+ 1
0

Дошкільний навчальний заклад №9
комбінованого типу

Чарівний світ бабусиної світлиці
(конспект заняття)

музичний керівник:
Палагнюк В.П.

Мета:
 виховувати інтерес і повагу до національних традицій;
 продовжувати ознайомлювати дітей з предметами українського національного побуту;
 закріпити знання про посуд , у якому готували їжу і в якому подавали її на стіл;
 активізувати словник словами : світлиця, піч,мисник, рогач, коцюба , узвар;
 поглибити знання дітей про усну народну творчість використанням казок, загадок, колискових пісень, забавлянок;
 залучати дітей до джерел духовності українського народу.
Обладнання:
 бутафорна піч,
 горщик,
 чавункич,
 рогач,
 коцюба,
 куманець,
 кухлик,
 макітра,
 колисаночка з малятком
Хід заняття
- Чи подобається вам, любі малята , ця гарненька хатка – чепурушка? Хатинка й справді гарна, і напевно вона така не тільки зовні, а й усередині. Давайте зайдемо до неї. Бачите , яка світла та затишна ця господа, тому й називається ось так - світлиця. Вона прибрана, ніби чекає когось. А може , на нас чекає Бабусина світлиця? Все в ній чарівне, і якщо бути дуже уважним, можна почути багато цікавого, бо кожна річ тут уміє говорити. Пропонує прислухатися – немовби хтось шепоче загадку: «Що у хваті найбільше та найгрубіше?»
- Перевіримо, чи кмітливий наші діти, ану Васильку відгадай. Не знаєш? Ще цю загадку ми не відгадали , а вже чути іншу:
Я морозу не боюся,
А хто змерзне – я сміюся.
Бабу гріє не кожух,
А веселий теплий дух.
- Знову не знаєте? То я вам допоможу . Скажіть : де готували наші бабусі обід, пекли пироги ?( - У печі.) Правильно , у печі. Подивіться , яка вона гарна . Чим прикрашена піч? ( - Різними квітами , ягідками). Отже , отже це піч загадувала нам загадки . Але вона знає не тільки загадки , а й казки . Давайте пригадаємо: у якій казці піч допомогла дівчинці врятувати свого малого братика від птахів , які їх переслідували ? ( - У казці « Дикі гуси».) Куди заховали піч дітей? ( - Всередину.) Чи вона їх пригостила ? ( Пиріжками ).
-Які ще страви готують у печі ( борщ, кашу); який посуд знадобиться для того , щоб зварити борщ ( горщик). Разом пригадають загадку про горщик : « Чорна овечка і в огні не згорить».
-А це чавунчик. У ньому найчастіше готували печеню, бабку. Пропоную обстежити форму горщика і чавунця: знизу вони вузькі, а вгорі розширені , щоб зручніше було їх брати в руки. З'ясовує , чим вставляти горщик у піч ( рогачем ), показую, як це робиться, заохочую і малих спробувати вставити рогачем горщик у піч.
- А це що? Не знаєте? Це діти , коцюба . Нею поправляють дрова , які горять . Рогач і коцюба завжди стоять у кутку біля печі. Підійшовши до мисника (закріплюються назви і призначення), діти розглядають називають знайомий їм посуд : глечик, куманець, кухлик, миску, таріль, макітру.
- На що схожий куманець? Так , на козака , що стоїть , взявши руки в боки, а що наливали в куманець ? ( - Узвар .) Який це напій ? ( - Компот із сушених фруктів .)
– Хто це ? А ось звідкіля чути шепіт! ( Бере в руки кухлик ). Яку ж загадку загадує нам кухлик? (Діти пригадують вивчену за кілька днів перед заняттям: « Ліз карасик через перелазик та у воді плюхі») А глечик і собі шепоче , що втрапив у якусь пригодоньку . Наливали у нього не молоко і не сметану , а борщ. У якій казці так було ? ( - У казці « Лисичка і журавель») Кого пригощали борщем із глечика ? ( - Лисичку.) Ось що може статися з простим глечиком з мисника. А макітра теж підсувається та питається, що в неї можна покласти . ( - Вареники , пиріжки , кутю на Святвечір .)
У світлиці чути плач.
-А хто це плаче може кухлик ? Ні ! Може куманець ? Ні!Може ...Ой , голосочок чути з дитячої колиски . Ходімо , заспокоїмо малятко , розкажемо йому забавляночки й заспіваємо колисаночки .
Діти підходять до колиски і по черзі забавляють ляльку 3-4 забавлянки : «Кую , кую чобіток», «Сорока-ворона», «Киця Мура , де ти була?» співають колискову «Ой люлі, люлі»
- От уже й не плаче наше дитятко . Давайте покладемо його в люльку на подушечку – гулечку з гусячого пір'ячка . Та під подушечку покладемо зілля черевцю і м'яти , щоб зле з очей знімати. А на мотузочку прив'яжемо хміль, щоб сон був міцним та глибоким. Так робили наші бабусі . Ростили дитятко в теплі , квітах та у вишиванках.
Співають колискову «Ой ходить сон»
ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.

e-max.it: your social media marketing partner
Attachments:
Download this file (265o890.doc)265o890.doc35 Kb