+ 2
0

Казки з правового виховання

„Подорож до країни Справедливості"


Десь за горами, за лісами є казкова Країна Справед¬ливості, в якій усі щасливі: діти і дорослі, тварини і пта¬хи. А дбає про це Король Закон. Але так було не завж¬ди. Усі мешканці країни з жахом згадують той час, коли ними правила Зла Чаклунка. Особливо погано ставила¬ся вона до малих дітей. Малеча змушена була тяжко пра¬цювати: дітей били, ображали, не дозволяли відпочива¬ти і гратися, вчитися в школі. Навіть імені вони не мали.
Дізналася про свавілля Злої Чаклунки Добра Фея і разом зі славним Законом, який згодом став королем цієї держави, знешкодила й назавжди вигнала її з країни.
Мешканці обрали нового правителя — Короля Закона, який тепер захищав інтереси всіх громадян, особли¬во дітей, і нікому не дозволяв їх кривдити. Йому допо¬магала Добра Фея.
А як вона це робила, дізнаєтеся, перегорнутий сто¬рінки цієї книжки. Отож сідайте зручненько й слухайте уважненько казкові історії, що

Цуценята


Якось на одному подвір'ї з'явилося троє цуценят: двоє білих, а третє — чорне. Вони весело бавилися на травичці. Побачила їх дівчинка Оленка, і їй дуже сподобалися білі цуценята. Вона їх пестила, голубила, а чорне відпихала, кажучи: "Ти негарне, не буду з тобою гратися. Треба було народитися білим, а не чорним".
Щодня, поки Оленка бавилася з біленькими братами, чорне цуценя сиділо й плакало. Йому так хотілося, щоб на нього звернули увагу, хіба ж воно винне, що народи¬лося чорним. Одного дня до бабусі-сусідки приїхали ону¬ки — Марійка та Іванко. Коли вони вийшли гуляти, Оленка кинула цуценят і мерщій підбігла до гостей.
— Давайте гратися разом, — запропонувала вона. А іі їй відповіли:
— Ми не будемо з тобою гратися, ти надто мала. Спо¬чатку вирости.
Сумно стало дівчинці. І тут Оленка раптом пригадала, як вона відпихала чорне цуценя. От тоді вона все зрозу¬міла. І тепер залюбки гралася з усіма трьома цуценятами і мала від цього велику втіху, адже вони такі кумедні.
Дізналася про це Добра Фея і розповіла королю. А той негайно проголосив, що в його королівстві всі діти мають рівні права незалежно від кольору шкіри, очей, походження.

Ганнуся — помічниця


В одному селі живе дівчинка Ганнуся. Через рік вона піде до школи. Батьки не натішаться своєю дитиною: метка, працьовита, весела. Цілий день Ганнуся в робо¬ті. Щойно прокинеться, біжить курей та качок годувати, провідає улюблене цуценятко і його погодує, а вже по¬тім вирушає до дитячого садка.
Ввечері до бабусі зазирне — допоможе старенькій у кімнаті прибрати, посуд помити. А коли прийде додому, мерщій на кухню: допомагати мамі вечерю готувати.
Любить дівчинка й на городі хазяйнувати: поливає ово¬чі, вириває бур'яни. Гарна помічниця в батьків.
От тільки мама бідкається, щоб відпочивала більше, щоб не захворіла та набралася сил перед школою. Діз¬нався про це Король Закон і вирішив створити табори відпочинку та санаторії для дітей, де вони могли б відпочивати і сили набиратися, а ще вирішив він, що треба батькам відпустки давати, щоб могли всією родиною разом з дітьми відпочивати.

Як ведмедики захворіли


Ось на галявині граються кумедні ведмедики: Михайлик та Марійка. Їхні тато з мамою пішли на роботу: кача¬ти мед на пасіці. А малі самі вдома лишилися. Привітно світить сонечко, щебечуть пташки, а головне поряд росте малина — улюблені ласощі ведмедиків.
Отож цілий день малі бавилися у високій траві, їли ягоди й співали пісень. Аж ось і вечір, прийшли батьки додому, принесли малятам меду. Діти з радістю розповідали, як бавилися цілий день та малину їли. Полягали спати.
Та що це?.. Хто так голосно плаче? Виявляється, ма¬лий Михайлик:
— Мамо, тату, в мене животик болить. А згодом і Марійка прокинулася:
— У мене голівка болить і нудить.
Бідкаються батьки, не знають, що їм робити. Побачи¬ла це Добра Фея і порадила запросити лікаря Айболита.
Лікар оглянув малят, розпитав, що вони робили про¬тягом дня й сказав:
— У Михайлика отруєння, бо їв немиті ягоди, а в Ма¬рійки — сонячний удар, бо була на сонці без хустинки.
Лікар Айболит дав поради, як позбутися недуг.
Поради були слушні. І ведмедики дуже скоро одужа¬ли. Відтоді назавжди запам'ятали: ягоди треба мити і на сонці ходити лише в головному уборі.
Добра Фея розповіла про цей випадок Королю Зако¬ну, і він проголосив, що про здоров'я дітей відтепер дбатимуть не лише батьки, а й держава, яка дору¬чатиме це лікарям. Вони мають вчити малюків як поводитися, щоб бути здоровими, а якщо хтось все-таки захворів, — лікувати їх.

Їжачки-поштарі


У лісі живуть їжачки-поштарі: мама, тато і двоє синів. Вони розносять пошту, дбають, щоб усі листи дійшли до адресатів, щоб мешканці лісу вчасно дізнавалися про всі новини. Адже щодня відбувається щось нове: то вед¬межий цирк показують, то зайці ярмарок влаштували, слон з Африки прилетів. А незабаром почнуться олім¬пійські лісові ігри, тож усі мають вчасно підготуватися до них. Роботи у поштарів багато, треба в кожну оселю принести газету "Лісові новини", от і допомагають бать¬кам їхні дітлахи.
Останнім часом щось засумували малі, і пошту роз¬носити вже не хочуть.
Дізналася про це Добра Фея і вирішила розпитати поштариків, що сталося. А малюки кажуть: "Усі дорослі дізнаються про новини в лісі з газет та журналів, а ми — малеча, нічого не знаємо про своїх однолітків, у нас навіть гарних книжок немає".
Пообіцяла Фея допомогти їжаченятам — розповісти Королю про їхні проблеми. Уважно вислухав Король За¬кон Фею та видав указ, що кожна дитина має право на отримання інформації та навчання. Для цього він на¬казав видавати підручники, дитячі книжки, журнали і га¬зети, цікаві за змістом та гарно проілюстровані.

Дидактична гра – хоровод «В цьому домі - ми сім'я»


Мета: формувати у дітей узагальнене уявлення про дружбу і товаришування; виховувати товариські стосунки, доброту.
Діти з вихователем стають у колі, співають, виконують відповідні рухи.
В цьому домі – ми сім'я (ідуть по колу).
В цьому домі – ми сім'я,
Ми і ви, і ти, і я! (зупиняються, руки в сторони, вперед до грудей).
Руку дай тому, хто зліва (ліву руку в сторону - вниз).
Руку дай тому, хто з права (праву руку в сторону - вниз).
Ми – одна сім'я!(беруться за руки, піднімають їх).
В цьому домі – ми сім'я, (ідуть по колу)
В цьому домі – ми сім'я.
Ми і ви, і ти, і я! (зупиняються, руки в сторони, вперед, до грудей).
Усміхнись тому, хто зліва, (повертають голову вліво, усміхаються сусіду).
Усміхнись тому, хто справа (повертають голову вправо, усміхаються сусіду).
Ми – одна сім'я! (беруться за руки , піднімають їх).

Дидактично-розвивальна гра "Правове поле"


Мета: розвивати мислення, уяву, пізнавальну активність, розширювати спектр пізнавальних дій. Виховувати патріотичні почуття, любов та повагу до рідної країни, свідоме ставлення до себе як до особистості, вміння поважати та захищати свої права і права інших людей. Формувати цілісне розуміння правового захисту кожної дитини, її прав та обов'язків в Україні; цілеспрямовано, послідовно збагачувати лексичний запас дітей (права обов'язки, піктограма, правове поле). Матеріал: картки-схеми; піктограми.
Попередня робота: розповідь вихователя про всесвітню та українську правову систему ("Декларація прав людини", Конституція України); екскурсія в "правову" галерею з розповіддю вихователя про права та обов'язки кожної людини в Україні; бесіда за "Світовою книгою прав".
Завдання:
- підібрати піктограми за ключем і кольором.

Дидактично-розвивальна гра "Правове лото"


Мета: . Розвивати багатоканальне сприймання предметів та явищ в ігровій формі. Виховувати високі моральні якості. Формувати розуміння змісту піктограми (права) через добірку сюжетних картинок; цілеспрямовано, послідовно збагачувати лексичний запас дітей.
Матеріал: картки-схеми, розрізні картинки.
Попередня робота: розповідь вихователя про зміст прав та систему захисту; розгляд проблемних ситуацій; спостереження за ігровою діяльністю дітей інших груп.
Завдання:
- підібрати за кольором і ключем піктограму;
- вибрати картинки, які характеризують це право.

Дидактично-розвивальна гра "Правова веселка"


Мета: розвивати творчу уяву, мислення, фантазію. Виховувати почуття власної гідності та повагу до оточуючих. Узагальнити знання дітей про систему прав. Формувати свідоме особистісне ставлення до кожного права та здатність передати його зміст у малюнку.
Матеріал: картки-схеми, кольорові олівці.
Попередня робота: розповідь вихователя про систему правових відносин в Україні; розповіді з власного досвіду дітей; розгляд проблемних ситуацій та сюжетних картин.
Завдання:
- знайти піктограму до даного права і передати його зміст у малюнку.

Дидактична гра "Скринька, скринька, розкажи і усім нам покажи"


Діти, дивіться яка гарна скринька. Вона... чарівна. Зазирнувши в неї, можна когось побачити. Там хтось живе - єдиний у всьому світі, тільки він так усміхається, тільки у нього такі гарні вуха; такий симпатичний носик; такі рум'яні щічки. Він ні на кого не схожий, неповторний. Це - найцінніший скарб нашої планети. Хочете дізнатися, хто там? Тож дивіться, але не розкривайте таємницю, поки кожний з вас не зазирне в скриньку!
- Кого ви там побачили? - Так, але, насамперед, ви - люди. І кожен з вас - найважливіша людина на землі.

Вправа "Дорослий - дитина"


Дітям пропонують два малюнки із зображенням. (Доросла людина.)
- Хто зображений на цьому малюнку? Так, доросла людина.
- А хто на другому малюнку? (Дитина.)
- Чим схожа доросла людина на дитину? Що в них спільного? (У них однакова будова тіла. Вони вміють думати, розмовляти, щось робити, кудись поспішати, схожі за характером, у них є друзі...)
- А чим відрізняються? (Зовнішністю, зростом, віком, обов'язками. Дорослі люди працюють; заробляють гроші, можуть захистити себе і своїх дітей; більше знають, а малятам потрібна допомога і піклування рідних, дорослих, вони не завжди можуть захистити себе.)
Вихователь дає можливість висловитись усім, хто бажає, а підсумовуючи сказане, зазначає, що в нашій країні права людей, а тим більше дітей, захищені державою. Але всі повинні пам'ятати: в кожної людини є не тільки права, а й обо'язки, бо коли б так не було, то одні люди кривдили б інших, порушували інші права.

Гра "Я маю право", "Я не повинен"


Дітям роздають по дві картки з сюжетними малюнками. На кожній з них фраза: "Я маю право на... але я не повинен...", яку треба доповнити.
Наприклад:
"Я маю право (на житло), але я не повинен (його псувати, ламати речі)".
"Я маю право (гратися), але не повинен (заважати гратися іншим)".
"Я маю право (на їжу), але не повинен (забирати її в інших людей, оскільки вони теж: мають на це право). "
До ілюстрацій "Я маю право" прикладають сонечко, "Я не повинен" - хмарку.

Гра-змагання "З якої казки?"


Вихователь читає уривки з відомих дітям казок і ставить запитання. За правильну відповідь гравці отримують фішки. Той, у кого їх виявиться найбільше, - переможець.
1. "І тут вони побачили справжнього Вовка! Він стояв за великим деревом і був такий страшний на вигляд, що у Ніф-Ніфа і Нуф-Нуфа затремтіли тонкі хвостики".
- Чи можна діяти так, як Вовк? Чому? Які права поросят він порушив? (На житло, зруйнував їх будинки.)
2. "Ну й пісня ж гарна! - каже Лисичка. Ой, тільки я не дочуваю трохи. Заспівай-бо ще раз, та сідай до мене на язик, щоб чутніше було".
- На що зазіхнула Лисиця? Так, на найголовніше - на життя. А Колобок мав би бути обережнішим і не вірити Лисичці з першого разу.
3. "Сиди ж ти, Півнику, на печі та їж калачі, а я пішов по дрова, а як прийде Лисичка, то не озивайся"!
- Хто з персонажів казки виявився скривдженим? Чому? Підбивши підсумки гри-змагання, вихователь пропонує дітям пригадати інші казки, в яких порушувалися права персонажів; звертає увагу дошкільнят на те, що вони інколи порушують права один одного, захопивши якусь іграшку, яка є спільною, або навіть забравши чиюсь власну.

Дидактична гра «Добери пару».


Мета. роз¬вивати комунікативні навички, ви¬ховувати взаємоповагу, закріпити знання дітей про право «Всі діти мають право на вільне спілкування». Привернути увагу до власної особистості, спонукати дітей до відкритості, відвертості у стосунках, до позитивних вчин¬ків, розуміти іншого і самого себе, як соціальну неповторну особис¬тість.
Обладнання. Предметні картинки із зображенням казкових героїв (16 штук).
Хід гри
Дитина розглядає картинки казкових героїв, добирає пару (хто спілкувався між собою) у знайомих казках.

Велика настільно-дидактична гра „Знай свої права, дитино"

Мета: розвивати культуру мовлення. Виховувати гуманні почуття, доброзичливість, повагу до дітей, батьків, знайомих. Закріпити знання дітей про права дитини. Продовжувати вчити аналізувати ситуації з власного життя га пригод казкових героїв щодо прав дитини на життя, турботу батьків та держави, медичну допомогу, захист від експлуатації та насильства. Повторити правила безпеки життя. Заохочувати дітей опиратися на свої права в реаль¬ному житті, захищати себе, своїх од-нолітків, друзів.
Обладнання. Ігрове набірне полотно з прозорими кишеньками, набір карток із знаками про права дитини (11 х 11), — 10 штук, 6 карток (11 х 11) зі знаками фізкультхвилинок-пауз, кубик (3 х 3 х 3), фішки — 10 штук різного кольору.
Хід гри
У грі беруть участь від 2 до 10 дітей. Учасникам гри роздаються фішки. Лічилкою визначається той, хто пер¬шим зробить хід. Діти по черзі кидають кубик, який підкаже кількість ходів. Хід починається із старту зліва направо з картки на картку. Якщо випав знак на права дитини, вона повинна його наз¬вати і відшукати конверт з дидактичною грою, яка відповідає цьому знакові. Ди¬тина виконує завдання даної гри. За правильне або неправильне завдання дитина отримує від ведучого відповідну фішку. Якщо випав знак на фізкультпаузу, дитина повинна назвати і виконати завдання. Потім хід переходить до іншої дитини (почергово). Гра закін¬чується, коли один із гравців дійде до фіналу. Переможець отримує приз — чарівне серце. Ведучий підраховує відповіді дітей згідно отриманих фішок. Далі право розпочати гру надається ди¬тині, у якої найбільше фішок за пра¬вильно виконані завдання.

Дидактична гра «На прийомі у лікаря».


Мета: розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати повагу до праці лікаря, значимість його професії. Закріпити знання дітей про право «Всі діти мають право на ме¬дичну допомогу». Розширити знан¬ня дітей про те, що поліклініка слу¬жить для прийому людей різними лікарями-спеціалістами. З допомо¬гою ілюстративного матеріалу уточнити назви професій лікарів, вправлятися в умінні описувати стан свого здоров'я, самопочуття, настрою, розуміти цінності свого життя, відповідальності за збере¬ження свого здоров'я.
Обладнання. Набір картинок про професії лікарів-спеціалістів: хі¬рург, ЛОР, окуліст, стоматолог, терапевт, невропатолог. Набір картинок — життя дитини (15 штук).
Хід гри
Дитина викладає картинки, на яких зображено лікарів-спеціалістів, що мо¬жуть надати їй допомогу. До них добирає парну картинку із зображенням дитини, якій необхідна допомога спеціаліста. По¬яснює свої дії.

Дидактична гра «Одягни ляльку в національний одяг».


Мета. Закріпити знання дітей про право «Всі діти мають право на ко-ристування культурою і рідною мовою». Продовжувати формува¬ти уявлення про традиції українсь¬кого народу, мудрість, що пере¬дається з давніх-давен, яку потрібно знати і шанувати, ро¬зуміти, що дитина — частина рідного народу.
Обладнання. Набір лялькового (паперового) одягу, лялька, набір квітів для складання віночка.
Хід гри
Дитина отримує завдання одягнути ляльку в український національний одяг і викласти із квітів віночок, визна¬чити назву квітів.

Дидактична гра «Склади квіточку»


Мета. розвивати творчу уяву, мислення, комунікативні навички. Закріпити знання дітей про право «Кожна дитина має право на відпочинок, дозвілля і розвиток творчих здібностей». Продовжува¬ти вчити, відчувати і розуміти свій внутрішній світ, отримувати задоволення від оточуючого світу. Вчити зв'язно, послідовно висловлювати свої думки.
Обладнання. Сюжетні картинки у вигляді пелюсток квітки на тему: «Як би я хотів провести свій віль¬ний час», кружечки з фотокартками дітей.
Хід гри
Дитина викладає в центрі кружечок зі своєю фотокарткою, розглядає сюжетні картинки, утворює квіточку з картинок, де і з ким хотіла б провести свій вільний час.

«Кожна дитина не має бути жертвою насильства або війни»


Мета. Закріпити знання дітей про право «Кожна дитина не має бути жертвою насильства або війни». Уміти визначати жорстоке пово¬дження й шукати захисту від ньо¬го, звертатись за допомогою до дорослих, формувати вміння захи¬щати своє власне життя.
Обладнання. Предметні картки на закріплення знань дітей про їхні дії на випадок вибуху атомної бом¬би, прогулянка на вулиці й коли один вдома.
Хід гри
Дитина аналізує і відбирає серії пред¬метних картинок, відповідей події: вибух, випадку на вулиці, коли один вдо¬ма. Аналізує свої дії.

«Прогноз погоди»


Діти стають один за одним по колу і роблять один одному масаж:
«Дощ» — постукують по спині кінчи¬ками пальців;
«Град пішов» — сильніше постукують кінчиками пальців;
«Грім та блискавка» — ребром долоні труть по спині;
«Тайфун» — кулачком не дуже силь¬но стукають по спині;
«Землетрус» — трясуть один одного за плечі;
«Сонце» — м'яке погладжування по спині.
— Чи приємно було відчути масаж, який вам робили товариші? (Відповіді).
— Отже, те, що приємно тобі, може бути приємним й іншим. Коли тобі щось зробили приємне, намагайся відповісти людям тим же.

e-max.it: your social media marketing partner
Attachments:
Download this file (3468567978.doc)3468567978.doc63 Kb