Зв'язок
 • VIVAT переможцям!

  VIVAT переможцям!

 • «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

  «Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

 • Семінар-практикум для вчителів інформатики

  Семінар-практикум для вчителів інформатики

 • Семінар-практикум вчителів французької мови

  Семінар-практикум вчителів французької мови

 • Нові досягнення юних математиків

  Нові досягнення юних математиків

VIVAT переможцям!

0987654321Вислів "To be smart!" або "Будь розумним!" насправді став девізом учнівської олімпійської збірної у 2017 році. Починаючи з 20 березня по 7 квітня проходили Всеукраїнські учнівські олімпіади. 51 учень міста Чернівці гідно захистили честь області на Всеукраїнському рівні. За попередніми результами наші учні здобули 27призових місць, що на сім більше порівняно з минулим навчальним роком. Приємно, що серед них є чотири дипломанти І ступеня. Найбільш вдалими є виступи учнів на олімпіадах з фізики та хімії - по чотири призових місця; з математики, астрономії, французької мови - по три перемоги. Відкриттям року стала учениця 8 класу Чернівецького ліцею №1- Цепілова Олександра, яка вперше взяла участь у олімпіадах Всеукраїнського рівня і здобула два призових місця - з математики та фізики. Два дипломи третього ступеня з фізики та астрономії також виборов учень Чернівецької гімназії №5 - Качур Артур. Отже, не зважаючи на обмеження у кількості учасників IV етапу через брак фінансування, учні нашого міста достойно презентують свої знання та результати тривалої роботи їх вчителів-тьюторів.

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

«Будь заощадливим і бережи те, що маєш!»

CIMG0292В ДНЗ №1 оголошено «Тиждень енергозбереження» під час цього періоду проходив конкурс дитячих робіт. Діти в своїх роботах зображували економне використання світла, води і газу.
Так, малята середньої групи разом з вихователями Пасер М. Я. та гномом-економом подорожували по різних державах світу ознайомлюючись з їх валютою. Залучивши батьків до сюжетно-рольової гри «Супермаркет» дорослі взявши на себе роль покупців, а малята були адміністраторами, менеджерами, касирами.
Діти румуномовної групи з вихователем Панфіловою В.Д. показали знання з економічного виховання у формі гри. Відвідуючи «Мінімаркет» малята грали з великим задоволенням та бажанням.
Старші дошкільники з вихователем Н.І. Зегрею продемонстрували справжніх заощаджувальників різних ресурсів. При цьому використовували багато прислів′їв, приказок, художнього слова. Великим враженням у дітей залишився екскурс - огляд філіалу ПриватБанку. Керуюча віділенням Приват Банку ознайомила з роботою і різними функціями банківських справ.
З батьками, які були присутні проведено анкетування: «Бережи, заощаджуй і цьому сам навчай інших».
Завідувач ДНЗ №1 Н.В.Бойко.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум для вчителів інформатики

image-0-02-05-4103eb1c1f0c5a4bd8c3afbe1efe7f8da7e32b7f21af049ed72c95f20f7220bf-V
Ми позбавляємо дітей майбутнього,
якщо продовжуємо вчити сьогодні так,
як вчили цьому вчора.
Джон Дьюн
29 березня 2017 року на базі Чернівецької гімназії № 5 відбувся семінар-практикум для вчителів інформатики з проблеми: «Використання інтерактивних методів навчання на уроках інформатики».
Семінар відкрила методист ММЦ закладів освіти управління освіти Чернівецької міської ради Терлецька Інна Дмитрівна, яка обґрунтувала актуальність та перспективність вибраної проблеми. Директор школи Мінакова Тетяна Георгіївна представила навчальний заклад та кафедру вчителів інформатики.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Семінар-практикум вчителів французької мови

29.03.2017 р. на базі Чернівецької гімназії №3 відбувся семінар-практикум вчителів французької мови на тему "ЗНО – підвищення рівня освіти та забезпечення реалізації конституційних прав випускника на рівний доступ до якісної освіти".
DSC 0191
Лакуста А.І. ознайомила присутніх з матеріалами обласного семінару-тренінгу вчителів французької мови з питань підготовки учнів до складання ЗНО з французької мови. Про формулу успішного проходження тестування, переваги і слабкі місця тесту говорила заступник з НВР гімназії Павлюк М.І.
Шість кроків успішної здачі ЗНО запропонувала методист ММЦ Недужко Л.М. Корисним досвідом багаторічних апробацій тестових завдань ЗНО з французької мови на базі гімназії №3 поділилась Провальська Г.М.
e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...

Нові досягнення юних математиків

2IV Київська відкрита олімпіада з лінгвістики відбулася 11-12 березня на базі спеціалізованої школи № 52 в місті Києві. Олімпіада традиційно проходила в два тури: особистий і командний. Командний тур пройшов у суботу, 11 березня, і в ньому взяли участь 44 команди. Особистий тур відбувся у неділю, 12 березня, окремо у двох заліках: для молодших класів (6-8 класи) і для старших (9-11 класи).

e-max.it: your social media marketing partner
Детальніше...
Previous
Наступна
+ 1
0

Місце і роль праці у формуванні творчої особистості школярів

В. В. Вдовченко

Провідне завдання виховання підростаючого покоління - забезпечення всебічного гармонійного розвитку. Чільне місце у цьому процесі займає трудове виховання.

К. Д. Ушинський наголошував: "Політико-економічне значення праці цілком з'ясоване наукою, і праці давно відведено почесне місце між природою й капіталом... Без праці природні багатства і численність капіталів згубно впливають не тільки на моральний та розумовий розвиток людей, а навіть і на їхній матеріальний добробут" [1;104]. Не можна не звернути увагу ще на одне важливе зауваження К. Д. Ушинського щодо місця і ролі праці в соціальному розвитку не лише окремої особистості а й суспільства в цілому. Особливо з погляду діяльності людей в рамках "суспільства споживання", в якому проглядається тенденція значної частини представників старшого покоління з позиції "оберігаючої педагогіки" уберегти дітей від активної участі у продуктивній праці. "Якби люди, - пише К. Д. Ушинський, - винайшли філософський камінь, то біда була б ще не велика: золото перестало б бути монетою. А якби вони знайшли чарівний мішок, з якого вискакує все, чого душа забажає, або винайшли машину, яка цілком заміняє всяку працю людини, одне слово, разом досягли тих результатів, яких добиваються техніки й політекономи, то сам розвиток людства зупинився б: розпуста і дикість заволоділи б суспільством, саме суспільство розпалося б; Із знищенням необхідності особистої праці історія повинна припинитися" [ 1; 106].

Розглядаючи теоретичні і практичні надбання А.С.Макаренка, його успіхи у вихованні педагогічно занедбаних дітей, можемо зробити висновок, що головним важелем у розв'язанні цього складного завдання було включення усіх вихованців у посильну продуктивно творчу працю. "Трудова підготовка, виховання трудової якості людини, -писав А.С.Макаренко, - це підготовка і виховання не тільки майбутнього хорошого чи поганого громадянина, але й виховання його майбутнього життєвого рівня, його добробуту" [2; 387-388].

Питання трудового виховання підростаючого покоління було в центрі уваги В.О.Сухомлинського. Уже на новому етапі соціально-економічного розвитку суспільства в умовах науково-технічної революції талановитий вчениЙ-педагог не мислив становлення повноцінної особистості поза працею. "Одна з "таємниць" виховання всебічно розвиненої особистості, - наголошував В.О.Сухомлннський, - полягає в тому, що пізнання дитиною навколишнього світу з перших кроків її шкільного життя було разом з тим пізнанням праці як дуже розумної, дуже складної справи, щоб на основі цього пізнання утверджувалось почуття людської гідності маленького трудівника. Смисл цієї "таємниці" полягає в тому, що трудове життя людини, яке почалося з дитинства, стало найважливішим елементом її духовного життя" [3; 801.

Варто зауважити, що прогресивні педагоги усіх епох наполягали на включенні дітей у творчу працю, яка всіляко сприяла б інтелектуальному розвитку особистості, впливала б на формування естетичної культури.

Примітно, що схильність до творчої праці була й залишається важливим чинником становлення менталітету українського народу. Тому у системі виховання дітей педагоги мають зважати і на необхідність збагачення через працю ментальності нашого етносу.

У процесі навчально-виховної роботи зі школярами ми намагаємося впроваджувати у практику ідеї видатних педагогів минулого, розробляти нові педагогічні технології включення дітей в різні види творчої праці, аби не гинула думка Г.С.Сковороди про "сродну працю".

За багато років роботи з дітьми різних вікових груп я прийшов до висновку про необхідність об'єднання таких важливих дисциплін, як трудове навчання та креслення. Добрим помічником стала нова програма з цього курсу.

Як прийшов до цієї програми і що нового вніс в її реалізацію? Перш за все, виділив для себе основні напрямки підготовки учнів до вивчення курсу, а саме:
- вивчення властивостей матеріалу (металу, деревини та ін.), використання його переваг та врахування його слабких сторін;
- вивчення інструментів, пристосувань верстатного парку для обробки матеріалів;
- удосконалення конструкцій Інструментів, пристосувань і верстатів для обробки;
- удосконалення технологічного процесу шляхом ретельного опрацювання технічної документації (креслень, ескізів, розгорток, картонних моделей, технологічних карток);
- індивідуальна розробка конструкцій Інструментів, пристосувань;
- втілення творчого задуму в технічну документацію, а потім - у матеріал;
- вивчення та оволодіння технікою декоративної обробки виробу (шліфування, полірування, покриття воском, тонування, лакування, фарбування);
- робота над удосконаленням форми виробу, використання текстури дерева при декоруванні;

- профорієнтаційна робота;
- робота щодо дотримання правил техніки безпеки та охорони праці, виробничої санітарії (інструктажів, виготовлення інструкцій).

Постійно працюючи над собою, прагну до всебічного технічного розвитку учнів, не задовольняюсь вузькою спеціалізацією, Тому знайомлю учнів з обробкою деревини (ручною та механічною), електротехнікою, металообробкою, кресленням (8-9 класи), нарисною геометрією (розділ «Креслення» - 10 кл.).

Дуже цікавим для мене є досвід учителів-новаторів. Зокрема, досвід роботи вчителя праці та малювання школи №2 м. Реутова Московської області ІЛІ.Волкова. Не послаблюю інтересу до розробок теорії і практики трудового навчання АС.Макаренка.

Саме А С.Макаренко та І. П.Волкон стали для мене дороговказом у роботі, камертонами шанобливого ставлення до дітей та їх творчості.

Подальший розвиток техніки, виробництва ставить переді мною та дітьми нові, більш складні завдання. Даються взнаки і матеріальні труднощі у забезпеченні інструментами, верстатним парком і матеріалами. Але ці труднощі матеріальні. А для творчості немає перешкод.

Тому майстерню та уроки намагаюсь перетворити в невелике конструкторське бюро з експериментальним цехом. Тут мені допомагає досвід відомого педагога АС.Макаренка. Спеціальні стенди з кресленнями, стелажі, деталі та вироби скомпоновані за спеціальною схемою відповідно до програми для 5-9 класів. Поурочні плани доповнюю серією технічної документації за розділами: «Виготовлення коробок» - простої, ускладненої форми для дрібних деталей, для побутових цілей з дизайном та оформленням зовнішнього вигляду -5-6 кл.: «Виготовлення совка» (креслення, технологічні картки, розгортки декількох варіантів конструкцій, розроблених мною та учнями і відібраних на конкурсній основі, що відповідають вимогам, мають естетичний зовнішній вигляд, з подальшою розробкою технологічного процесу на виготовлення) - 6 кл., «Виготовлення кріпильних виробів» - 7 кл., «Розробка притискного пристрою для свердлильного верстата, струбцин різних конструкцій і складності» 8-9 кл.

Для виготовлення виробів використовуються такі матеріали, як банки з-під кави, балони з-під дезодорантів та косметичних лаків, відходи оцинкованого заліза, відходи будівництва - прутки, гайки, брухт.

Для роботи з цими матеріалами я розробив та виготовив рЬиі пристосування, оправки, шаблони, технічну документацію.

На один і той же урок розробляю декілька виробів, а тому Й декілька варіантів конспектів з технічною документацією різної складності, що дає змогу учням обрати роботу з урахуванням своєї підготовленості і набутих навичок. Такий індивідуальний підхід дає можливість учням більш упевнено приступити до виконання посильної їм роботи, з урахуванням їх індивідуальних особливостей. Хоч на таку підготовку до занять витрачається набагато більше часу і праці, все ж це дає позитивні результати. Адже це викликає в учнів зацікавленість у виготовленні деталей, виробів, макетів, моделей за власними кресленнями.

Для набуття навичок моделювання та конструювання разом з дітьми добираємо необхідний довідковий матеріал: вирізки з газет і журналів, креслення, навіть частини деталей, вузлів, моделей, різні матеріали. Все це систематизується за розділами: «Початкове моделювання» (контурні макети), «Випалювання», «Історія авіації та авіабудування», «Історія флоту і суднобудування», «Історія артилерії та виготовлення моделей гармат», «Ювелірні прикраси ручної роботи» (ланцюжки, сережки, кулони); «Дерев'яна народна архітектура» (макети церковних споруд, будиночків, дзвіниць, веж із деревини). «Декоративно-прикладне мистецтво» (виготовлення скриньок, підсвічників, наборів, сервізів, ваз, підставок для ікебани, люстр, хлібниць, цукерниць).

Проходить небагато часу, і на демонстраційний стіл виставляються результат творчої діяльності дітей: деталі, макети та моделі, сувеніри, прикраси, побутові предмети. І що особливо тішить - це заключна обробка, досконале доведення творчого задуму, а також сміливість у виробі матеріалу та прийомів його обробки. Адже немає меж для творчості: банка з-під кави перетвориться в чудову коробку для побутових цілей або стільчик, столик іграшкових меблів; викинутий у відходи шматок покрівельного заліза - у совок, маленький шматок листової нержавіючої сталі - в дитячу лопатку або лопатку для пересадки кімнатних рослин; декілька загадкових сучків перетворяться в кулони та брелки; сантехнічна гайка, яку неможливо використати за призначенням, перетвориться в блискучу каблучку чи «печатку»; залишки з будівництва - в ланцюжок і брелок, браслет, залишок дошки, бруска в умілих руках стане підсвічником. А скільки залишається річних дерев'яних рейочок - ось вони у будиночку з дощечок, в люстрах, вазах, цукерницях. Якщо ж і такого матеріалу немає? Візьміть картон. Незамінний для юного конструктора і моделіста. Дивуєшся багатогранності "його використання: тут тобі і поезія в математиці (колекція многогранників не тільки досконалих форм, а й широкого спектру розфарбування); модель робота і макети архітектурних споруд, десятки, сотні шаблонів.

Дивишся на ці моделі і запитуєш сам себе: «Що переважає в цих роботах: обробка металу чи деревообробка?» І, поміркувавши, розумієш, що питання риторичне. Сотні годин витрачається на розробку моделей, їх форми креслень (конструкторська діяльність).

Сотні годин, витрачених на розробку технологічного процесу виготовлення не тільки виробів , але й кожної деталі (адже це специфіка роботи технолога), виготовлення прикрас (ювелір), моделі (моделіст-конструктор), виточені підсвічники, скриньки, вазочки, цукерниці (токар). А шліфування, полірування, тонування, лакування, фарбування. Скільки тут спеціальностей! Навіть не обмежишся таким об'ємним поняттям, як широка профорієнтація. Все це прояв творчості. І ця творчість для дітей не тільки результат роботи, але і шлях, і засіб, і спосіб життя, зрештою, як інструмент пізнання світу.

Поняття «дитинство» і «творчість» завжди будуть поряд, як ступені росту маленької особистості.

Таким чином, я не тільки навчаю учнів роботі з інструментами, на верстатах, але й розвиваю у них якості, необхідні у практичному житті. Формую систему знань, необхідних для виконання графічної діяльності, забезпечую умови для вивчення ними основ сучасного виробництва. Привчаю учнів до чіткої організації праці в майстерні: все для занять (підручники, папки технічної документації, креслярські інструменти для кожного учня) зберігається в майстерні, систематизовано за класами.

Наочний матеріал зосереджується у вигляді окремих тем, автономних блоків: «Вибір виробу, нлаїгування і розробка те хні чної документації», «Робота із залпом», «Робота з листовим металом», «Різьба. Нарізування різьби», «Інструктажі з правил техніки безпеки при роботі з кожним інструментом, на свердлильному, токарному, фрезерному верстаті» та ін.

Наріжним каменем своєї роботи ставлю творчість. І, як підтвердження цього, слова І.П.Волкова: «Усі діти талановиті. Треба тільки, щоб школа допомогла кожному виявити свої здібності. Дітям цікаво вчитися, коли вони люблять свою школу, свого вчителя. В основі таланту - праця, знання, вміння. Старанно, із захопленням, зосереджено працюють діти. Не у всіх зразу все виходить - не біда, на допомогу завжди прийде вчитель» .

Я впевнений, що не треба зважати на інтереси дитини, її запити, допомогти їй потрібно піднятися на висоту творчості, допомогти їй розвинути цю творчість, знайти себе, знайти вираження своєї творчості в матеріалі.

Ось це головне. А любов дітей і повага колег та батьків, певні досягнення в роботі-це вже результат розуміння найвищого завдання - побачити іскру творчості і дати їй дорогу в життя, допомогти стати творчою особистістю.

ЛІТЕРАТУРА

 1. Ушинський К.Д. Праця в її психічному І виховному значенні / Вибрані педагогічні твори: У 2-ХТ.-Т.І.-К: Рад. школа, 1983.
 2. Макаренко АС. Лекції про виховання дітей/ Твори: В7-ми Т.-Т.4.-К: Рад. школа, 1954.
 3. Сухомлинський В.О. Проблемне виховання всебічно розвиненої особистості / Вибрані твори: В 5-ти т.-Т.І.-К.: Рад. школа, 1976.
 4. Волков І.П. Учим творчеству. - М.: Педагогіка, 1988.
e-max.it: your social media marketing partner