+ 1
- 1

«Вплив музики на організм дитини».


Гавриш Тетяна Ярославівна
Музичний керівник
ДНЗ№41
«Центр розвитку дитини»

Здоров'я дітей – його охорона, зміцнення та відновлення – одне з основних завдань педагогів нашого дошкільного закладу і, зокрема, музичних керівників. Адже формувати у дітей позитивну програму життєдіяльності, можна і варто за допомогою музики. Опрацювавши літературу і матеріали по використанню та впровадженню оздоровчих технологій, мене, як музичного керівника зацікавила «Музикотерапія», як один з перспективних напрямків у роботі дошкільного навчального закладу. Це й не дивно, адже використання елементів музикотерапії дає змогу спланувати заняття, на яких не лише розвиваються музичні здібності дітей, а й весело та невимушено відбуватиметься їхнє оздоровлення, корекція психофізичного здоров'я.
Термін «музикотерапія» грецько-латинського походження і в перекладі означає «зцілення музикою».
Музична терапія – це використання спеціально підібраної музики для лікування, реабілітації, виховання і навчання дітей і дорослих.
Мета музикотерапії – гармонізація внутрішнього світу дітей, поліпшення здоров'я, дарування їм радості.
Сучасні науковці розрізняють 2 види музикотерапії:
пасивну (рецептивну) та активну (діяльнісну).
Пасивна музикотерапія – це слухання та сприймання музики з подальшим обговоренням.
Так музику можна слухати протягом всього дня. Та слід пам'ятати, що її використання має бути дозованим, і залежить від часу доби, виду діяльності, навіть настрою дітей:
вранці рекомендується включати сонячну мажорну класичну музику, добрі пісні з гарним текстом;
для розслаблення, зняття емоційної та фізичної напруги, для приємного занурення в денний сон необхідно скористатися мелодійною класичною і сучасною релаксуючою музики, наповненою звуками природи (шелест листя, голоси птахів, стрекотіння комах, шум морських хвиль і крик дельфінів, дзюрчання струмка). Діти на підсвідомому рівні будуть заспокоюватися, розслаблятися;
пробудженню дітей після денного сну допоможе тиха, ніжна, легка, весела музика. Дітям легше і спокійніше переходити зі стану повного спокою до активної діяльності.
Активна музикотерапія передбачає безпосередню участь в різних видах музичної діяльності. Зокрема:
 Співах,
 Музичних рухах,
 Інструментальному музикуванні.
Всі ці види роботи я використовую на музичному занятті і тому те, чим займаюся діти на занятті є своєрідною музикотерапією.
Якщо педагог співає, то мовою психології та медицини, він використовує один із видів музикотерапії – вокалотерапію. Якщо рухається під музику, то включає елементи кінезотерапії, а якщо грає на дитячих музичних інструментах – займається інструментальним музикуванням.
Як стверджують дослідження ніяке прослуховування музики не зрівняється за ступенем впливу на організм людини зі співом. Коли ми співаємо, виникає звукова хвиля, 80% енергії якої йде на те, щоб привести наші внутрішні органи в стан вібрації. Ці вібрації масажують наші внутрішні органи, стимулюють та поліпшують їхню роботу.
Хороша пісня із хорошим текстом знижує роздратованість, бадьорить, надає енергії, повертає віру у власні сили.
Варто наголосити, що співати можна не лише пісні. Спів навіть окремих звуків може поліпшувати стан здоров'я, сприяє зняттю хворобливих станів.
Звук «У» - підсилює функцію дихальних центрів мозку і центру мови, усуває слабкість, млявість, та захворювання органів слуху.
Звук «О» полегшує біль у горлі, корисний при захворюванні ангіною.
Звук «А» - стимулює роботу легенів, трахеї, гортані, оздоровлює руки і ноги.
Звук «Е» - поліпшує роботу головного мозку.
Звук «І» - активізує діяльність щитовидної залози, покращує зір і слух.
І на завершення пропоную декілька рекомендацій:
• У вашій музичній "аптечці" обов'язково повинні бути Моцарт, Бетховен, Бах, Шуберт, Шуман, Чайковський. Класична музика діє розслабляючи, знімає втому, заспокоює, покращує настрій і сон, підвищує здатність до інтелектуальної діяльності і навіть зміцнює імунний захист організму.
• Терапевтичну дію чинить також спеціальна музика – записи природних звуків (шум прибою, дзюрчання потічка, шелест листя, шум дощу, стрекотання цвіркунів) у поєднанні з класичною, гітарною, мелодійною ї інструментальною музикою, дзвоном.
• Дуже корисно слухати аудіозаписи з композиціями, складеними з співу птахів у поєднанні з класичною музикою, церковним співом. Учені встановили, що пташиний спів допомагає заспокоїтися, розслабитися, протистояти стресу і багатьом нервовим розладам, нормалізує всі біологічні процеси в організмі.
• Хоча б 5 хвилин щодня співайте. Людський голос – найкращий інструмент для створення цілющих звуків, тільки треба вміти ним користуватися.
• Грайте самі! Великий оздоровчий ефект має гра на музичних інструментах та використання побутових предметів для видобування різних звуків: келихів, пляшок з водою, свистків, ложок, металевих кришок і т. д.

e-max.it: your social media marketing partner
Attachments:
Download this file (36uf6568tyj.doc)36uf6568tyj.doc45 Kb