Лист Міністерства освіти і науки України від 11.09.2009 №1/9-630
«Про вжиття заходів щодо запобігання харчових отруєнь у навчальних закладах»
Міністерство освіти і науки України стурбоване випадками отруєння дітей харчовими продуктами в навчальних закладах.
Так, зокрема, 03-07 вересня 2009 року було госпіталізовано 195 вихованців дошкільних навчальних закладів міста Джанкоя Автономної Республіки Крим. Причиною інфекції стала молочна продукція.
З метою збереження здоров'я дітей, запобігання інфекційних хвороб й отруєння неякісними харчовими продуктами під час навчально-виховного процесу необхідно посилити контроль та відповідальність за організацією харчування. Наголошуємо, що до навчальних закладів продукти харчування й продовольча сировина повинні надходити із супровідними документами, що свідчать про їх якість та походження. Продукти мають бути придатними до споживання, безпечними, правильно маркованими тощо.
Відповідно до спільного наказу Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 15.08.2006 № 620/563 забороняється: використовувати в харчуванні дітей сухі сніданки, чіпси, сухарики, газовані напої, оскільки систематичне вживання зазначених продуктів із вмістом штучних
фарбників, консервантів, ароматизаторів, підсоложувачів викликає подразнення слизової оболонки шлунку й сприяє розвитку гастритів, виразкової хвороби.
Потребує посиленого контролю дотримання особистої гігієни працівників, які пов'язані з організацією харчування дітей й санітарно-гігієнічного режиму на харчоблоках та в їдальнях.
Важливим є дотриманням норм харчування дітей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 року № 1591.
Відповідно до Порядку організації харчування дітей у навчальних та
оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони
здоров'я та Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 №242/329,
зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.06.2005 за №661/10941, відповідальність за виконання норм харчування покладається на засновників (власників) і керівників навчальних закладів.
Для недопущення порушень в організації харчування дітей доручаємо Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм власності забезпечити належні умови організації раціонального харчування дітей, додержання вимог санітарно-гігієнічних і санітарно - протиепідемічних правил.
Рекомендуємо активізувати просвітницько-роз'яснювальну роботу серед дітей та батьків з питань раціонального харчування, профілактики кишково-шлункових інфекцій, додержання правил особистої гігієни.
З метою забезпечення дотримання нормативно-правових документів щодо організації харчування дітей у навчальних закладах зазначене питання доручаємо розглянути на спільних нарадах керівників місцевих органів управління освітою, охорони здоров'я, керівників навчальних закладів та видати відповідні накази.
Заступник Міністра