, одяг, взуття негайно видалити їх ватним тампоном, папером або іншими підручними засобами;
- після виходу із зони зараження необхідно провести часткову обробку відкритих частин тіла водою, бажано з милом, полоскання рота, гортані, носа, очей;
- відчувши ознаки ураження, негайно звернутися до лікарні.

Заходи з безпеки під час збирання металевого брухту.
Особливо уважними треба бути при збиранні металевого брухту. При виявленні незнайомих предметів негайно сповістити про це класного керівника або когось із дорослих. Вибухові предмети являють високу загрозу здоров'ю і життю людей, отже, не можна ризикувати через власну недбалість або необережність.
Увага! Знешкодження вибухонебезпечного предмету на місці його виявлення проводиться тільки фахівцями МВС, СБУ, МНС.

13. Правила безпечної поведінки під час новорічних та різдвяних свят.

СЕКРЕТИ БЕЗПЕЧНОСТІ НОВОРІЧНИХ АТРИБУТІВ:

- сучасні синтетичні ялинки після 1985 року випуску оброблені спеціальним розчином і виготовлені із пластмаси, яка не виділяє отруйних речовин при нагріванні;
- щоб перевірити безпечність штучної красуні, відщипніть шматок пластмаси, з якої вона виготовлена, і нагрійте її сірником (підпалити) – якість диму чи швидкість горіння безпомилково вкажуть на вогнестійкість та не токсичність ялинки: якщо спостерігається швидке спалахування або ж дим подразнює слизову носоглотки – ялинка токсична (!);
- скляні прикраси та електричні гірлянди розвішуйте на небезпечній для дітей висоті, оскільки бажання провести «експерт - аналіз» вмісту кольорового вогника або кульки може закінчитися електричним шоком чи ураженням;
- дотримуйтесь обережності при розкидуванні конфетті – дитина може разом із повітрям випадково вдихнути стружки металу, і вони, потрапивши в дихальні шляхи, спровокують або алергію, або навіть призведуть до летального випадку;
- для прикрашення ялинки ілюзією снігу використовуйте тільки просочений вогнестійкий розчин - вату використовувати не рекомендується;
- всю піротехніку (свічки, хлопавки, бенгальські вогні, ракети, звукові жарти і фонтани вогню) купуйте виключно в спеціалізованих магазинах чи кіосках;
- обов'язково перевірте термін зберігання виробу – якщо він закінчився, краще утримайтесь від покупки;
- не підривайте петарди у приміщеннях, бо вони мають небезпечний радіус дії від 0,5 до 5 мм.;
- не спостерігайте за петардами з близької відстані, бо дрібні частинки,що розлітаються, можуть пошкодити очі чи підпалити щось у квартирі;
- ні в якому разі не застосовуйте петард поряд з маленькими дітьми, оскільки це може призвести до розладу психіки дитини;
- будьте обережні при використанні бенгальських вогнів – паличку з вогнем тримайте на відстані витягнутої руки і не підносьте близько до очей, одягу чи ялинки;

Поради для тих, хто хоче весело і без пригод зустріти свято:

- встановлюйте ялинку на стійкій основі так, щоб гілки не торкалися до стін і стелі та були на безпечній відстані від електроприладів і побутових речей;
- не встановлюйте ялинку на високій підставці – стільцях, табуретках, журнальних столиках та ін.;
- поставте стовбур ялинки у відро з мокрим піском і час від часу зволожуйте його;
- якщо ялинка засохла, викиньте її, тому що вона може спалахнути як факел;
- не запалюйте на ялинці свічки, бенгальські вогні, а також саморобні електрогірлянди;
- пам'ятайте, що особливо небезпечним на ялинці є золотаво-сріблястий дощик з алюмінієвої фольги, бо він може замкнути електрогірлянду;
- не забувайте: діти можуть перебувати біля ялинки з увімкненою гірляндою тільки у присутності дорослих, вимикайте її, коли виходите з кімнати;
- закріплюйте свічки на твердій поверхні, не покритій скатертиною чи серветкою;
- завжди тримайте неподалік від ялинки декілька паперових пакетів із піском, ємність з водою, стареньку ковдру, електричний ліхтарик;
- обробіть ялинку спеціальним вогнестійким розчином з метою запобігання виникнення пожежі.

Дії при загоранні ялинки

- при загоранні електрогірлянди негайно вийміть із розетки вилку електроприладу (вона повинна бути в доступному місці) чи вимкніть автоматичні запобіжники (викрутіть пробки) в електросиловій;
- зателефонуйте у пожежну охорону – телефон 101;
- зваліть ялинку на підлогу, щоб полум'я не піднімалось угору (можуть зайнятися шпалери та штори);
- накиньте на неї ковдру, закидайте вогонь піском чи залийте водою (якщо нежива ялинка);
- не забудьте, що синтетична ялинка горить швидше, при цьому матеріал, з якого вона виготовлена, плавиться і розтікається, виділяючи отруйні речовини (оксид вуглецю, синильну кислоту і фосген);
- ні в якому разі не гасіть водою полімери, які горять, бо можливе розкидання іскор і розплавленої маси;
- не торкаючись до палаючої синтетичної ялинки голими руками, накиньте на неї цупке покривало і засипте вогнем;
- до прибуття пожежників постарайтеся за допомогою піску та води ліквідувати осередок пожежі або хоча б не допустити розповсюдження вогню, накинувши на речі, які зайнялися від пожежі, цупку мокру тканину чи ковдру;
- не відчиняйте вікна і двері, як і в інших випадках пожежі у квартирі, оскільки протяг більше розідме полум'я;
- якщо загасити пожежу неможливо, то щільно зачиніть двері в кімнату, де виникла пожежа, і поливайте їх ззовні водою;
- повідомте сусідів про виникнення пожежі та, якщо це необхідно, виведіть людей, присутніх у квартирі, в під'їзд;

14. Радіаційні заходи безпеки.

Рекомендації щодо забезпечення захисту від радіації:

1.Радіаційний фон обумовлений занесенням радіоактивних речовин, які можуть поширюватися головним чином з пилом;
2.При роботі поза приміщеннями бути у верхньому одязі і головному уборі, при сильному пилоутворюючому вітрі використовувати ватно-марлеву пов'язку.
3.Купання у відкритих водоймах, перебування на пляжах на деякий час виключити.
4.Небажано знаходитись під дощем і снігом без парасольки, ховатись від дощу під деревом, лежати на траві, збирати ягоди, гриби, квіти тощо.
5.Колодязі слід обладнати навісами і відмосткою, щільно закривати кришками, щоб до них не потрапляв пил.
6. При вході в приміщення необхідно ретельно витирати взуття об зволожений килимок. Верхній одяг ретельно вичищати за допомогою пилососу. Взуття і верхній одяг краще залишати у передпокої. Домашнє взуття не носити на вулиці.
7. В усіх житлових і службових приміщеннях обов'язкове щоденне вологе прибирання з використанням миючих засобів. М'які доріжки і килими краще за все згорнути, м'які меблі покрити чохлами, частіше чистити пилососом. Пилосос після роботи треба протерти вогкою ганчіркою, пилозбірник очистити шляхом змочування у відрі з водою, а забруднену воду зливати в каналізацію або інше визначене місце.
8. Провітрювання приміщень краще здійснювати перед сном, у безвітряну погоду, після дощу або з наступним вологим прибиранням приміщення.
9. Перед вживанням їжі і води необхідно добре прополоскати рот водою, ретельно вимити руки.
10. Харчування повинно бути повноцінним і вміщувати необхідну кількість поживних речовин.
11. Приготування їжі: вимочити м'ясо (у дрібних шматочках) 1-2,5 години, потім кип'ятити у воді без солі до напівготовності, воду злити і далі доводити до готовності. Салат, щавель і шпинат із меню бажано виключити. Овочі і фрукти треба ретельно промити проточною водою. Все продовольство необхідно купувати там, де ведеться дозиметрична перевірка.
12. Виводити на прогулянки домашніх тварин (собак, кішок) тільки на повідках, а після повернення з прогулянок ретельно обтирати їх вологою тканиною, обмивати лапи.

Правила радіаційного захисту для дітей:

1. Ходити лише по асфальту, не ходити по землі, траві, калюжам, не збирати листя, каштани, горіхи, ягоди, гриби.
2. Намагатися обходити пильні ділянки вулиць, знаходитись подалі від пилу, що піднімають машини, вітер; уникати пильних ігор.
3. Купання у відкритих водоймищах, перебування на пляжах на деякий час виключити.
4. Прогулянки - сумарні, не більше 2,5 год. на день, бажано одноразово, весь час протягом прогулянки знаходитись у верхньому одязі з головним убором; при сильному пилоутворенні використовувати ватно-марлеву пов'язку, після прогулянки вмитися, обмити відкриті частини тіла, ввечері обов'язково прийняти душ.
5. Бажано мати 1-2 постійних набори одягу і взуття для прогулянок; підошви взуття щоденно мити спеціальною щіткою, для одягу в будинку виділити окреме місце.
6. Їжу в школу носити у поліетиленових пакетах, перед обідом мити руки, приймати відвар шипшини.
7. Не вживати в їжу: молоко, картоплю в мундирі, печену картоплю, печінку, шлунки, вим'я та інші внутрішні органи тварин в будь-якому вигляді, обмежити яловичину і телятину, відварним продуктам надавати перевагу перед смаженими, із овочів – магазинним продуктам, ретельно мити їх і по можливості знімати шкірку і вирізати серцевину у фруктів, кавуни їсти можна.
8. Перед вживанням їжі і води добре прополоскати рот водою, декілька разів відсякатися.
9. Різко обмежити морозиво.
10. Через 5 місяців приймати полівітаміни по 1г 3 рази на день протягом півроку.

15. Захист населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій.
(дані довідкові матеріали можуть бути використані для оформлення Куточка ЦЗ)

Закон України від 03.02.1993 р. № 2974-XII
"Про Цивільну оборону України" (витяг)

(Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 24.04.1999 р. № 555-XIV від 29.05.2001 р. № 2470-III).
Кожен громадянин України має право на захист свого життя і здоров'я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування.

Права та обов'язки громадян згідно законодавства України про цивільну оборону, захист населення і територій від надзвичайних ситуацій

Виходячи із вимог законодавства України у сфері цивільної оборони України, захисту населення і територій від можливих надзвичайних ситуацій техногенного, природного, екологічного, соціально-політичного та воєнного характеру кожний громадянин України має право на захист свого здоров'я і життя.
Громадяни України мають право на:
- достовірну інформацію у сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від НС;
- оповіщення про загрозу виникнення та виникнення надзвичайних ситуацій та порядок дій за ними;
- колективні та індивідуальні засоби захисту від наслідків надзвичайних ситуацій;
- підготовку до дій в умовах надзвичайних ситуацій;
- часткову або повну компенсацію як потерпілим матеріально-технічних або інших збитків внаслідок надзвичайної ситуації;
- фінансову допомогу як потерпілим внаслідок надзвичайних ситуацій;
- відселення або евакуацію із зон надзвичайних ситуацій, небезпечних для життя і здоров'я громадян;
- приймання участі у ліквідації надзвичайних ситуацій у складі невоєнізованих формувань ЦО;
- забезпечення мінімальних умов життєзабезпечення при проживанні у осередках ураження та зонах зараження;
- медичне та соціальне забезпечення в умовах надзвичайних ситуацій.
При участі громадян під час проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій у складі невоєнізованих формувань громадяни мають право на:
- вичерпну та достовірну інформацію, в тому числі про об'єкти, на яких проводяться аварійно-рятувальні роботи, необхідну для виконання ними своїх обов'язків;
- безперешкодний допуск на територію та об'єкти, що постраждали;
- екіпіровку та оснащення згідно з технологією проведення зазначених робіт;
- харчування за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, на яких проводяться робити, або відповідного органу місцевого самоврядування;
- використання в порядку, передбаченому цим Законом, для рятування людей та у випадках крайньої необхідності засобів зв'язку, транспорту. інших матеріальних засобів підприємств, установ та організацій, що знаходяться в зоні проведення аварійно-рятувальних робіт;
Громадяни у разі зарахування їх до штату професійної аварійно-рятувальної служби або залучення в індивідуальному порядку чи в складі об'єктової аварійно-рятувальної служби до проведення аварійно-рятувальних робіт підлягають особистому страхування на випадок захворювання, часткової або повної втрати працездатності, загибелі (смерті), спричинених виконанням обов'язків рятувальників, зазначених у контрактах, укладених під час їх прийому на роботу, або договорах щодо проведення аварійно-рятувальних робіт, до яких вони залучаються.

Порядок та сигнали оповіщення населення про надзвичайні ситуації

Оповіщення організується у всіх ланках управління цивільної оборони з метою своєчасного приведення системи ЦО в різні ступені готовності і доведення до органів управління і всього населення розпоряджень і сигналів цивільної оборони.
Відповідальність за організацію зв'язку і системи оповіщення несуть начальники територіальних управлінь (відділів) з надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення, штабів ЦО та з НС, а за її підготовку і безперервну роботу - відповідні керівники об'єктів зв'язку.
УВАГА ВСІМ!" – це головний сигнал цивільної оборони. Подається включенням сирен, а також інших встановлених сигнальних засобів, для привернення уваги населення в екстремальних випадках, а потім передається мовне повідомлення. На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту готуються варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються. Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.).

СИГНАЛ "УВАГА ВСІМ" МАЄ НАСТУПНІ ВИДИ ІНФОРМАЦІЇ:
НА МИРНИЙ ЧАС НА ВОЄННИЙ ЧАС
1. Аварія на атомній електростанції. 1. Повітряна тривога.
2. Аварія на хімічно небезпечному об'єкті. 2. Закінчення повітряної тривоги.
3. Про можливий землетрус. 3. Загроза хімічного зараження.
4. Про можливу повінь (затоплення). 4. Загроза радіоактивного зараження.
5. Про штормове попередження.

Кожний громадянин повинен знати сигнали цивільної оборони на мирний і воєнний часи та вміти діяти за ними.

Повідомлення управління (відділу) з питань НС та ЦЗН:

При аварії на хімічно - небезпечному об'єкті господарської діяльності
"УВАГА! Говорить управління (відділ, штаб ЦЗ) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ................ області (міста обласного підпорядкування, району).
ГРОМАДЯНИ! Сьогодні ... (дата, місяць і час) трапилася аварія на ........... насосній станції водопостачання (........) з викидом в повітря .......... – сильнодіючої отруйної речовини. Хмара зараженого повітря поширюється у ... (такому-то) напрямку з швидкістю ... км/г і досягне ... (міст, районів, населених пунктів) через ... (хв., год.). В зону хімічного зараження потрапляють: ... (іде перерахування міст і населених пунктів, районів).
Жителям ... (міст, населених пунктів) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків). У підвалах, нижніх поверхах не ховатися, тому що хлор важчий за повітря і затікатиме у низинні місця та підвальні приміщення.
Жителям ... (міст, населених пунктів) негайно залишити квартири (будинки), об'єкти господарської діяльності за планом евакуації і виходити у ... райони (такі-то).
Всім громадянам надіти засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, дитячі протигази, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватяну марлеву пов'язку або рушник, попередньо змочені водою або 2 % розчином питної соди.
Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з вказівками управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ... області (міста обласного підпорядкування, району)."

При аварії на радіаційно - небезпечному об'єкті госпоподарської діяльності
"УВАГА! Говорить управління (відділ, штаб ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ... області (міста обласного підпорядкування, району).
ГРОМАДЯНИ! Сьогодні ... (дата, місяць і час) трапилася аварія на .........атомній станції з викидом в повітря радіоактивних речовин. Хмара радіоактивного повітря поширюється у ... (такому-то) напрямку з швидкістю ... км/г і досягне: ... (міст і районів) через ... (хв., год.). В зону можливого випадання радіоактивних опадів потрапляють: ... (іде перерахування міст, населених пунктів, районів).
Жителям ... (міст, населених пунктів, районів) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків) та місць утримання сільськогосподарських тварин. Пам'ятайте, що підвальні, заглиблені і загерметизовані приміщення є надійним місцем укриття від радіоактивних опадів.
Всім громадянам прийняти йодистий препарат та привести у готовність засоби індивідуального захисту органів дихання і шкіри і постійно тримати їх при собі. По нашій команді або при необхідності одягніть їх. При собі майте плівкові (полімерні) накидки, плащі або куртки.
Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з вказівками управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ... області (міста обласного підпорядкування, району)."

Порядок дій при евакуації населення
1. Працівникам об'єкта ЦО і членам їх сімей необхідно ЗНАТИ:
- про включення Вас і членів Вашої сім'ї до списків на евакуацію;
- яким видом транспорту (потягом, автомобілями) або пішим порядком Ви вирушаєте до нового місця розташування установи;
- місце збору перед відправленням на збірний евакуаційний пункт (ЗЕП), адресу ЗЕП і час відправлення потягу, автомобільної або пішохідної колони;
- новий район (пункт) розташування об'єкта, якщо це визначено завчасно;
- сигнали оповіщення цивільної оборони та як діяти за сигналами.
2. Перед тим, як залишити житло, необхідно:
- зачинити вікна;
- вимкнути газ, воду і електрику;
- забрати продукти з холодильника.
Ключі від квартири необхідно здати представнику ЖЕК і залишити записку з позначенням прізвища, складу сім'ї та адреси місця роботи.
3. З собою мати документи:
- паспорт, військовий квіток, документи про освіту та фах, посвідчення про шлюб і народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інші документи.
4. Взяти із собою валізу (рюкзак) з теплим одягом, постільною білизною, особистими речами і предметами гігієни. Загальна вага не повинна перевищувати 30 кг. До валізи (рюкзака) прикріпити табличку з позначенням адреси постійного місця проживання, прізвища евакуйованого і станції призначення. На одягу дітей мають бути нашивки з позначенням прізвища, імені та по батькові евакуйованого, року народження, адреси постійного місця мешкання і станції призначення.
5. Одержати та підтримувати у готовності засоби індивідуального захисту (протигаз, респіратор, індивідуальну аптечку, індивідуальний перев'язочний пакет).
6. Виконувати всі розпорядження посадових осіб евакуаційних і евакоприймальних органів. Дотримуватись дисципліни та порядку на маршруті (на шляху руху на транспорті) та в районі розселення за новим місцем розташування об'єкта. За можливості надавати сприяння органам охорони громадського порядку і медичним працівникам.

Місце розміщення
захисних споруд на ОГД і маршрути руху до них

Умовні позначки:

- сховище
- напрямок руху до сховища

Коротка характеристика можливих НС в Харківській області

Землетрус - підземні поштовхи і коливання земної поверхні, що виникають внаслідок раптових зміщень і розривів в земній корі або верхній частині мантії Землі, які передаються на великі відстані у виді пружних коливань.

Зсув - переміщення мас гірських порід по схилу під дією власної ваги і додаткового навантаження внаслідок підмиву схилу, перезволожування, сейсмічних поштовхів та інших процесів.

Повінь - щорічне затоплення від тривалого підйому рівня води території місцевості, що прилягає до ріки, озера або водосховища, яке повторюється в один і той же період сезону.

Паводок - фаза водного режиму ріки, яка може багатократно повторюватися в різні сезони року, що характеризується інтенсивним, короткочасним збільшенням витрат і рівнів води, які викликаються дощем або інтенсивним таненням снігу під час відлиги.
- підвищення рівня ґрунтових вод, що порушують нормальне використання території, будівництво і експлуатацію розташованих на ній об'єктів.

Сель (селевий потік) - стрімкий русловий потік, який виникає раптово, складається із води, піску, грязі та уламків гірських порід і характеризується різким підйомом рівня води, хвильовим рухом, коротким терміном дії, значним ерозійним і кумулятивним ефектом, що створює загрозу життю і здоров'ю людей, шкоду об'єктам і довкіллю.

Ураган - вітер руйнівної сили і великої тривалості, швидкість якого більше 32 м/с.

Смерч - сильний малий за масштабами атмосферний вихор діаметром до 1000 м, в якому повітря обертається з швидкістю до 100 м/с, що має велику руйнівну силу.

Шквал - різке не тривале посилення вітру до 20-30 м/с і більше, що супроводжується зміною його напрямку, яке поєднано з конвективними процесами.

Протяжний дощ - рідкі атмосферні опади, що випадають безперервно або почти безперервно на протязі декілька діб, які можуть визвати повені, затоплення і підтоплення.

Гроза - атмосферне явище, що пов'язано з розвитком сильних купчастих дощових хмар, що супроводжується багатократними електричними розрядами між хмарами і земною поверхнею, звуковими явищами, сильними опадами, нерідко з градом.

Град - атмосферні осадки, що випадають в теплу пору року, у виді часток щільного льоду діаметром от 5 мм до 15 см, звичайно разом з зливовим дощем при грозі.

Ожеледь - шар щільного льоду, що утворюється на земній поверхні і на предметах при намерзанні переохолоджених капель дощу або туману.

Сильний снігопад - тривале інтенсивне випадання снігу із хмар, що приводить до значного погіршення видимості і перешкоджає руху транспорту.

Лісна пожежа - неконтрольований процес горіння в лісах, що виникає стихійно або внаслідок зневажливого поводження людей з вогнем і розповсюджується на території лісу.

Епідемія - масове, прогресуюче за часом і в просторі в межах визначеного регіону розповсюдження інфекційної хвороби людей, яке значно перевищує звичайно зареєстрований на даній території рівень захворюваності.

Додатки

Додаток № 1

МІНІСТЕРСТВО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ УКРАЇНИ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ТЕХНОГЕННОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

25.04.2012 м.Київ №721/519/92

Про проведення Тижнів знань з основ безпеки життєдіяльності у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах України

На виконання доручення Президента України від 29.02.2012 № 1-1/516, розпорядження Кабінету Міністрів України від ЗО листопада 2011 року № 1215-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2012 рік», наказу МНС України від 16.12.2011 № 1336 «Про затвердження Плану виконання основних заходів МНС у сфері цивільного захисту на 2012 рік» та у зв'язку з проведенням цілеспрямованої профілактичної роботи з населенням щодо профілактики травматизму невиробничого характеру, з метою виховання поважного ставлення до безпеки людини; формування у підростаючого покоління світоглядних та етичних основ здорового способу життя, гармонізованих з природними, технічними та соціальними чинниками; усвідомлення необхідності вироблення навичок з дотримання правил поведінки у надзвичайних ситуаціях, що виникають при порушенні життєвого процесу у побуті, під час трудової діяльності чи в соціальному середовищі; підняття рівня інформаційно-просвітницької роботи з питань забезпечення безпечної життєдіяльності населення
НАКАЗУЄМО:
1. ГТУ (ТУ) МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, Міністерству освіти і науки молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ГУ (У) Державної інспекції техногенної безпеки в Автономній Республіці Крим, областях,
містах Київ та Севастополь:
1.1 Організувати та провести у квітиі-травиі і жовтні-листопаді 2012 року у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах Тижні знань з основ безпеки життєдіяльності населення (далі - Тиждень знань).
1.2. Провести спільні наради з керівниками шкільних дружин юних пожежних, педагогами, працівниками МНС України та Державної інспекції техногенної безпеки щодо організації та проведення в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах Тижнів знань.
1.3. З метою запобігання загибелі дітей в умовах надзвичайних ситуацій, навчання правилам безпеки життєдіяльності та набуття ними практичних навичок поведінки під час їх виникнення організувати екскурсії, відвідування інформаційних центрів з питань цивільного захисту, підрозділів МНС України і Державної інспекції техногенної безпеки.
1.4. Організувати проведення в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах батьківських зборів щодо запобігання невиробничому травматизму серед дітей.
1.5. Поновити інформаційно-довідкові куточки з питань безпеки життєдіяльності в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах.
1.6. Провести конкурси, вікторини на знання правил безпечної поведінки та з питань профілактики невиробничого травматизму.
2. Міністерству освіти і науки молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
2.1. Організувати проведення відкритих уроків з питань безпечної життєдіяльності та профілактики травматизму невиробничого характеру із залученням фахівців підрозділів та установ системи МНС України і Державної інспекції техногенної безпеки.
2.2. Під час проведення Тижнів знань у загальноосвітніх навчальних закладах організувати з дітьми за участю представників МНС України і Державної інспекції техногенної безпеки відпрацювання практичних дій в умовах виникнення надзвичайних ситуацій та надання першої допомоги травмованим і потерпілим.
3. ГТУ (ТУ) МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, ГУ (У) Державної інспекції техногенної безпеки з Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь:
3.1. Надати необхідну практичну допомогу педагогічним колективам дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів у підготовці проведення Тижнів знань.
3.2. Організувати транслювання звернення до батьків щодо необхідності вироблення навичок дотримання правил поведінки у надзвичайних ситуаціях, що виникають при порушенні життєвого процесу у побуті, під час трудової діяльності чи в соціальному середовищі через засоби масової інформації, радіовузли залізничних, морських, річних, автовокзалів, аеропортів, метрополітенів, об'єктів з масовим перебуванням людей, підприємств, ринків, супермаркетів тощо.
3.3. Залучити навчально-методичні центри цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Автономної Республіки Крим, областей, курсів цивільної оборони міст Київ та Севастополь до надання консультативно-методичної допомоги педагогічним працівникам під час підготовки та проведення заходів.
3.4. Надати до 1 липня та 1 грудня 2012 року до Відділу зв'язків із ЗМІ та роботи з громадськістю МНС України (р го р а а а п сі а@ тля. до у. и а. сі і іЬргс8 § @ ик г. неї) звіт про проведення ТИЖНІВ знань з безпеки життєдіяльності населення на оптичних носіях та підтверджуючі матеріали, що відображатимуть проведення заходів, з коментарями до них та копії публікацій в електронному вигляді (додаток).
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра надзвичайних ситуацій України Бута В.П., заступника Міністра освіти та науки, молоді та спорту України Жебровского Б.М., Голову Державної інспекції техногенної безпеки України Улинця Е.М.

Міністр надзвичайних Міністр освіти і науки, Голова Державної
ситуацій України молоді та спорту України інспекції техногенної
безпеки України

В.Балога Е.Улинець Д. Табачник

Додаток до наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Державної інспекції техногенної безпеки України від 25.04.2012 №_721/519/92

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
проведення Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах України

Небезпека вдома й на вулиці.
Основні правила поведінки:
при експлуатації побутових газо- та електроприладів;
на транспорті, автошляхах і залізниці;
під час літнього відпочинку на воді, поблизу водоймищ;
під час зимового відпочинку поблизу водоймищ;
при зустрічі зі свійськими та дикими тваринами;
під час подорожі до лісу;
під час збирання грибів і лікарських рослин;
при виникненні пожежі у квартирі;
під час грози, сильного вітру, шквалів, буревію;
при виявленні розливу ртуті;
при користуванні предметами побутової хімії та піротехнічними засобами;
при виявленні маловідомих предметів;
під час новорічних та різдвяних свят;
радіаційна безпека і захист населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Підбір матеріалів і форма навчання повинні відповідати віковим групам дітей: дошкільного віку, 1-4 класів, 5-7 класів, 8-11 класів.
Для повного засвоєння матеріалу необхідно використовувати наочні посібники: схеми, плакати, макети, презентації, відеофільми тощо.
Необхідно приділити увагу практичним питанням навчання дітей правильному поводженню в різних життєвих ситуаціях. Під час бесід наводити конкретні приклади.

Звіт
про проведення Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності в регіонах

№ з/п Регіон Розміщено Кількість трансляцій звернень Проведено екскурсій/конкурсів, вікторин Продемонстровано навчальних відеофільмів Проведено спільних нарад з МОНмолодьспорту Надано консультативно- методичної допомоги Проведено відкритих уроків із залученням фахівців МНС Встановлено куточків безпеки Кількість дошкільних / загальноосвітніх навчальних закладів у яких проведено захід Проведено батьківських зборів Проведено відпрацювань практичних дій Виготовлено друкованої продукції/тираж
матеріалів на телебаченні матеріалів у друкованих ЗМІ матеріалів на радіо матеріалів в Інтернеті

Додаток № 2

Н А К А З

Керівника дошкільного навчального закладу №_________

« 7» травня 2012 р № 34 м. Харків

Про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільному навчальному закладі

На виконання спільного Наказу МНС, МОН та Державної інспекції техногенної безпеки України № 721/519/92 «Про проведення Тижнів знань з основ безпеки життєдіяльності у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах України " від 25.04.2012р., з метою реалізації завдань річного плану роботи дошкільного навчального закладу № ___ на 2011-2012 навачальний рік та підвищення ефективності проведення роботи по виробленню дій, правил та навичок безпечної поведінки у випадку виникнення надзвичайних ситуацій та профілактики травматизму серед дітей дошкільного віку

Н А К А З У Ю:
1. З « 21 » травня 2012 р. по « 25 » травня 2012 р. провести "Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності».
2.. Основними цілями"Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» визнати:
2.1.Вироблення правильних дій, правил та навичок безпечної поведінки дітей та дорослих випадку виникнення надзвичайних ситуацій.
2.2.Профілактики травматизму та запобігання загибелі дітей.
2.3.Виховання поважного ставлення до безпеки людини, її життя.
2.4.Формування у підростаючого покоління світоглядних та етичних основ здорового способу життя.
3. Головними завданнями "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» вважати такі:
3.1. Підвищення якості навчально-виховної роботи з дітьми у дошкільному навчальному закладі №___ з питань особистої безпеки та захисту життя у надзвичайних ситуаціях.
3.2.Удосконалення теоретичних і практичних навичок педагогічних працівників навчального закладу освіти №____ з питань захисту та дій в умовах надзвичайних ситуацій.
3.3.Пропаганда кращого педагогічного досвіду з проблем виховання та організації заходів із запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.
3.4. Практична перевірка здатності учнів та колективу працівників НВК №_____ діяти за сигналами оповіщення ЦЗ, користування засобами індивідуального захисту.
4. До участі у "Тижні знань з основ безпеки життєдіяльності» залучити весь персонал, батьків та дітей дошкільного навчального закладу №__.
5. Створити творчу групу з оцінювання проведення змагань, естафет, конкурсів під час «"Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» у такому складі:
Голова - керівник ДНЗ№___ – .............
Заступник голови, методист - ............
Вихователь -..............; Вихователь-...............;
медична сестра – ..............; Батьки:.........;..................;
6. Творчій групі розробити та представити на затвердження:
6.1«План підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"»
До 11 травня 2012 року
6.2.Розробити з членами творчої групи суддівську документацію щодо порядку проведення змагань, естафет, вікторин, конкурсів.
До 18 травня 2012 року
7. Завідуючому господарством __________ забезпечити проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" необхідним майном.
до 16 травня 2012 року
8. Вихователям підготувати необхідні методичні розробки відповідно до тематики « "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності".
до 18 травня 2012 р.
9.Підготовку до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" завершити до 18 травня 2012 р..
10. З Наказом ознайомити весь персонал, батьків та дітей дошкільного навчального закладу №__.
до 18 травня 2012 р..
11. Контроль за виконанням цього наказу покласти на керівника дошкільного навчального закладу №___......................

Керівник ДНЗ №_________ .......................
Додаток № 3

ПЛАН
підготовки і проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільному навчальному закладі ______
№№
з/п
З а х о д и Термін
виконання
Виконавці* Відмітка
про
виконання
1 2 3 4 5
Підготовчий етап
1. Нарада з методистами та вихователями щодо розподілу обов'язків та постановка завдань з підготовки «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» 7.05 Завідуючий
ДНЗ
......................
2. Розробка Наказу про підготовку та проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в дошкільному навчальному закладі 7.05 Завідуючий
ДНЗ
.................

3. Розробка Плану підготовки та проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» в дошкільному навчальному закладі До 11.05 Завідуючий
ДНЗ
.................
творча група
4. Розробка допоміжних та суддівських документів До 11.05 Завідуючий
ДНЗ
.................
творча група
5. Відпрацювання порядку і послідовності проведення «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» з його організаторами, членами творчої групи 11.05 Завідуючий
ДНЗ
.................
творча група
6. Зустріч з представниками навчально- методичного центру ЦЗ та БЖД Харківської області 10.05 Методичнийкабінет НМЦ
7. Підготовка матеріалів за темами, рекомендованими Тематичним планом.

Згідно розкладу

Вихователі ДНЗ
7. Оформлення інформаційно- довідкового куточка ЦЗ, стендів. Підготовка пам'яток . До 21.05 Творча група
Етап проведення

8. Оформлення виставки дитячого малюнку «Сміливим будь» (стихії Харківщини очима дітей),
«Вчимося берегти своє життя»; фотоматеріалів з минулого заходу

21.05- 25.05

Творча група
10. Відкриті заняття в дитячих групах згідно програми «Я у світі», тематичного плану. Робота з батьками . Згідно розкладу Вихователі ДНЗ
14. «Надання першої допомоги при нещасних випадках», «Все про іграшки», «Засоби індивідуального захисту під час техногенних катастроф», «Використання дезінфекції», «Як зберегти ліки» 22.03 Старша медсестра,
...................
16. Тренінг: Виготовлення ватно-марлевих пов'язок згідно з вимогами управління з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. 23.04. Вихователі ДНЗ;
батьки вихованців; діти

Проведення останнього дня»Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» – (заходи ЦЗ)**
1 Відкриті заняття та спортивні розваги в дитячих групах згідно програми «Я у світі», тематичного плану. 25.05.2012 р. Вихователі, вихованці, (запрошені фахівці)
2
Робота з батьками: КВК «Як діяти в різних життєвих ситуаціях». 25.05 вихователі, батьки
3 Перегляд відеоматеріа¬лів, мультфільмів про надзвичайні ситуації та правила поведінки при них батьки,вихованці, вихователі

4 Виступи фахівців МНС на тему «Протипожежні засоби захисту»,«Ртуть»», Засоби захисту». 25.05. фахівці МНС
5 Використання найпростіших засобів захисту органів дихання та шкіри. 25.05. батьки,вихованці, вихователі

6 Конкурс стіннівок, малюнків, які створювалися протягом «Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» 25.05. Вихователі, батьки,Творча група
Підсумки проведення Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності »
1. Наказ керівника ДНЗ про «Підсумки проведення Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності».
25.05.2012р. Керівник ДНЗ

2 Нагородження переможців (батьків та дітей). 25.05.2012р. Керівник ДНЗ,
творча група
3 Обговорення недоліків заходу та планування завдань на майбутнє. . 25.05.2012р. Керівник ДНЗ,
творча група, колектив ДНЗ

Голова творчої групи ___________________________________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

* у графі «Виконавці» при оформленні документації слід вказувати прізвище,ініціали працівника закладу.

** При створенні «Плану підготовки і проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" в загальноосвітньому навчальному закладі» в графу Проведення останнього дня »Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності» – (заходи ЦЗ) слід вносити евакуацію.

Додаток № 4
Наказ
Керівника дошкільного навчального закладу №_________

25.05.2012_ № 56

Про підсумки проведення
«Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності »

Відповідно до річного плану дошкільного навчального закладу з « 21 » травня 2012 р. по « 25 » травня 2012 р. був проведений "Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності». У його підготовці і проведенні взяли участь персонал, батьки та діти дошкільного навчального закладу.
Для проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" було створено творчу групу, яка підготувала «План підготовки до проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"» і «План проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"».
Під час підготовки до "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" проведено ряд заходів:
перевірено наявність документів заходу;
перевірено наявність журналів проведення інструктажів з охорони праці та безпеки життєдіяльності;
підготовлено матеріали та оформлено стенди "Бережемо життя і здоров'я дітей" за розділами "Дитина і природа", "Дитина і вулиця", "Дитина серед людей", "Здоров'я дитини" тощо;
перевірено наявність стендів, пам'яток з ЦЗ та безпеки життєдіяльності і правил надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків;
оформлено Куточок ЦЗ та куточки "Безпека дитини" в кожній віковій групі;
підготовлено і оформлено виставки дитячих малюнків на тему «Сміливим будь» (стихії Харківщини очима дітей), «Вчимося берегти своє життя»;
перевірено стан та забезпеченість медичного обладнання, поповнено аптечку швидкої допомоги в медичному кабінеті та в усіх групах;
виготовлено ватно-марлеві пов'язки як засіб індивідуального захисту;
підготовлено конспекти заходів з фізичної культури, які мають бути проведені під час "Тижня безпеки дитини", перевірено стан спортивного обладнання;
підготовлено план і конспекти свят і розваг за тематичним Планом та програмою «Я у світі»;
На високому організаційному і методичному рівні пройшли заняття, підготовлені вихователями ______________________________.
Певну допомогу у підготовці заходів до"Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" надала виставка методичної літератури, яка була організована під керівництвом завідуючої бібліотекою ______________________.
Високий рівень допомоги надала творча група, в складі......
Активну участь в заходах "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" взяли батьки____________________
Разом з тим виявилася низка недоліків. Так, у деяких групах не було комплектів індивідуальних засобів захисту, виготовлених своїми силами. Мало використовувалася наочна агітація, навчальна література. Недостатньо проводилися практичні заняття з правил користування індивідуальними засобами захисту.
Н А К А З У Ю :

1. За високий рівень допомоги в організації проведення "Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності" оголосити подяку членам творчої групи _________________.

2. За активну участь у проведенні занять і показ індивідуальних засобів захисту оголосити подяку батькам _____ груп: ______________________________.
3. Нагородити грамотами переможців конкурсу на кращий малюнок (прізвище дитини) _________ групи.
4. Нагородити грамотами переможців КВК "Як діяти в різних життєвих ситуаціях"батьків _____________________ груп_______________.
5.У подальшому практикувати залучення батьків ____ груп до проведення занять, естафет, тренінгів тощо....
3. Колективу ДНЗ № ______________ до „___" ______ 2012__ р.
розробити заходи з усунення виявлених недоліків, внести необхідні зміни до планів.

Керівник ДНЗ № ___ _________________

Додаток № 5

Зразок Куточка ЦЗ

а) загальні положення, у яких витягами із Законів України та інших нормативно-правових актів визначаються права та обов'язки населення щодо його дій в умовах можливих надзвичайних ситуацій;
б) коротка характеристика можливих стихійних лих, аварій, катастроф, які найбільш ймовірні на території та зонах забруднення (при умовах, що такі зони є);
в) схема і порядок оповіщення учнів та працівників школи при виникненні надзвичайних ситуацій: єдиний сигнал цивільного захисту «УВАГА ВСІМ», зміст можливих екстрених інформаційних повідомлень, що передаються по радіо і телевізійним каналам, каналам провідного радіомовлення та порядок дій по ним;
г) місця розміщення захисних споруд і маршрути руху до них;
д,е) порядок дій учнів та працівників школи при виникненні надзвичайних ситуацій, які характерні для району розташування ЗНЗ, а також при несприятливих побутових або нестандартних ситуаціях;
ж) порядок дій при евакуації;
з) телефони спеціальних служб (швидкої допомоги, міліції, пожежної безпеки, газового господарства та інші).

Додаток № 6

Приклад матеріалів для лекціі

на тему « Харчові добавки »

Дитинство – солодка пора! Льодяники, напої, морозиво, джеми – все це робить життя малюка смачним і веселим....Але не секрет, що льодяники, напої, морозиво, джеми можуть загрожувати нашому здоров'ю за рахунок вмісту в них харчових добавок – ароматизаторів, барвників, консервантів, накопичення яких в організмі людини призводить до підвищення стомлюваності, розладів сну, зниження розумових здібностей, алергії. Нині у п'ятирічної дитини лікарі знаходять абсолютно «дорослі» хвороби: гастрит, панкреатит, виразка. Сприяють появі цих та багатьох інших хвороб харчові добавки.
Кожна дитина хоч раз в житті насолоджувалася льодяниками. Але на відміну від солодких півників-смоктунців, якими ласували ми в дитинстві, сучасні «Чупа-чупси» замість цукру містять підсолоджувачі, такі як приміром аспартам, який має у 200 разів вищу концентрацію від натурального продукту, виготовленого з цукрових буряків. Хронічна втома й депресія – прямий наслідок споживання підсолоджувачів. У всіх безалкогольних солодких напоях вони присутні разом із лимонною кислотою, що вступає в реакцію з вуглекислим газом – в результаті маємо гастрит.
Майже усі солодощі містять харчові добавки. До мармеладу додають Е-494, речовину, яка згубно впливає на внутрішні органи. Сухе печиво «приправляють» стабілізаторами, які знижують здатність до концентрації уваги, особливо у дітей. Колір шоколадної начинки у карамельках забезпечує Е-119, який викликає нервове збудження.
Морозиво, йогурти та глазуровані сирки медики взагалі не рекомендують давати дітям до 7 років.
Щоб не втрачали товарного вигляду плоди, їх обробляють Е-230, Е-231, Е-232, а від висихання захищає шар парафіну або воску.
Щоб надати привабливого хрускоту пластівцям, крекерам, бісквітам, до тіста додають мутагенні канцерогени.
Копченина, ковбаси обробляються димом, який містить велику кількість фенолів та інших канцерогенних речовин, для підсилення смаку до них додають підсилювачі смаку, для привабливого вигляду – консерванти.
Завдають шкоди нашому організму і продукти з переробленого м'яса (бекон, сосиски, сардельки, ковбаси, шинка), які, крім жирів та холестерину, приносять в людський організм токсичну речовину – бензпірен, канцерогенні речовини, зокрема нітрити (при збільшенні споживання продуктів з переробленого м'яса на 30 г на добу ризик розвитку раку шлунка зростає в середньому на 20-30%). Результати досліджень чітко вказують на взаємозв'язок між підвищеним споживанням продуктів з переробленого м'яса й раком шлунка.
Не менш шкідливим є майонез, який містить окрім великої кількості жиру модифіковані рослинні олії – трансжири, молекули яких не зустрічаються ніде в природі і є тільки продуктом хімічної модифікації олій. Хоча їх зазвичай називають «високоякісними рослинними жирами», вони практично не розщеплюються нашими ферментами, як результат – зайва вага, атеросклероз, інші обмінні порушення. Крім того будь-який майонез містить емульгатори, підсилювачі смаку, консерванти.
Щоб продовжити «життя» їжі, підсилити аромат, до багатьох продуктів додають глютамат натрію, який сприяє розвитку глаукоми.
Більшість напоїв містять синтетичні харчові барвники: Е-110, Е-122, Е-102, Е-124, Е-129, вживання яких може призвести до розвитку гіперактивності дітей, імпульсивної і неконтрольованої поведінки, зниження концентрації уваги. Солодкі газовані напої – повністю синтетичний продукт, який містить ароматизатори, барвники, консерванти. Багато солодких вод мають дуже кислу активну реакцію (рН 2-4, такою водою можна мити чайники від накипу), що може викликати гастрит. Регулярне вживання солодкої газованої води може призвести до карієсу, а напої зразка «Коли» спровокувати виникнення остеопорозу, особливо у дітей віком до 16 років, так як кофеїн і кислоти, що там містяться вимивають з організму кальцій. Дитині, яка потребує надходження великої кількості мікроелементів для росту й укріплення кісток, пити таку воду не можна. Вуглекислий газ, наявний у багатьох видах напоїв, підвищує кислотність шлункового соку й провокує метеоризм. Вживання напоїв із аспартамом не вгамовує спраги. Фосфорна кислота, яка міститься у газованій воді, збільшує ризик утворення камінців у нирках та жовчному міхурі. Тому медики категорично забороняють пити солодку газовану воду вагітним жінкам і дітям до 3 років.
Багато напоїв, соків, цукерок, тістечок містять замість цукру підсолоджувачі, які сприяють порушенню ендокринної системи, що може бути причиною розвитку цукрового діабету.
Список шкідливих «улюблених» продуктів завершують чіпси, у яких є все, що не повинно бути у нашій їжі. Оскільки їх смажать у фритюрі, вони обов'язково містять канцерогени, глікотоксини і трансжири. Для якнайкращого смаку в чіпси додають ароматизатори і підсилювачі смаку. Для хорошого хрускоту і правильної консистенції – спеціалізовані емульгатори, для збереження – консерванти.
Якщо продукти містять небезпечні для здоров'я харчові добавки, на них робиться спеціальне маркування – Е і тризначне число (Е-131 тощо).
Деякі добавки з кодом Е, дозволені в Україні, але заборонені в багатьох країнах світу, так як шкідливі для здоров'я, особливо для дитячого організму (можуть призвести до підвищеної стомлюваності, неспокійного сну, зниження розумових здібностей):
Е-102, тартразин. Жовтий барвник. Застосовується у морозиві, желе, пюре, супах, йогуртах, гірчиці тощо. За своєю природою є кам'яновугільним дьогтем, відноситься до промислових відходів. Надзвичайно небезпечний для астматиків. Може викликати мігрень, свербіння і порушення зору. А у дітей ще й дратливість, надмірну активність, порушення сну. Заборонений у багатьох країнах.
Е-110, жовтий «сонячний захід» FCF, оранжево-жовтий S. Додається в кольорову цукеркову глазур, джеми, забарвлені напої, пакетовані супи, східні прянощі, соуси тощо. Викликає алергічні реакції, нежить, нудоту, болі в животі, гіперактивність.
Е-211, бензонат натрію. Консервант з властивостями антибіотика і підсилювача кольору. Використовується в соусах для барбекю, пресервах, соєвих соусах, «фруктових» драже, льодяниках тощо. Викликає алергічні реакції. Шкідливі властивості посилюються з Е-102.
Е-104, жовтий хіноліновий. Використовується у копченій рибі, кольорових драже, льодяниках від кашлю, жуйках. Викликає запалення шкіри і підвищену активність у дітей.
Е-122, азорубін, кармуазин. Барвник червоного кольору. Застосовується в марципанах, джемах, рулетах з варенням, йогуртах, «коричневих» соусах, червоних напоях. Викликає висип і алергії. Небезпечний для астматиків.
Е-129, червоний спеціальний. Може бути оранжевого кольору. Використовують в деяких солодощах, ліках, косметичних засобах, вафлях та інших кондитерських виробах. Може стати причиною раку, викликає алергію.
Е-124, понсо 4R (яскраво-червоний 4R), кошенілевий червоний. Використовують в салатних заправках, десертних топінгах, кексах, бісквітах, виробах із сиру, салямі. Канцероген - може викликати рак. Провокує напади астми.
Небезпечні харчові добавки
• викликають злоякісні пухлини:
Е-103, Е-105, Е-121,Е-125, Е-126, Е-130, Е-131, Е-142, Е-152, Е-210, Е-211, Е-213-217, Е-240, Е-330, Е-447
• викликають захворювання шлунково-кишкового тракту:
Е-221-226, Е-320-322, Е-338-341, Е-407, Е-450, Е-461-466
• алергени:
Е-230-232, Е-239, Е-311-313
• викликають хвороби печінки та нирок:
Е-171-173, Е-320-322

Додаток № 7
Матеріали для дискусії на тему
«Іграшки: небезпека чи забавка?»

Іграшки слід вибирати, орієнтуючись на вік і ступінь розвитку дитини. Однак, всі можливі пріоритети варто розставляти так: безпека, розвиток дитини, навчання, розвага, лікування.
При виборі іграшки необхідно звертати увагу на:
Наявність упаковки та етикетки на державній мові із зазначенням віку дітей, призначення іграшки (гри), способу обробки (дезінфекції) іграшки.
Наявність висновку Державної санепідекспертизи, який визначає критерії безпеки іграшки. (Іграшки, особливо імпортні, на які відсутні висновки, можуть бути завезені нелегально, без будь-яких попередніх досліджень і бути небезпечними).
Міцність іграшки: Звертайте найпильнішу увагу на міцність кріплення до них дрібних деталей, бо дитина може їх відірвати і завдати собі травм. Іграшка не повинна бути виготовлена з крихких матеріалів, які легко ламаються на багато гострих чи мілких частинок.
Поверхня іграшки має бути гладенькою, без тріщин, зачіпок, гострих країв.
Безпечне зовнішнє покриття: Фарба на іграшці повинна бути стійкою до дій води, слини, поту (не вимазувати рук, не відшаровуватися), колір звичайний (не крикливо яскравий і насичений), без запахів, не токсична.
В іграшок для найменших дітей не повинно бути дрібних рухомих деталей та гострих країв. Для малюків до трьох років іграшки з кіндер-сюрпризів не допустимі – діти швидко їх розламують, дрібні частинки засовують у рот, ніс, вуха, часто завдаючи собі тяжких травм. Будь-яка маленька дитини дуже легко може засовувати у ротик свій кулачок, звідси правило: розмір іграшки для малюка повинен бути більшим за розмір кулачка.
Якщо з якихось причин іграшки не можна мити, то від покупки їх для маленької дитини треба відмовитися. Всі іграшки малюків повинні регулярно митися, інакше вони стають розсадником для багатьох хвороботворних бактерій.
Будь-які іграшки (предмети) з гумками, шнурочками, довшими від п'ятнадцяти сантиметрів, повинні бути поза межами досягнення дитини. Допускається кріплення іграшок до ліжечка, манежу, колиски спеціальними міцними і безпечними кольоровими пластиковими ланцюжками.
Всі звуки, які видаються іграшками (брязкальцями, іграшковими пістолетами, машинками та ін.) не повинні бути різкими, пронизливими чи гучними, інакше вони можуть пошкодити слух у дитини. Краще, якщо іграшка буде видавати звуки мелодійні.
Іграшки повинні міститися на нижньому ярусі полиць для того, щоб, коли дитина захоче погратися, вона не лізла за ними на висоту.
На ігрових майданчиках необхідно встановлювати ігрове обладнання, яке не несе загрози для життя і здоров'я дітей. Воно повинно мати стійку основу, щоб не впало і не травмувало дитину.

Додаток № 8

Приклад усного журналу для батьків
Тема. Батьки, діти та надзвичайні ситуації.
Мета. Розширити уявлення батьків про можливі небезпечні ситуації природного, техногенного, соціального характеру, про правила поведінки дорослих та дітей в екстремальних ситуаціях.
Сторінка 1
Вступне слово ведучого.
Ведучий розкриває актуальність проблеми охорони життя, здоров'я та норм поведінки дітей в надзвичайних ситуаціях. Роз'яснює батькам, що спільне завдання дошкільного закладу та сім'ї полягає в тому, щоб навчити дітей долати небезпеку, або, в крайньому випадку, зменшити, пом'якшити її наслідки. Досягти цього можна лише за умов систематичного, а не епізодичного навчання дитини вмінню жити, гратися, працювати.
Запитання - відповідь
На запитання батьків, стосовно охорони життя, здоров'я дітей та норм поведінки в надзвичайних ситуаціях, відповідають спеціалісти: психолог, лікар, інспектор ДАІ та ін.
Орієнтовні запитання:
• Як подолати у дитини страх перед небезпекою?
• Як навчити дитину не розгублюватися в екстремальній ситуації?
• Що означає поняття «особиста безпека»?
• Як навчити дитину уникати небезпечної ситуації під час відсутності дорослих?
• Хто повинен навчати дітей правилам особистої безпеки?
• Коли треба починати навчати дітей правилам особистої безпеки?
Читаємо разом з дітьми.
Вихователь знайомить батьків з виставкою книг, дає стислу анотацію щодо її змісту, рекомендації до читання, розглядання ілюстрацій, бесіди за змістом художнього твору.
Навчіть себе захищати.
Фізкерівник разом із дітьми показує батькам вправи самострахування «Захисти личко», «Перелізь обережно», «Вузенька доріжка», «Уникни небезпеки».
Конкурс.
В конкурсі беруть участь 4-6 сімей, які поділяються на дві команди, що змагаються між собою.
Оцінює конкурс журі, до складу якого входять: завідувач дошкільним закладом, інспектор ДАІ, вихователь, психолог, батьки.
Завдання 1. «Назви прислів'я»
Кожна команда називає прислів'я про здоров'я.
Завдання 2. «Впізнай і домалюй».
Завдання виконують по одному представнику від команди. Кожному з них надається по одному незавершеному малюнку дорожнього знаку. Гравці повинні впізнати цей знак, правильно назвати і домалювати його.
Завдання 3. Інсценівки - імпровізація (пантоніма).
Команди по черзі показують інсценівку та відгадують, яка саме ситуація була розіграна. Дають оцінку поведінки героїв. Запропоновані ситуації: «На відпочинку в лісі», «Футбол на дорозі»
Завдання 4. Малюнок сім'ї.
Завдання виконують по одній сім'ї від кожної команди. Кожній сім'ї дається опис певної надзвичайної ситуації. Учасники конкурсу повинні намалювати того, кого б вони хотіли покликати на допомогу. Починають малювати діти, а дорослі доповнюють малюнки.
Завдання 5. Спортивні змагання.
«Весела парочка»: діти котять м'яча по лаві, дорослі стрибають за ними через лаву.
«Смільчаки»: спочатку діти, а потім дорослі прокочуються по мату боком, штовхаючи м'яча головою у ворота, пролізають в обруч.
«Тунель»: діти та дорослі по черзі пролізають в обруч, до якого прикріплений мішок.
Журі підводить підсумки конкурсу, визначають та нагороджують переможців.

Додаток № 9

Приклад круглого столу на тему
«Безпека дошкільників – турбота дорослих»

Наше завдання полягає не в тому, щоб зробити себе необхідним дітям, а навпаки, в тому, щоб допомогти їм навчитися, по можливості швидше, обходитися без нас.
Конраді

Мета:
Розширити та уточнити знання батьків про те, як навчати дітей правил безпечної поведінки в різних життєвих ситуаціях.
Навчати батьків правил безпечної поведінки в побуті, без шкоди для здоров'я, розвивати почуття відповідальності за свої вчинки, за своє і чуже здоров'я.

План проведення круглого столу
1. Ознайомлення з правилами проведення круглого столу.
2. Формування активної позиції дитини щодо власної безпеки.
3. Робота вихователів зі створення умов для формування навичок безпечної поведінки.
4. Презентація тематичних папок:
- Усе про пожежу;
- Профілактика дорожньо-транспортного травматизму;
- Сам удома;
- Природа безпечна та небезпечна;
- Стихійні лиха.
5. Анкетування батьків.
6. Створення безпечних умов в побуті. Запитання – відповіді.
(Психолог Паламарук Н.А., вихователі, представники навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області).
7. Пам'ятка для батьків «Перелік знань і практичних умінь, які має засвоїти дитина з метою застосування у різних екстремальних умовах».
8. Перегляд театралізованої вистави «Вовк та семеро козенят» (Різновікова група).
9. Підсумок.

Ознайомлення з правилами проведення круглого столу
- Кожен має право вільно висловлювати будь-яку свою думку .
- Будь-яка точка зору має право на існування, вона не оцінюється і не критикується присутніми.
1. Формування активної позиції дитини щодо власної безпеки
Найголовнішим для нашого суспільства за будь-яких обставин є дитина. Як тільки дитина починає ходити – вона наражається на небезпеку. Тому ми, дорослі, маємо навчити дитину жити в цьому бурхливому, непростому світі. Вчити малюка набути необхідної життєвої компетентності. Дорослим слід чітко усвідомити, що життя дитини має бути не тільки цікавим, змістовним, але й безпечним.
В Законі України «Про дошкільну освіту» зазначено, що дошкільний навчальний заклад формує основи здорового способу життя, норм безпечної поведінки. Безпека життя та здоров'я, здоровий спосіб життя дитини – це не просто сукупність засвоєних знань, а свідома поведінка в різних ситуаціях, які можуть бути надзвичайні та екстремальні.
В дошкільному закладі ми проводимо цю роботу з малятами в певній системі, відповідно віку, охоплюючи різні сторони життя в навколишньому. Цілеспрямована діяльність педагогів виховує в дітей почуття особистої безпеки, формує елементарні навички самобезпеки та самозахисту дитини в оточуючому світі. Розширення уявлень дитини дошкільного віку про небезпечність довкілля повинно відбуватися не лише на інформативному рівні, але й на емоційно-чуттєвому. Це казки, оповідання, вірші, прислів'я, загадки, ситуації. Цю роботу проводять цілісно. З однієї сторони педагоги в ДНЗ, з іншої – родини вихованців.

2. Робота вихователів зі створення умов
для формування навичок безпечної поведінки
Завжди було дуже важливим навчити дітей безпечно поводитися в повсякденному житті.
Колектив дошкільного навчального закладу постійно працює над питанням безпеки життєдіяльності дошкільників із своїми вихованцями та їх батьками. Таку роботу ми плануємо щотижня і проводимо в різних формах організації дітей, добираємо такий зміст та форми роботи, які б дали можливість відчути дитині не лише цінність свого життя та здоров'я, а й свої можливості в його збереженні, підготувати до чітких дій у небезпечних ситуаціях, зокрема на заняттях, в іграх, під час спостережень і екскурсій, свят і розваг. Розширення уявлень дитини про небезпечність довкілля відбувається не лише на інформативному рівні, а й на емоційно-чуттєвому. Найкращим засобом цього є художнє слово. Через загадки, віршовані рядки, приказки, прислів'я, казки та оповідання ми знайомимо дітей з явищами, подіями, ситуаціями, які виходять за межі особистого досвіду дитини. Саме художнє слово ефективно впливає на дитячу пам'ять, увагу, уяву, сприяє свідомому засвоєнню правил безпечної поведінки. У ДНЗ зібрано чимало дидактичних, інформаційних матеріалів та художніх творів, в кожній віковій групі є підбірка дитячої художньої літератури з даного питання.
З огляду на величезне значення безпеки життєдіяльності дошкільників, питання її забезпечення та формування у дітей відповідних знань і навичок у нашому дошкільному закладі існує традиція 2 рази на рік проводити «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності», під час якого діти закріплюють отримані знання і вправляються в їх практичному застосуванні. Педагоги за допомогою створення різних ситуацій та їх обговорення вчать дітей керувати своїми діями, поглиблюють позитивні взаємовідношення, розвивають чуйність, милосердя, гуманне ставлення до людини. збагачують емоційні враження під час відпрацювання норм поведінки в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.
Тематика заходів, які проводимо в межах таких Тижнів.., доволі різноманітна. Вона залежить від пори року, актуальності тієї чи іншої проблеми, віку дітей. При плануванні цих заходів ми враховуємо всі напрями роботи з формування у дошкільників безпечної поведінки, зокрема:
• формування здорового способу життя;
• профілактика дорожньо-транспортного травматизму (засвоєння правил дорожнього руху);
• засвоєння правил пожежної безпеки;
• засвоєння правил безпечної поведінки вдома та на вулиці;
• засвоєння правил безпечної поведінки на природі.
Кожен захід, який ми проводимо відповідно даних напрямів, спрямовуємо на те, щоб сформувати у дітей свідоме ставлення до особистої безпеки, дати їм змогу набути стереотипу правильної поведінки в певних ситуаціях. Усю роботу проводимо в тісній співпраці з батьками, адже без їхньої підтримки ті навички, що прищеплюються дітям, не будуть міцними.
Систематична робота з дошкільниками та їхніми батьками дає змогу формувати у дітей навички регулювання власної поведінки в довкіллі, серед людей, предметів, в умовах природних стихійних явищ.
Адже немає більш відповідального завдання, ніж піклуватися про здоров'я дітей, і в цій справі не повинно бути байдужих.

3. Презентація тематичних папок:
- Усе про пожежу;
- Профілактика дорожньо-транспортного травматизму;
- Сам удома;
- Природа безпечна та небезпечна;
- Стихійні лиха.

4. Анкетування батьків

Анкета для батьків

1. Чи залишаєте Ви свою дитину саму вдома?
2. Чи дозволяєте їй гуляти самій у дворі?
3. Чи дозволяєте Ви дитині підходити до телефону?
4. Чи дозволяєте Ви відчиняти дитині вхідні двері?
5. До кого дитина може звернутися за допомогою, чи знає вона телефони родичів, сусідів?
6. Чи дозволяєте Ви дитині запалювати газ, вмикати електроприлади і апаратуру?
7. Чи вимикаєте Ви з електромережі телевізор після перегляду телепередачі?
8. Чи вчите Ви свою дитину правильно поводитися в складних і несподіваних ситуаціях? Як саме?
9. Що найбільше тривожить Вас? Що, на Вашу думку, є найбільш небезпечним для Вашої дитини?
10. Чи завжди Ви переходите дорогу на зелене світло світлофора?
11. З якої сторони Ви обходите автобус?
12. Як часто Ви використовуєте «острівок безпеки»?
13. Чи знає Ваша дитина, що таке «зебра»?
14. Які методи використовуєте Ви, щоб пояснити своїй дитині, де дозволяється гратися малюкам?

Готуючись до круглого столу, ми провели анкетування батьків з питання безпеки життєдіяльності дітей. Анкетування проводилось в молодших та старших групах. Проаналізувавши відповіді батьків, можна сказати, що батьки теж велику увагу приділяють створенню безпечних умов для своїх дітей вдома.
- В молодших групах батьки не залишають дітей самих вдома, діти знаходяться під опікою батьків, їм не дозволяється гуляти на вулиці самостійно. Деяким дітям старших груп батьки дозволяють гуляти на вулиці самостійно.
- Щодо користування телефоном, то батьки дозволяють дітям підходити до телефону і в молодшому і в старшому дошкільному віці, але в присутності батьків.
- Вхідні двері дітям самостійно відчиняти батьки не дозволяють, проте є діти, які порушують ці заборони.
- Деякі батьки дітей старших груп вчать користуватись електроприладами та запалювати газ, але лише в присутності батьків.
- Так як телевізори зараз вимикаються за допомогою пульту, то батьки не вимикають їх з електромережі, що є порушенням правил пожежної безпеки.
(Як ви думаєте, чому потрібно вимикати телевізор з електромережі?
- Це може привести до загоряння телевізора через несправність електромережі або під час грози.
- Чи вимикаєте ви свій телевізор з електромережі?
- Проаналізувавши відповіді на питання анкети щодо виконання правил вуличного руху, можна сказати, що батьки їх знають і виконують.
- Одним з питань було: з якої сторони ви обходите автобус? Даючи відповідь, одна мама відповіла, що вона його не обходить, а йде на пішохідний перехід.
- Батьки дітей усіх вікових груп вчать їх поводитися в надзвичайних ситуаціях, використовуючи твори художньої літератури, наводячи приклади та вирішуючи разом з дітьми ситуації, які виникають в побуті та на вулиці, обговорюють трагічні події, які можуть статися та що робити, щоб цього не допустити.

Тест на пожежну безпеку квартири
1. Чи в справному стані електромережа Вашої квартири?
2. Чи вимикаєте Ви з електромережі телевізор після перегляду телепередачі?
3. Чи застосовуєте Ви у розподільчому щитку стандартні (автоматичні) запобіжники?
4. Чи забороняєте Ви своїм дітям бавитися сірниками й іншими вогненебезпечними предметами?
5. Чи в справному стані Ваша газова (електрична) плита?
6. Чи зберігаєте Ви у своїй квартирі легкозаймисті речовини у великій кількості?
7. Чи маєте звичку користуватися аерозолями поблизу відкритого вогню?
8. Чи сушите Ви білизну над увімкненою плитою?
9. Чи буває так, що хтось із дорослих у Вашій квартирі курить у ліжку?
10. Чи розігріваєте Ви на відкритому вогні (електроплиті) мастику, віск тощо?

Якщо на перші 5 питань Ви відповіли «Так», а на інші – «Ні», то у Вашій квартирі дотримуються правил пожежної безпеки.

5. «Створення безпечних умов в побуті»
Запитання – відповіді
(Орієнтовні запитання та ситуації,
які обговорювались під час проведення круглого столу):
1. Навіщо дітям дошкільного віку знати про стихійні лиха?
2. Чи слід знайомити дітей з небезпечністю речей? Чи не зашкодить це дітям?
3. Одні батьки вважають, що надійніше захищає дитину від небезпеки пильна опіка, інші – навчання дітей обережності, уважності. Ваша думка з цього приводу.
4. Деякі батьки скептично ставляться до роботи, яка проводиться з дітьми з навчання правильної поведінки в екстремальних ситуаціях. Яка ваша думка з цього питання?
5. Багато часу вихователі витрачають на оформлення стенда «Для Вас, батьки» Чи доречно це робити? Адже вранці і ввечері батьки спілкуються з вихователями у групі та на майданчику.
6. Які потрібні ножиці для дітей дошкільного віку? З якого віку дітям можна давати ножиці?
7. Скільки часу на день дитині можна дивитися телевізор?
8. Чому дітям не бажано приносити в групу пістолети, шпаги?
9. Дитина відкриває вхідні двері кожного разу, коли чується дзвінок. Не зважаючи на те, чи є хтось вдома з дорослих чи немає. Тільки чується дзвінок, біжить до дверей, запитує: «Хто там?», але не чекає відповіді і відчиняє. Вже і бесіди проводили і приклади наводили, і карали, ніщо не допомагає. Що робити?
10. У нас один син. Коли Андрій був маленький, якось не було такого відчуття тривоги за нього, а зараз, коли він підріс, мене не покидає почуття страху. Постійно здається, що з ним обов'язково щось трапиться. Він іде на вулицю гратися – і я там. І ця тривожність зростає з кожним днем все більше і більше. А що буде, коли він піде до школи? Що робити?
11. Моя сусідка має дитину такого ж віку, як і моя донька. І мене дуже дивує, як вона виховує свою доньку. «Ніби ненароком» залишає в доступному для дитини місці небезпечні для здоров'я дитини речі: ґудзики, голки, ножиці, булавки тощо. Я ж, навпаки, оберігаю свою дитину. Прибираю з її очей ці небезпечні речі. Сусідка стверджує, що дитина повинна знайомитися з предметами, які її оточують, знати, що буває боляче. Я все ж таки залишаюсь при своїй думці. Чи вірно я міркую?

6. Пам'ятка для батьків
«Перелік знань і практичних умінь,
які має засвоїти дитина з метою застосування у різних екстремальних умовах»
Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегти,
треба багато знати
Авіценна

Завжди було дуже важливим навчити дітей безпечно поводитися в повсякденному житті. Нині ж, коли діти стали більш розкутими, вільно користуються сучасною побутовою технікою, електронними іграшками і приборами, такі знання особливо актуальні.

Природно, що в екстремальних ситуаціях дитина поводиться так, як її навчили. Якщо ж відповідних знань та навичок немає й дитина не вміє приймати доцільні рішення, небезпечна для неї ситуація може призвести до трагічних наслідків.

Ситуація
«Один удома»
1. Дитина не повинна відчиняти двері квартири, будинку незнайомим особам, коли вона одна вдома.
2.Дитина не повинна надавати по телефону інформацію незнайомим чи малознайомим людям щодо відсутності вдома дорослих, натомість варто сказати неправду, наприклад: «Мама не може зараз зняти слухавку, бо приймає ванну», «Мама на хвилинку вийшла до сусідки» тощо.
3.Дитина повинна вміти викликати міліцію, пожежників, швидку допомогу як зі стаціонарного, так і з мобільного телефону.
4.У випадку, коли незнайомі люди ламають двері чи в інший спосіб намагаються проникнути в помешкання,
дитина повинна:
- зателефонувати в міліцію і не класти слухавку;
- постукати до сусідів або зателефонувати їм;
- вийти на балкон і привернути увагу перехожих криком і / чи киданням предметів; у разі відсутності балкону – відкрити чи розбити вікно і викидати у нього будь-які предмети.
5.Дитина має знати, що в жодному разі не можна відкривати невідомі їй ємкості та куштувати їх вміст на смак.
6.У відсутності дорослих дитина віком до 10-12 років не повинна користуватися електроприладами.
7.Якщо в приміщенні дитина відчула якийсь сторонній незнайомий запах або побачила дим, вона має негайно залишити помешкання й звернутися по допомогу до сусідів або, після виходу з квартири, зателефонувати за номерами «101», «104».

Ситуація
«Один на вулиці»
1. Дитина має знати:
- домашню адресу, прізвище, імена, по батькові батьків;
- правила дорожнього руху, що стосуються безпеки пішоходів;
- значення застережних знаків, наприклад, «висока напруга».
2. Дитина має бути впевнена, що рідні знають, де саме вона знаходиться, і що вона завжди може з ними зв'язатися.
3. При користуванні громадським транспортом дитина має заходити лише в ті вагони, де вже є пасажири.
4. Дитині в жодному разі не можна гратися в безлюдних і темних місцях. Вона має знати, що це не прояв боягузтва, а захід безпеки.
5. Перебуваючи на вулиці, дитина має триматися подалі від проїжджої частини дороги. Особливо дитина має остерігатися машин, що раптом зупиняються біля неї.
6. Дитині не можна чіпати, піднімати сторонні предмети, особливо ті, які їй невідомі.
7. Дитина в жодному разі не повинна куштувати на смак рослини, плоди, ягоди, що ростуть навколо.
8. Ніколи не можна їсти під час руху. Якщо дитина впаде, їжа може потрапити у її дихальні шляхи.
9. Пересуваючись по вулиці (пішки чи на велосипеді, самокаті, роликах), дітям слід оминати кришки каналізаційних люків, решітки дощових стоків.
10. Діти не повинні вступати в розмову з незнайомими дорослими людьми, спокушатися на будь-які їхні «цікаві пропозиції».
11. Граючись на подвір'ї чи знаходячись на екскурсії з групою, дитина завжди має слідкувати за тим, щоб дорослі (батьки, вихователі, вчителі) постійно знаходилися в полі її зору.
12. Дитина має знати, що їй слід робити під час нападу зловмисників:
- насамперед упевнено й сміливо заявити, що близькі дорослі знаходяться неподалік і зараз підійдуть;
- негайно покликати дорослих, будь-яким чином привернути їхню увагу;
- у жодному разі не захищати свої речі – кинути предмет, що його вимагають нападники, їм під ноги і тікати.

Ситуація
«Дитина заблукала»
1. По можливості дитина насамперед має зателефонувати батькам, рідним.
2. Дитині треба розказати, що в такій ситуації вона може звернутися по допомогу до працівників міліції, найближчого магазину, пошти тощо.

Ситуація
«Пограбування квартири»
Повернувшись додому, дитина бачить зламаний замок на вхідних дверях або відчинені двері. Вона має пам'ятати, що в такій ситуації вона повинна:
- у жодному разі не заходити до квартири;
- не зчиняючи галасу, тихо і спокійно піднятися на верхній поверх і повідомити сусідів, батьків, міліцію.

Ситуація
«Користування ліфтом»
Для кожної дитини має стати за правило:
- не сідати в кабіну ліфта з незнайомими людьми;
- користуватися ліфтом лише в присутності батьків, сусідів або знайомих людей;
- заходити у кабіну ліфта лише після дорослих, а виходити – першою.

7. Перегляд театралізованої вистави «Вовк та семеро козенят»

8. Підсумок
- Що було головним або важливим для кожного з вас у сьогоднішній зустрічі? (Відповіді по колу).

9. Подяка ведучого учасникам зустрічі

Додаток № 10
Дидактична вправа "Продовжи речення "
Мета: Навчати дітей міркувати про наслідки небезпечної ситуації. Вчити їх обґрунтуванню дій, вмінню пояснювати необхідність дотримання правил безпеки. Вчити розуміти цінність життя та здоров'я. Розвивати в них мислення та уяву.
(середня, старша група)
1. Гойдатися на стільці не можна, бо...
2. Гратися сірниками не можна, тому, що це...
3. Лазити по деревах не можна, тому, що це ...
4. Гратися м'ячем на проїжджій частині дороги не можна, тому, що...
5. Ходити під дахом будинку взимку не можна, бо...
6. Залишати відкритим кран та закривати водостік якимись предметами не можна, бо...
7. З'їжджати на санчатах або лижах на проїжджу частину дороги не можна, тому що...
8. Їсти немиті фрукти або овочі не можна, тому що...
9. Брати гарячий чайник не можна, тому що...
10. Вмикати електроприлади без нагляду дорослих не можна, тому що...
11. Доторкатися до гарячої праски не можна, бо...
12. Хімічні побутові речовини нюхати або вживати не можна, бо...
13. Сидіти на підвіконні не можна, бо...
14. Дражнити, кидати камінцями, палицею в чужого собаку не можна, бо...
15. Тягнути за хвіст кота не можна, бо...
16. Сідати в машину до незнайомця не можна, бо...

Дидактична вправа "Можна – не можна"
Мета: Закріплювати знання дітей про їх небезпечну поведінку в різних ситуаціях.
(використовувати вправу можна у різних вікових групах).

1. Дивитися лялькову виставу?
2. Поливати кімнатні рослини?
3. Брати сірники без дозволу дорослих та гратися ними?
4. Вмикати електроприлади без нагляду та дозволу дорослих?
5. Відчиняти двері незнайомим людям під час відсутності батьків вдома?
6. Дивитися з дорослими телевізор?
7. Гуляти далеко від дому без дорослих?
8. Малювати малюнок фарбами?
9. Бігати по вулиці, не дивлячись під ноги?
10. Допомагати мамі прати свої речі?
11. Гойдатися на стільці?
12. Прибирати на місці власні речі?
13. Стрибати по сходах?
14. Гратися на будівельному майданчику?
15. Йти з татом, тримаючи його за руку?
16. Розповідати друзям казку?
17. Гратися бенгальськими вогнями, хлопавками?
18. Запалювати петарду?
19. Читати з мамою книжку?
20. Заходити в ліфт з незнайомими людьми?
21. Кататися в ліфті без батьків?
22. Складати розрізні картинки /пазли/?
23. Їсти немиті фрукти?
24. Допомагати дорослим мити посуд?
25. Гратися м'ячем в квартирі?
26. Їсти сніг?
27. Гратися на проїжджій частині дороги?
28. Купатися в річці без нагляду батьків?
29. Гратися ножем або ножицями?
30. Співати з друзями улюблену пісню?

Дидактична вправа "Вибери "небезпечне" слово і поясни його лексичне значення"
Мета: Навчати дітей вибирати з перелічених слів – "небезпечне слово". Спонукати їх до пояснення його, розвивати мислення та уяву
(середня та старша групи)
1. Олівець, квітка, сірники.
2. Малюнок, свічка, зима.
3. Трава, діти, бурулька.
4. Ніж, книга, лялька.
5. Іграшка, праска, мило.
6. М'яч, взуття, ножиці.
7. Лезо, годинник, шапка.
8. Струм, морозиво, крем.
9. Хліб, пташка, скло.
10. Рідні, незнайомі, дорослі.
11. Цукерка, тепло, бруд.
12. Мікроби, бутерброд, серветка.
13. Папір, сокира, стіл.
14. Рушник, аварія, масло.
15. Хвороба, альбом, листівка.
16. Кавун, груша, термометр.
17. Свято, пожежа, друзі.
18. Вогонь, радість, зошит.
19. Чай, квадрат, ожеледиця.
20. Сміх, хвороба, тістечко.

Додаток № 11

1. Поради батькам щодо збереження життя і здоров'я дітей:

• кожна дитина має усвідомлювати, що немає більшої цінності, ніж життя, бути впевненою, що її люблять і цінують;
• дитина має знати, що у неї є права. Так само, як право дихати, вона має право захищати своє тіло, свої думки, свої погляди;
• дитина не повинна боятись. Страх - поганий помічник у ситуаціях, коли треба діяти рішуче і швидко;
• не можна виховувати у дитини сліпе підкорення авторитету дорослого або виробляти у неї автоматичні звички. Дії дитини мають бути свідомими і розумними, а дорослі повинні заохочувати прояви дитячої ініціативи;
• дитина має довіряти близьким дорослим - батькам, вихователям - і, не вагаючись, розповідати їм про будь-яку пригоду; дитина має бути певною, що близькі зрозуміють та допоможуть;
• у розмовах з дитиною не може бути заборонених тем;
• діти мають бути певні: ніхто не каратиме їх за відмову розмовляти з незнайомими людьми. У ситуації, коли дорослі проявляють настирливість чи агресивність, діти мають право брехати, кричати, тікати, здіймати паніку, робити все, що вважають за потрібне, аби залишитися неушкодженими;
• дитина має знати, що інтимні частини тіла належать лише їй, і у відсутності батьків та вихователів ніхто без дозволу дитини не має права їх оглядати, а тим більше - торкатися. Навіть під час медичних оглядів у дошкільних навчальних закладах поруч з дитиною має бути вихователь.

2. Варто зважати на те, що безпека - це не просто сума засвоєних знань, а стиль життя, вміння адекватно поводитися в різних ситуаціях. Адже опинитися в екстремальній ситуації дитина може зовсім несподівано, тоді, коли близького дорослого, який захистив би її, немає поруч.
Небезпеки, які можуть зустрітися на життєвому шляху дитини

 Важкі предмети, які можуть упасти з полиці.
 Гострі предмети.
 Грубо оброблене дерево.
 Електричний струм.
 Елементи живлення (батарейки, акумулятори).
 Газові плити.
 Небезпечні рідини: окріп, оцет, одеколон, спиртне, отрути, кислоти, луги, розчинники.
 Водойми: можна потонути, при пірнанні можна наткнутися на гострий предмет.
 Лід на водоймах: можна провалитися чи потрапити в непомітну ополонку.
 Лід на доріжках: можна підсковзнутися.
 Будівництво: ями, гострі предмети, будівельні машини, не огороджені майданчики на висоті.
 Дах, вікно, балкон: можна впасти.
 Собаки: можуть злякати, покусати, заразити сказом й іншими хворобами.
 Саморобна зброя: рогатки, луки, самостріли й ін.
 Викрадачі дітей.
 Автомобільна дорога.
 Автомобіль, що маневрує у дворі.
 Залізниця : вихор від поїзда може збити з ніг.
 Крута гірка.
 Люк на тротуарі.
 Отруйні рослини, гриби
 Бурульки: можуть впасти на голову
 Сонце: можна отримати тепловий удар або сонячний опік
 Укуси змій, кліщів, павуків, перетинчастокрилих
 Ліс: можна заблукати
 Натовп: можна згубитися, або бути затиснутим у ньому
 Низька температура взимку: можна отримати обмороження

3.Особливі небезпеки для малюків.

 Маленькі предмети можуть бути проковтнуті дитиною.
 Мотузка, великий шматок тканини: дитина може заплутатися й задихнутися.
 Гострий або твердий край ліжка, іграшка із твердою гранню або штирем.
 Пластиковий мішок: дитина може надягти його на голову й задихнутися.
 Нова їжа може викликати алергію. Новий продукт давайте пробувати дитині у невеликій кількості.
 Небезпечні гучні метушливі ігри: діти збуджуються, перестають зважати на небезпеку.

Література
1 Відлюдків В. Екстремальні ситуації природного характеру: Ситуаційні завдання для перевірки якості знань навчання // Основи безпеки життєдіяльності – № 3. – 2000, – с. 39-45.
2.Види аварій, катастроф і стихійного лиха. Надзвичайні ситуації природного характеру // Надзвичайна ситуація. – 1999. - №6 – с.37-38.
3. Гнатюк О.В. Основи безпеки життєдіяльності. К., 1998 р.
4Грицан М.Ю.Здоров'я - категорія екологічна, - Журнал "Дошкільне виховання", - №11, - 1997
5.Дридман Л.М. Моделювання в навчальній діяльності. – М: Педагогіка, 1982. – 216 с.
6 .Жук І. Діти і радіація, - К.: "Веселка", 1993 р.
7.КлименкоВ.Р.Навчайте дошкільнят правилам дорожнього руху.М, 1973.
8.Крохмаль М.Д.Методичні рекомендації по обладнанню інформаційно-довідкового куточка щодо дій у надзвичайних ситуаціях на ОГД, Харків, 2012.
9. Лапін В.М. Безпека життєдіяльності людини. Навчальній посібник. – Знання, 2001. – 186 с.
10.Лісицин А. Тести з небезпечних природних ситуацій. Атмосферні небезпечні ситуації // Основи безпеки життєдіяльності – № 3. –2006. –
с. 43-46.
11.Лісицин А. Тести з небезпечних природних ситуацій. Гідросферні небезпечні ситуації // Основи безпеки життєдіяльності – № 9. – 2006. –
с. 42-44.
12. Лукаш В. Педагогіка евристики // Рідна школа.– № 80. – 2002.
13.Л.Мельник Здоров'я тіла, духу, думки, - Журнал "Дошкільне виховання", - №4, - 1997
14. Мошкін В. Діяти розумно і рішуче. Навчання школярів ухваленню рішень в небезпечних ситуаціях // Основи безпеки життєдіяльності – № 6. – 2005. – с. 46-50.
15.Навроцька Г.Т. Це треба знати всім. К, 1998.
16.Профілактика травматизму у дітей у дошкільних установах (Методичні рекомендації МОН України) 1990 р.
17.Рекомендації щодо дій населення у надзвичайних ситуаціях. Безпека на воді // Надзвичайна ситуація. – 1999. - №8 – с.38.
18. Українські приказки, прислівя, і таке інше. //Збірник О.В. Марковича . Уклав М. Номис .- К.: Либідь.- 1993.- 768 с
19. Чекалюк В. Практичні роботи з ОБЖ // Основи безпеки життєдіяльності. – 2002. – № 5. – с. 18-21.
20.Черепаха В.М. Методологія реалізації інтегрування об'єктового тренування в «День ЦЗ», Харків, 2011р.
21.Черепаха В.М., Яценко М.Д., Костюк Ю.Г., Рачков С.М.Навчально- методичний посібник «Цивільний захист в закладах освіти», Харків, 2010р.

e-max.it: your social media marketing partner